دیدار حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران - مرداد 1384
دیدار حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان با آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در تهران - مرداد 1384

گزارشی از ایان تالی در وبسایت روزنامه وال استریت جورنال

 

وزارت دارایی آمریکا با هدف تشدید فشارها بر گروه حزب الله که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد، محمد ابراهیم بزی یکی از تامین کنندگان مالی عمده حزب الله و عبدالله صفی الدین نماینده مالی اصلی این گروه در تهران را هدف تحریم قرار داده است. دولت ترامپ همچنین رهبر حزب الله را به همدستی در عملیات قاچاق در سراسر جهان متهم می کند.

هدف از کارزار گسترده دولت ترامپ منزوی کردن ایران و به حاشیه راندن گروه های دست نشانده اش است که منافع ایالات متحده و متحدانش در خاورمیانه را تهدید می کنند.

وزارت دارایی ایالات متحده، عبدالله صفی الدین و محمد ابراهیم بزی و شرکت های وابسته شان را با حلقه های درگیر قاچاق موادمخدر و فروش غیرقانونی نفت به گامبیا که بخشی از کانال های ارسال میلیون ها دلار برای حزب الله است، مرتبط می داند. آمریکا سال ها است حزب الله لبنان را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است.

مقام های آمریکا فعالیت های این دو نفر را به طور مستقیم در ارتباط با حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله، می بینند. ایالات متحده و چند کشور منطقه خلیج فارس چهارشنبه حسن نصرالله را به جهت نقش اش در فرماندهی کل عملیات نظامی و امنیتی حزب الله در سراسر جهان در لیست سیاه قرار دادند. تازه ترین ارزیابی اطلاعاتی آمریکا، از تهدیدهای تروریستی در سراسر جهان، از افزایش تحرکات تروریستی حزب الله در سطحی خبر می دهد که از دهه ۹۰ میلادی سابقه نداشته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.