نمایی از مجلس ژنرال «لی» در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیای آمریکا
نمایی از مجلس ژنرال «لی» در شهر شارلوتزویل ایالت ویرجینیای آمریکا

رویدادهای خشونت بار جمعه و شنبه گذشته در شهر زیبای شارلوتزویل ایالت ویرجینیای آمریکا ، که به مرگ یک زن تظاهر کنندهو درگیریهایی انجامید، در حقیقت ریشه در تاریخ ایالات متحده امریکا ، و جنبه های گوناگون فرهنگی و اقتصادی جامعه آن دارد.

محور اصلی این تظاهرات، نام و شهرت ژنرال «رابرت ئی. لی» است که بین سالهای ۱۸۰۷ تا ۱۸۷۰ در آمریکا زندگی کرد. کسانی که از شارلوتزویل دیدن کرده اند، تندیس بزرگ و زیبای او در میدان شهر را دیده اند.

«رابرت ادوارد لی» سرهنگ ارتش ویرجینیای شمالی در جنگ داخلی آمریکا، و ژنرال ارتش سراسری تا پایان آن جنگها بود. «لی» اختلاف های نظامی و شخصی متعددی با «جرج واشنگتن پارکه کاستیس» نوه همسر جرج واشنگتن همسر رئیس جمهوری اول آمریکا داشت و به همین علت هم در ۱۸۵۸ مدتی به زندان افتاد.

ژنرال رابرت لی همواره به «جفرسون دیویس» رئیس جمهوری آمریکا که نظام برده داری ایالات جنوبی را پاسداری می کرد، وفادار ماند اما در سال ۱۸۶۵ ژنرال «یولیسیز سایمن گرانت» ژنرال لی را در نبرد گتیزبرگ شکست داد و بعد از آن جنگ داخلی آمریکا با شکست جنوب به پایان رسید. ژنرال «لی» نیز پنج سال بعد در فیلادلفیا درگذشت.

ژنرال «لی» پس از کناره گیری از ارتش به اداره املاک خانوادگی اش پرداخت. برده های او از بدرفتاری های هولناک «لی» نکاتی گفته اند با این حال، ژنرال «لی» بعد ها نوشت برده داری شرارتی اخلاقی و سیاسی است.

از آن زمان نام «لی» با تفکرات سفید های طرفدار نژاد برتر، پیوند خورده است. در سالهای اخیر و بخصوص بعد از چند درگیری، خیلی از شهرهای ایالت های جنوبی آمریکا تصمیم گرفتند نماد های فرماندهان جنوبی در جنگ داخلی آمریکا را بردارند. تازه ترین اختلاف بر سر برداشتن مجسمه بزرگ ژنرال «لی» در شهر شارلوتزویل است.

با این حال، طرفداران ژنرال «لی» می گویند جنگ جنوب و شمال بر سر احترام به قانون اساسی بود، نه برده داری و برچیدن بناهای یادبود این رهبران، خاطره تاریخی این دوره از آمریکا از اذهان پاک می کند.

در همین حال، دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه در سخنانی در کاخ سفید خشونت اخیر در شارلوتزویل را که میان طرفداران برتری نژاد سفید و مردم مخالف آنها روی داد صراحتا محکوم کرد و نژادپرستی را «پلید و شریرانه» خواند.