اعلام نتایج  قرعه کشی گرین کارت
اعلام نتایج قرعه کشی گرین کارت

ثبت نام برای شرکت در قرعه کشی «کارت سبز» آمریکا آغاز شده و مانند سال های گذشته بسیاری از ایرانی ها هم از آن استقبال کرده اند. روزنامه لس آنجلس تایمز، در گزارشی در همین زمینه نگاهی دارد به تضادی که در ایران در رابطه با ایالات متحده وجود دارد.

به نوشته این روزنامه، با وجود آن که مراسم نماز جمعه در سراسر ایران مکانی است که شعار «مرگ بر آمریکا» هر هفته در آن شنیده می شود، با این حال بسیاری از ایرانی ها هر سال به استقبال مهاجرت به کشوری می روند که مقامات جمهوری اسلامی آن را «شیطان بزرگ« خطاب می کنند.

میلاد نظری جوانی است که در یک گل‌ فروشی در جنوب تهران کار می کند. او می گوید «من می خواهم زندگی جدیدی را در آمریکا تجربه کنم. چرا که نه. من به شعار مرگ بر آمریکا اهمیتی نمی دهم. آمریکا قدرتمندترین کشور است. چرا نباید شانس خودم رو در این قرعه کشی امتحان کنم؟»

وزارت خارجه ایالات متحده از چهارم اکتبر (۱۳ مهر ماه) ثبت نام متقاضیان اقامت در آمریکا از میان شهروندان کشورهایی را آغاز کرده است که به لحاظ تاریخی نرخ مهاجرت آنها به ایالات متحده پائین بوده است.

هر سال حدود ۵۰ هزار نفر از برندگان قرعه کشی کارت سبز یا همان گرین کارت آمریکا، در صورت تکمیل مدارک مورد نیاز، می توانند به همراه همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود، مجوز اقامت دائم در آمریکا را کسب کنند.

به نوشته لس آنجلس تایمز، در سال ۲۰۱۵ میلادی، ۹ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به همراه ۵ میلیون نفر از اعضای خانواده هایشان از بیش از ۲۰۰ کشور جهان در این قرعه کشی شرکت کرده بودند.

در میان این متقاضیان، حدود ۵۰۰ هزار ایرانی حضور داشتند که پنج هزار نفر از آنها برنده قرعه کشی برای دریافت گرین کارت شدند. این در حالی است که تعداد متقاضیان از ایران در سال ۲۰۰۷ میلادی تنها ۱۵۰ هزار نفر بوده است. 

ثبت نام برای شرکت در قرعه کشی گرین کارت ۲۰۱۸ تا ظهر هفتم نوامبر (هفدهم آبان ماه) به وقت شرق ایالات متحده ادامه خواهد داشت و نتایج آن بهار سال آینده (۲۰۱۷) اعلام خواهد شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif