آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پایتخت اتریش - آرشیو
آخرین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین پایتخت اتریش - آرشیو

مقاله ای در نشریه آتلانتیک از روئل مارک گِرِکت، کارشناس ارشد «بنیاد دفاع از دموکراسی ها» و افسر پیشین سی آی ای

 

در میان ضعف های شدید برجام یک نکته قابل توجه است؛ پوچی استراتژیک و اخلاقی تامین هزینه های امپریالیسم ایران در خاورمیانه با معاف کردن آن از تحریم ها به منظور توقف کوتاه مدت خواست ملاها برای بمب. این امر مستقیما از ترس فلج کننده دولت اوباما از جنگ و آرزو برای دوستی با خاورمیانه ناشی می شد.

دفاع از برجام با این توجیه که دست زدن به جنگ با رژیم روحانیون برای توقف دسترسی شان به جنگ افزار هسته ای بسیار پر هزینه است، واقعا غریب بود؛ زیرا پرزیدنت اوباما از سویی می گفت تمام گزینه ها بر روی میز قرار دارد.

تا زمانی که پرزیدنت ترامپ تمایل به استفاده از نیروی نظامی علیه سایت های هسته ای رژیم دارد، هر چند نمی دانیم واقعا چنین خواهد کرد، زمان به نفع ما است نه آن ها. بیاید در رژیم شکاف بیاندازیم. تضادهای موجود در ذهن و دل و تار و پود رژیم روحانیون همانقدر جدی است که در اتحاد جماهیر شوروی بود. بیشتر دموکرات ها و بعضی جمهوریخواهان پس از پایان یافتن جنگ سرد موضع نرمی گرفتند. آن ها بیشتر خواهان  همزیستی بودند اما تندروهایی مانند رونالد ریگان و هنری جکسون از آن نبرد پیروز بیرون آمدند، نه هنری کیسینجر و امثال جیمی کارتر. معلوم نیست دونالد ترامپ بتواند از پس از ماجرا بر بیاید، اما ما رئیس جمهوری را که می خواهیم به دست نمی آوریم، ما رئیس جمهوری داریم که مردم آمریکا انتخاب می کنند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.