جهاد مقدسی ، سخنگوی وزارت خارجه سوریه
جهاد مقدیسی ، سخنگوی وزارت خارجه سوریه

سوریه روز یکشنبه خواستار ضمانت کتبی درخصوص توقف نبرد مسلحانه مخالفان، پیش از اجرایی شدن طرح صلح کوفی عنان شد. بشار اسد توافق خود را با اجرای این طرح اعلام کرده که بخشی از آن خروج سربازان از مناطق مسکونی است. این اقدام دمشق بار دیگر بر آتش بسی که قرار است تا دهم آوریل آغاز شود، سایه ای از تردید انداخته است.

افزایش خشونت ها در سوریه، شک و شبهه هایی را درمورد آتش بس بوجود آورده است. فعالان اپوزیسیون از کشته و مجروح شدن ده ها تن در روز یکشنبه بر اثر حمله نیروهای وابسته به بشار اسد به منطقه ای در نزدیکی مرز ترکیه خبر دادند. در درگیری های خونبار روز شنبه در سوریه بر اثر حملات نیروهای دولتی در شهرهای مختلف بیش از ۱۳۰ نفر کشته شدند.

کوفی عنان فرستاده مشترک اتحادیه عرب و سازمان ملل متحد به سوریه به دنبال یافتن راه حلی برای پایان درگیری ها و خشونت هایی است که طی یک سال گذشته بیش از ۹۰۰۰ نفر را در سوریه به کشتن داده است.

طرح پیشنهادی آتش بس آقای عنان از حاکمیت سوریه می خواهد تا سربازانش را تا روز سه شنبه، از شهرها و روستاها خارج کند تا آتش بس ظرف ۴۸ ساعت آغاز شود.

حاکمیت دمشق می گوید این طرح قابل انجام است اما جهاد مقدیسی سخنگوی وزارت خارجه سوریه در بیانیه ای گفته است که در عین حال سوریه خواستار تضمین کتبی مخالفان است.