مایک پنس معاون رئیس جمهوری ایالات متحده می‌گوید آمریکا با اقدامات اخیر،‌ پیامی مشخص به تهران داده است.

مایک پنس چهارشنبه شب ۱۸ دی‌ماه در گفتگو با شبکه آمریکایی سی‌بی‌سی از اقدام پرزیدنت دونالد ترامپ در صدور فرمان کشتن قاسم سلیمانی دفاع کرد و گفت اکنون مردم آمریکا در امنیت بیشتری به سر می‌برند. او از قاسم سلیمانی به عنوان رهبر یک گروه تروریستی مورد حمایت بزرگترین دولت حامی تروریسم نام بود که موجب گسترش تروریسم در غرب آسیا شده است.

آقای پنس در بخشی از این گفتگو درباره تمایل دولت ترامپ برای تغییر رژیم در ایران گفت که ما به دنبال تغییر رژیم نیستیم، ما به دنبال تغییر رفتار این رژیم هستیم.

وی ضمن برشمردن کارزار فشار حداکثری بر رژیم ایران گفت واشنگتن به فشار بر جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد. او افزود که ایالات متحده با اقدامات اخیر خود پیامی روشن برای ایران صادر کرده است.

آقای پنس در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به اظهارات پرزیدنت ترامپ که گفته بود به نظر‌ می‌رسد رژیم ایران در حال کاهش تنش است، گفت که اطلاعاتی وجود دارد که جمهوری اسلامی از متحدان و گروههای نزدیک به خود خواسته تنش را کاهش دهند.

جمعه گذشته آمریکا با فرمان پرزیدنت ترامپ، قاسم سلیمانی و معاون حشد الشعبی را در نزدیکی فرودگاه بغداد کشت. پرزیدنت ترامپ می گوید دستور حمله موشکی به فرمانده پیشین نیروی قدس را او صادر کرد؛ زیرا سلیمانی سازمان دهنده حملات به آمریکایی ها و عراقی ها بود و قصد انجام اقدامات تروریستی بیشتری را داشت. وزارت خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۱۵ دی ماه در یک توئیت نوشت: «سلیمانی قهرمان نبود. او قاتل ایرانی ها، آمریکاییان، و هزاران تن دیگر بود.»

سه شنبه شب ۱۷ دی‌ماه، سپاه پاسداران در واکنش به کشتن سلیمانی،‌ پایگاه «عین الاسد» پایگاه بزرگ محل استقرار نیروهای آمریکایی در غرب عراق را هدف حمله موشکی قرار داد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده ظهر چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه در یک سخنرانی که مقامات دولتی و نظامی او را در کاخ سفید همراهی می‌کردند، گفت هیچ آمریکایی در این حملات کشته نشده است.

Telegram Banner