آقای کاتن (راست) از مخالفان توافق اتمی از دو سال پیش است.
آقای کاتن (راست) از مخالفان توافق اتمی از دو سال پیش است.

تام کاتن سناتور جمهوریخواه سنای آمریکا که به همراه باب کورکر طرحی برای رفع نقایص تحریم توافق هسته ای ایران موسوم به برجام را ارایه داده است، به سخنرانی روز جمعه پرزیدنت ترامپ واکنش نشان داد.

آقای کاتن سناتور جمهوریخواه آرکانزاس عصر جمعه ۲۱ مهر به وقت واشنگتن در بیانیه ای گفت: قانوگذاران باید کاری را که دو سال پیش نمی توانستند انجام بدهند، انجام بدهند؛ آنهم متحد ساختن همه برای یک استراتژی علیه ایران که واقعا بتواند برنامه تسلیحات هسته ای ایران را متوقف کند.

وی با اشاره به طرحی که به همراه سناتور کورکر روی آن کار می کند گفت هدف ما این است که با دولت همکاری کنیم تا به این موارد در توافق ایران پایان بدهیم: ابهام بعد از پایان توافق، تقویت رژیم بازرسی از تاسیسات مشکوک ایران، نظارت بر اینکه ایران به توسعه سانترفیوژهای پیشرفته دست نیابد، ایجاد دیپلماسی با متحدان مان برای خنثی سازی تهدید دائمی ایران.

تام کاتن از مخالفان توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک است.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

دونالد ترامپ با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای تهران گفت، رژیم ایران همچنان به دامن زدن به درگیری‌ و وحشت آفرینی در خاور میانه و ورای آن ادامه می‌دهد و پس از مشورت‌های گسترده با متحدانتمان امروز استراتژی جدید برای مقابله با طیف کاملی از فعالیت‌های مخرب ایران را اعلام می‌کنم.

وی با بیان این که اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود، اعلام کرد به وزارت خزانه داری ایالات متحده این اختیار را داده است تحریم‌های جدیدی علیه این نهاد انقلابی نظامی ایران، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

دقایقی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه‌داری از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست دستور اجرایی مقابله با تروریسم جهانی و تحریم آن خبر داد. نخستین بار است که آمریکا سپاه پاسداران را تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی تحریم می‌کند.