قرار است جان بولتون، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، این تصمیم را با ولادیمیر پوتین در میان بگذارد.
قرار است جان بولتون، مشاور امنیت ملی پرزیدنت ترامپ، این تصمیم را با ولادیمیر پوتین در میان بگذارد.

یادداشتی در بلومبرگ از جیمز اِستاوریدیس، دریاسالار بازنشسته نیروی دریایی آمریکا، فرمانده پیشین نیروهای ناتو و رئیس دانشکده حقوق و دیپلماسی دانشگاه تافتز

 

یک مناقشه جدی در تنگه هرمز محتمل تر و نزدیک تر از آن است که تصور می شود.

رهبران ایران می توانند طی ۴۸ تا ۷۲ ساعت تنگه هرمز را ببندند.

نیروی دریایی ما می تواند به کشتی های مین گذار حمله کرده، پایگاه های موشکی در محدوده تنگه هرمز را هدف گرفته و زیردریایی دیزلی ایران را غرق کند. احتمال حملات تنبیهی وسیع تری به داخل ایران هم وجود دارد.

همان طور که ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز نقشه هایی با جزئیات کشیده است، آمریکا هم طرح های اضطراری برای واکنش و بازگشایی دوباره آن تنگه آماده دارد. البته اگر ایران بتواند شمار چشمگیری مین دریایی کار بگذارد کار پاکسازی ممکن است چند هفته زمان ببرد.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به تهدیدهای رهبران ایران به صفحه ای از دستور کار آمریکا برای کره شمالی رجوع کرده و امیدوارست خامنه ای و تندروها در تهران عقب نشینی کرده و مسیر دیپلماتیک را به جنگ ترجیح بدهند.

متاسفانه رهبران ایران بسیار ایدئولوژیک تر از کیم جونگ اون هستند. کیم یک رهبر گانگستر است که به مشوق های مالی جواب می دهد. آیت الله ها مذهبیون متعصبی هستند که بسیاری شان حاضرند در راه مقابله با «شیطان بزرگ» بمیرند.

یک استراتژی بهتر در برابر ایران باید شامل بهبود تجسس و گردآوری اطلاعات خصوصا در هماهنگی با اسرائیل؛ دفاع موشکی قوی تر در پایگاه های آمریکا در بحرین و قطر؛ همکاری نظامی و اطلاعاتی شورای همکاری خلیج فارس با اسرائیل؛ حملات سایبری پیشگیرانه؛ حضور دریایی گسترده تر در منطقه و جلب همراهی متحدان اروپایی با تحریم های شدیدتر باشد.

امید می رود که مایک پمپئو، وزیر خارجه، و جیم متیس، وزیر دفاع، دو رهبر بسیار قابل، بتوانند متحدان ما را در شکل دادن به یک استراتژی فکر شده برای مقابله با تهدید ایران همراه کنند.

ما پیشتر هم در چنین شرایطی بوده ایم و توانستیم تنگه هرمز و جریان اقتصاد جهانی را باز و جاری نگاه داریم. اما این بار انجام آن نیازمند ترکیبی ماهرانه از قدرت سخت و نرم و یک استراتژی منطقی در برابر تهدیدی کاملا واقعی ناشی از ایران است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.