قرعه کشی گرین کارت آمریکا روز دوشنبه ۱۷ آبان به پایان می رسد. در سایت صدای آمریکا می توانید اطلاعاتی درباره راهنمای ثبت نام پیدا کنید.

ثبت نام گرین کارت آمریکا تا روز ۱۷ آبان مهلت دارد. هر سال دولت آمریکا از میان مردم سایر کشورهای جهان، مهاجرت  ۵۰ هزار نفر را از طریق اعطای گرین کارت می پذیرد.

برای ثبت نام در این لاتاری، تنها باید در سایت رسمی دولت آمریکا ثبت نام کرد و اردیبهشت سال بعد نتایج آن اعلام می شود. کسانی که اسم شان در قرعه کشی در آمده، با داشتن مدارک لازم به سفارت آمریکا در یکی از کشورهای تعیین شده مراجعه می کنند و بعد از انجام امور حقوقی، ضمن دریافت گرین کارت، می توانند برای زندگی به آمریکا مهاجرت کنند.

اما پر کردن فرم ثبت نام در لاتاری برای برخی کار آسانی نیست. در زیر مراحل این ثبت نام را به زبان ساده برای شما آموزش می دهیم.

سایت:

برای ثبت نام در لاتاری گرین کارت تنها یک سایت رسمی و قانونی وجود دارد که می توانید با کلیک روی اینجا به آن بروید.

عکس:

قبل از هر کاری بهتر است عکس خود را درست کنید. این مشکل ترین کار در پر کردن فرم گرین کارت است. روی گزینه Photo Tool کلیک کنید.

در صفحه جدید به شما گفته می شود که یک عکس چه مشخصاتی باید داشته باشد:

- زمینه پشت سرتان باید سفید باشد

- سر شما باید مستقیم رو به دوربین باشد

- عکس از شش ماه اخیر شما باشد

- حجاب تان نباید طوری باشد که بخشی از صورت تان را بپوشاند

- کلاه یا عینک تیره نپوشید

راهنمایی - از این سایت برای درست کردن عکس تان می توانید استفاده کنید. این سایت یک فتوشاپ ساده آنلاین است. وقتی وارد می شوید، گزینه Creat a New image بزنید. در باکس مربوطه پیکسل طول و عرض را روی ۶۰۰ بگذارید. حالا عکس تان را در آن بگذارید و ذخیره کنید.

اگر عکس تان آماده است، روی گزینه Start Photo Tool کلیک کنید. عکس تان را با گزینه Choose Photo انتخاب کنید. با گزینه Crop Photo  سایز آن را درست کنید.

همانطور که می بینید، روی پیش صفحه خط های سبزی قرار دارد. باید طوری عکس تان را در صفحه قرار دهید که کل سرتان در قسمت سبز باشد.

اگر عکس تان درست بود، گزینه Save Photo را بزنید. عکس ذخیره شده بدون مشکلی برای ثبت نام می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

فرم ثبت نام

به صفحه ثبت نام برگردید یا با کلیک روی اینجا به آن صفحه بروید. حالا روی گزینه سبز رنگ Begin Entry کلیک کنید. از شما یک کد می خواهد که روی صفحه نمایش داده شده است، آن را وارد کنید.

بخش یک - مشخصات فردی

۱- نام و نام خانوادگی و پسوند اگر دارید را وارد کنید، اگر ندارید، گزینه نداشتن (زیر آن) را کلیک کنید.

۲- جنسیت خود را مشخص کنید.

۳- تاریخ دقیق تولد تان را بنویسید. مطمئن شوید تاریخ تولد وارد شده با تاریخ تولد روی پاسپورت تان یکی باشد. 

۴- محل تولد خود (نام شهر) را بنویسید.

۵- نام کشوری که در آن بدنیا آمده اید را انتخاب کنید.

۶- این بخش برای کسانی هست که محل تولد شان با کشوری که در آن حضور دارند متفاوت است. اگر شما ایران بدنیا آمدید و در ایران هستید، باید این گزینه را Yes بزنید، در غیر این صورت باید گزینه دیگر را انتخاب کنید.

۷- اینجا باید عکسی را که پیشتر آماده کردید، وارد کنید.

۸- در این بخش آدرس محل سکونت فعلی تان را باید پر کنید.

a- نام خودتان

b- نام خیابان و کوچه تان، شماره پلاک خانه و شماره یا نام واحد اگر آپارتمان است.

c- ادامه آدرس

d- نام شهر تان

e- استان یا ایالتی که در آن ساکن هستید

f- کدپستی

g- نام کشورتان

۹- نام کشوری که الان در آن زندگی می کنید.

۱۰- شماره تلفن تان (اختیاری است)

۱۱- آدرس ایمیل تان (دوبار تکرار کنید)

۱۲- بالاترین مدرک تحصیلی که دارید: (مدرکی که دارید، نه مدرکی که قصد دارید بگیرید)

دبستان / دبیرستان بی مدرک / دبیرستان با کسب مدرک / هنرستان فنی حرفه ای/ واحدهایی در دانشگاه / مدرک لیسانس دانشگاه / گواهینامه پایان دوره های موقت دانشگاهی / فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) / برخی دوره های دکترا / مدرک دکترا

۱۳- وضعیت تاهل تان را شرح دهید

مجرد / متاهل و همسرم یک شهروند و مقیم آمریکا نیست / متاهل و همسرم یک شهروند و مقیم آمریکا است / مطلقه / بیوه / قانونی در مرحله جدایی

توجه کنید که هر اشتباه در این مرحله می تواند به رد فرم تان بعد از پذیرفته شدن در قرعه کشی منجر شود. نکته دیگر اینکه مطلقه با در مرحله جدایی فرق دارد. در آمریکا به کسانی که با توافق موقت جدا می شوند تا بعد تصمیم به جدایی کامل بگیرند، این حالت را می گویند.

۱۴- اگر بچه دارید، اینجا مشخصات آنها را تک تک وارد کنید. وارد کردن آنها مشابه خودتان است و فقط باید عکس آنها را هم جدا جدا بفرستید.

همه این ها را انجام دادید، گزینه Continue بزنید.

مشخصاتی که وارد کردید، برای تایید می آید. اگر همه چی درست است، گزینه Submit را بزنید وگرنه بقیه را اصلاح کنید.

تبریک! شما فرم تان را با موفقیت پست کرده اید.

در صفحه جدید نام تان، کد تایید تان، سال تولد تان می آید. این Confirmation Number را نگه دارید چون در ماه می یا اخر اردیبهشت، تنها با آن می توانید مطلع شوید که آیا در قرعه کشی پذیرفته شده اید یا نه.

 

سوال و جواب های احتمالی

ثبت نام لاتاری گرین کارت آمریکا از سه شنبه ۱۳ مهر ماه آغاز شده و تا هفتم نوامبر برابر با ۱۷ آبان ادامه خواهد داشت.

اگر شما علاقمند به ثبت نام در لاتاری گرین کارت هستید، در این صفحه می توانید اطلاعات مهم و پاسخ به پرسش های احتمالی را دریافت کنید.

چرا لاتاری گرین کارت

برای مهاجرت و زندگی در آمریکا راههای زیادی وجود دارد. از جمله ویزای مهاجرتی، ازدواج با یک سیتیزن آمریکا، سرمایه گذاری و یا کسب پناهندگی آمریکا. اما هر کدام از این راهها سختی ها خاص خودش را دارد. شاید یکی از راه های راحت شرکت در لاتاری گرین کارت آمریکا باشد.

براساس قوانین آمریکا، هر سال وزارت امورخارجه این کشور برنامه ویزای گونه‌گونی را اجرا می کند. براساس این برنامه هر سال ۵۰ هزار ویزای اقامت دائم برای افراد کشورهایی که میزان مهاجرت کمتری به آمریکا دارند، فراهم می شود.

لاتاری گرین کارت بین کسانی که قصد آمدن به آمریکا را دارند، بسیار محبوب است چون عملا برای موفقیت در آن هزینه ای لازم نیست و فرد تنها اگر خوش شانس باشد و اطلاعات خودش را درست وارد کند، می تواند امیدوار باشد در صورت پذیرفته شدن، با ارایه مدارکی که اعلام کرده، به آمریکا بیاید. از سوی دیگر به نسبت مثلا ویزای مهاجرتی که معمولا طولانی است، کسانی که در از طریق لاتاری گرین کارت به آمریکا می آیند، عملا ظرف حدود دو سال بعد ثبت نام، به آمریکا می رسند.

شرط شرکت در لاتاری گرین کارت

محدودیت سنی ندارد.کودکان در فایل پدر و مادر آورده می شوند

افراد باید حداقل مدرک تحصیلی دیپلم داشته باشند

کسانی که دیپلم ندارند، اگر در پنج سال اخیر، دو سال سابقه کار داشته باشند می توانند شرکت کنند

افراد متاهل می توانند بصورت خانوادگی یا هرکدام جدا (البته با ذکر همسر در فایل خود) تقاضا کنند. توجه کنید که فرزندان زیر ۲۱ سال و ازدواج نکرده هم شرکت داده می شوند.

افراد مجرد بین ۱۷ تا ۲۱ سال که دیپلم دارند می توانند مستقل و با خانواده تقاضا بدهند (سه شانس خواهند داشت: فایل خودشان، فایل پدر و مادرشان)

اگر به عنوان ایرانی ثبت نام می کنید حتما باید متولد ایران باشید

کجا ثبت نام کنیم؟

سایت رسمی لاتاری www.dvlottery.state.gov تنها مرجع رسمی ثبت نام است. ثبت نام در این سایت رایگان است.

آماندا دیکسون از کارشناسان وزارت امورخارجه آمریکا روز سه شنبه اول نوامبر برابر با ۱۱ آبان ماه مهمان برنامه روی خط بود و پاسخ تعدادی از سوالات بینندگان را داد:

سئوال: برای پر کردن فرم لاتاری به کجا باید مراجعه کرد؟

جواب: تنها وب سایتی که توسط وزارت خارجه استفاده میشود و اطلاعات درست در آن قرار دارد وب سایت : www.dvlottery.state.gov  است.

سئوال: آیا برای شرکت در قرعه کشی باید هزینه ای پرداخت شود؟

جواب: خیر. ثبت نام در این وب سایت کاملا رایگان هست. فقط زمانی باید هزینه پرداخت کنید که شما برنده قرعه کشی شوید و به کنسولگری بروید که در آنجا به شما گفته می شود.

سئوال: برای ثبت نام چه مدرک تحصیلی مورد نیاز است؟

جواب: حداقل مدرک برای ثبت نام در قرعه کشی دیپلم است یا حداقل ۲ سال سابقه کار در یک حرفه.

سئوال: ظرفیت پذیرش ایرانیان در لاتاری چقدر است؟

جواب:بستگی به تعداد متقاضیان هر کشور دارد ولی نمیتواند بیشتر از ۷ درصد برای هر کشور باشد و بیشتر از ۳۵۰۰ ویزا برای هیچ کشوری صادر نمیشود.

سئوال: آیا محدودیت سنی برای متقاضیان شرکت در قرعه کشی وجود دارد؟

جواب:هیچ شرط سنی وجود ندارد و اگر متاهل هستید باید نام همسر و فرزندانتان را در فرم بگنجانید.

سئوال: اگر در پر کردن فرم ثبت نام اشتباهی صورت بگیرد آیا امکان تصحیح آن وجود دارد؟

جواب: تا زمانی که کاملا فرم را ارسال نهایی نکرده باشید در هر لحظه این امکان رو دارید که به عقب برگردید و تصحیح کنید یا حتی فرم را ببندید و از ابتدا شروع به پر کردن کنید ولی بعد از ارسال نهایی به هیچ عنوان امکان تصحیح وجود ندارد. اگر اشتباهی صورت گرفته شما میتواند بعد از اعلام نتایج اگر برنده شدید با KCC  / اطلاعات مرکز کنسولی کنتاکی، تماس بگیرید و درخواست کنید که برایتان درست کنند.

سئوال: آیا شهروندان افغان هم امکان ثبت نام دارند؟

جواب:بله. آنها هم میتوانند و هیچ تفاوتی نمیکند.

سئوال: اگر چند سال پیش که شرایط ثبت نام را دقیق نمیدانستید بیش از چند بار ثبت نام کردید و برای هر کدام کد رهگیری جدا گانه دریافت کردید و الان دوباره اقدام کرده اید، آیا این احتمال وجود دارد که کلا شخصی رو برای سالهای بعد هم تو لیست سیاه قرار بدن؟ و آیا اصلا لیست سیاهی وجود دارد؟

جواب: خیر. هیچ لیست سیاهی وجود ندارد و همه چیز از نو شروع میشود. ما میدانیم که به دلیل بی اطلاعی ممکن است که دوستانی به اشتباه چند با در سالهای گذشته ثبت نام کرده باشند. بنابراین سالهای گذشته هیچ تاثیری در امسال ندارد.

سئوال: آیا کسانی که پناهنده سازمان ملل (UNITED NATION) یا UN هستند میتوانند برای گرین کارت ثبت نام کنند؟

جواب: بله. حتی اگر پناهنده هم هستید میتوانید ثبت نام کنید.

سئوال: اگر پناهنده هستید چه کشوری را باید در فرم ثبت نام انتخاب کنید؟

جواب: شما باید نام کشوری که در آن به دنیا آمدید را انتخاب کنید . مثلا اگر متولد ایران هستید و در کشوری زندگی میکنید یا پناهنده هستید که واجد شرایط ثبت نام نیست کماکان نام کشور را همان ایران انتخاب کنید.

سئوال: اگر کسی نقص عضو داشته باشد میتواند در قرعه کشی شرکت کند؟

جواب: هیچ محدودیتی وجود ندارد. فقط باید بتوانید ثابت بکنید که از نظر مالی واجد شرایط هستید یعنی در صورت قبولی و آمدن به آمریکا متکی به کمکهای دولتی نیستید.

سئوال: اگر شما اقامت دائم کشور دیگری را دارید میتوانید در قرعه کشی شرکت کنید؟

جواب: بله میتوانید ولی همانطور که اشاره شد باید نام کشور را کشور زادگاه انتخاب کنند. چون برای مثال اگر شما در بریتانیا هستید، واجد شرایط نیستید ولی اگر زادگاه شما ایران است میتوانید نام کشور را ایران انتخاب کنید، فرم را تکمیل کنید و در قرعه کشی شرکت کنید .حتی اگر زادگاه تان هم واجد شرایط نیست شما میتوانید از زادگاه همسر تان هم استفاده کنید .

سئوال: اگر از روشهای دیگری برای دریافت ویزا اقدام کرده اید و در حال حاضر منتظر جواب هستید آیا میتوانید در قرعه کشی هم شرکت کنید؟

جواب: بله. اگر از هر طریق دیگری درخواست ویزا کرده باشید همچنان میتوانید در قرعه کشی هم ثبت نام کنید.

سئوال: آیا میتوان با عکس روتوش شده ثبت نام کرد؟

جواب: خیر. به هیچ عنوان عکسی که دستکاری شده باشد را نمیتوانید ارائه دهید.

سئوال: شرایط عکسی که ارایه میکنید چیست؟

جواب: به هیچ عنوان پوشیده نباشد. کاملا تمام اجزای صورت پیدا باشد. روتوش نشده باشد. حجاب هیچ اشکالی ندارد. یکی از قوانین جدید این است که عکس بدون عینک باشد. دیگر اینکه نمیتواند همان عکس  سال گذشته باشد و حتما باید حد اکثر تا 6 ماه گذشته باشد. در غیر این صورت فرم رد میشود.

سئوال: اگر از قبل گرین کارت داشته اید و باطل شده است آیا میتوانید در قرعه کشی شرکت کنید؟

جواب:  بله. اگر از قبل مقیم قانونی آمریکا بوده اید، هنوز هم میتوانید از این طریق اقدام کنید.

سئوال: آیا کسی میتواند  برای همسر و فرزندان و همسر برای او و فرزندان فرم را پر کند؟ یعنی دو شانس در قرعه کشی.

جواب: بله. اگر هر دو نفر واجد شرایط باشند میتوانند این کار را انجام دهند و دو شانس در قرعه کشی داشته  باشند.

سئوال: اگر کسی حتی یک دلار پس انداز نداشته باشد آیا میتواند با دریافت گرین کارت به آمریکا برود. آیا نیاز به پشتوانه مالی هست ؟

جواب: شما حداقل به یک منبع مالی برای رفتن به مصاحبه و انجام کارهای پزشکی دارید. شما برای ثبت نام هیچ هزینه ای پرداخت نمیکنید، اما در هنگام مصاحبه باید 330 دلار پرداخت کنید. اگر هیچ پولی ندارید شما رو از قرعه کشی حذف نخواهد کرد اما باید به گونه ای نشان دهید که وقتی وارد آمریکا میشوید میتوانید روی پای خودتون بایستید.

سئوال: آیا ثبت نام در قرعه کشی تاثیری در ندادن یا دادن ویزای گردشگری دارد؟

جواب: خیر تاثیری ندارد. ولی اگر برای مصاحبه برا ویزای گردشگری رفتید واقعیت را بگویید که در قرعه کشی شرکت کرده اید.

سئوال: اگر برای مثال چند خواهر و برادر ثبت نام کرده باشند و یکی دو نفر از آنها قبول شوند میتوانند 2 نفر دیگر از خواهر یا برادران را جایگزین کنند؟

جواب: خیر. تنها فردی میتواند درخواست ورود بدهد که قبول شود و هیچ شرایط جایگزینی وجود ندارد. در اینجا خواهر و برادر به عنوان درجه یک حساب نمیشوند. درجه یک ها پدر ، مادر و فرزندانشان هستند.

سئوال: اگر الان مجرد هستید و تا زمان قرعه کشی ازدواج کنید آیا مشکلی به وجود خواهد آمد؟

جواب: خیر. میدانیم که همیشه و هر لحظه ممکنه که شرایط زندگی و شرایط خانوادگی تغییر کند مثلا ازدواج کنید یا بچه دار شوید که در صورت قبولی شما میشود نام آنها را اضافه  کرد.

سئوال: اگر شما با یکی از فرزندانتان هرکدام جداگانه ثبت نام کنید آیا هر یک جداگانه شرایط آن را دارند که دیگری را به همراه خود ببرند؟

جواب: اگر مادر یا پدر باشند میتوانند فرزندان زیر ۲۱ سال خود را همراه داشته باشند ولی اگر فرزند برنده شود نمیتواند پدر یا مادر را همراه خود داشته باشد.

سئوال: آیا اگر فرزندی در خانواده تنها میخواهد ثبت نام کند هم شرط سنی وجود ندارد؟

جواب: در این صورت حد اقل باید ۱۸ساله و دارای مدرک دیپلم باشد.

سئوال: آیا تعداد سالهای شرکت در قرعه کشی برای شما اولویتی قائل میشود؟ برای مثال اگر شما ۱۰ سال است که شرکت میکنید و دیگری سال اولش است بین شما فرقی وجود دارد؟

جواب: خیر. هر سال این قرعه کشی به صورت جداگانه و از ابتدا انجام میشود و اصلا مهم نیست که چند بار تا به حال شرکت کرده اید.

 سئوال: اگر کسی مدرک لیسانس یا دکترا دارد نسبت به کسی که دیپلم دارد شانس بیشتری دارد؟

جواب: خیر. همه در قرعه کشی شانس برابری دارند.

سئوال: اگر با شما تماس گرفته شد و شما کد رهگیری نداشتید چه باید بکنید؟

جواب: باید با KCC تماس بگیرید و آدرس ایمیل تان را به آنها بدهید و آنها از طریق تاریخ تولدتان میتوانند به شما کمک کنند که شما کد  رهگیریتان را پیدا کنید.

سئوال: اگر هم سرتان باردار باشد چه کنیم؟

جواب: حتما باید باردار بودن را در فرم ذکر کنید.

سئوال: اگر بچه کوچکی مثلا ۲یا ۳ماهه داریم ، چگونه باید از او عکس  بگیریم؟

جواب: چون از الزامات داشتن عکس تمام اعضای خانواده  است بنابر این توصیه ما این است که یک پارچه سبز روی زمین پهن کنید ، فرزندتان را روی آن بخوابانید و از او عکس بگیرید. بسیار مهم است که عکس تمام اعضای خانواده ارسال شود و حتما تمامی عکسها باید به صورت انفرادی باشد.

سئوال: اگر کسی چند سال گذشته برنده شده باشد و پرونده اش در سفارت رد شده باشد آیا این دلیل بر آن است که این دفعه هم رد خواهد شد و آیا در قرعه کشی اینبار تاثیری دارد؟

جواب: این بستگی به دلیل رد شدن پرونده دارد. شما میتوانید دوباره شرکت کنید و ممکن است که در آن زمان شما واجد شرایط نبوده باشید و الان باشید. پس این تاثیری در قرعه کشی جدید نخواهد داشت.

سئوال: اگر الان در حال گرفتن مدرک فوق لیسانس هستید و هنوز دریافت نکردید باید مدرک را لیسانس بزنید یا فوق لیسانس؟

جواب: باید لیسانس بزنید. یعنی باید آخرین مدرک تحصیلی که در دست دارید را وارد کنید نه مدرکی که در حال گرفتن آن هستید.

سئوال: زمان اعلام نتایج کی است؟

جواب: اوایل ماه می سال ۲۰۱۷ با در اختیار داشتن کد رهگیری و آنلاین میتوانید چک کنید.

سئوال: مهمترین پیام شما به متقاضیان قرعه کشی گرین کارت چیست؟

جواب: مهمترین چیزهایی که مردم باید به خاطر داشته باشند این است که دستور العمل ها را با دقت انجام بدهند. اشتباه های خیلی رایج این بوده که برخی یادشان رفته یکی از فرزندانشون را اسمش را ببرن، یا همسرشون را اضافه کنن. فراموش نکنید که یک قانون جدید امسال وجود داره که عکستون جدید باشه و عکس سال گذشته نباشه و اگر قبول شدید در مصاحبه خیلی روراست باشید و همه واقعیت را بگوئید و همه مدارک را برای شروع روند در دست داشته باشید.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif