مقاله‌ای از جاناتان مارتین و یمیش الیساندر در نیویورک تایمز

دونالد ترامپ، کاندیدای حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، اخیرا در دیترویت قلب خودروسازی آمریکا و مرکز فعالیت آمریکاییان آفریقایی تبار سخنرانی کرد. وی در ارائه پیام "پوپولیستی" خود، دموکرات‌ها را برای کوتاهی در رسیدگی به بیکاری و یأس در مناطق شهری مورد انتقاد قرار داد. اما او طی بیش از یک سال کمپین انتخاباتی حتی یک گردهمایی در مناطق تمرکز رای دهندگان سیاهپوست برگزار نکرده است.

البته شاید او این کار را تعمدا انجام نداده باشد. روش فعالیت انتخاباتی او بیشتر متمرکز بر سخنرانی برای مخاطبان جمع شده در ورزشگاه ها، مصاحبه های رسانه ای، و دیدارهای خصوصی در آسمانخراش او در منهتن نیویورک است.

اما ترامپ به دعوت های مکرر رهبران سیاهان و محافظه کاران آمریکایی آفریقایی تبار در ایالت هایی که نیازمند پیروزی در آن است بی اعتنایی کرده است و اظهارات فتنه آمیزی درباره اقلیت ها عنوان می کند.

مجموعه ای از این اقدامات، جمهوریخواهان سیاهپوست را که از جایگاه ضعیف حزب شان در میان آمریکایی های آفریقایی تبار ناخشنود بوده اند، به خشم آورده است.

از زمانی که جرالد فورد رییس جمهوری پیشین آمریکا حدود ۱۶ درصد آرای سیاهان را در انتخابات کسب کرد، هیچ کاندیدای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری بیش از ۱۲ درصد از آرای این گروه را به دست نیاورده است.

جان مک کین و میت رامنی، کاندیداهای حزب جمهوریخواه در دو انتخابات ریاست جمهوری گذشته، موفق به کسب به ترتیب ۴ و ۶ درصد رای آمریکایی های آفریقایی تبار شدند. در شرایطی که میزان حمایت از کاندیدای جمهوریخواه در میان اقلیت ها رو به کاهش است، کاندیدای دموکرات به آرای کمتری در میان سفیدپوستان برای پیروزی نیاز دارد.

نظرسنجی های جدید نشان می دهد که این حمایت برای دونالد ترامپ در بعضی ایالت های سرنوشت ساز، مانند اوهایو و پنسیلوانیا، به یک درصد تقلیل یافته است.

هر چند ترامپ در زمان اجرای برنامه تلویزیونی اش از محبوبیت بالایی در میان آمریکایی های آفریقایی تبار برخوردار بود، اما تحولات انتخابات این وضعیت را تغییر داده است.

حمایت ترامپ از کمپینی که اصرار داشت باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده متولد آمریکا نیست، و اصرار او به بازگرداندن آمریکا به روزهای باشکوه گذشته اش، یادآور روزهای تضییع حقوق سیاهان است.

سیاهپوستان حامی ترامپ می گویند موفقیت او در کسب و کار الهام بخش آنان بوده است، اما کاندیدای جمهوریخواهان به آن چه لازم است برای کسب حمایت رای دهندگان سیاهپوست دست نزده است.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.