برخورد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ملک سلمان پادشاه عربستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵
برخورد حسن روحانی رئیس جمهوری ایران و ملک سلمان پادشاه عربستان در حاشیه نشست سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول ترکیه - ۲۶ فروردین ۱۳۹۵

مقاله ای از هالی الیات در وبسایت شبکه خبری «سی ان بی سی»

 

نبرد مداوم عربستان سعودی و ایران بر سر قدرت و نفوذ سراسر خاورمیانه را در بر گرفته است، اما تحلیلگران اعتقاد دارند که هنوز زمان جنگی تمام عیار فرا نرسیده است.

بسیاری از کشورهای همسایه به این مناقشه کشیده شده و قطر، یمن، سوریه و لبنان به صحنه نبردهای نیابتی بر سر تسلط بر منطقه بدل شده اند.

رابطه بین ریاض و تهران خصوصا بر سر جنگ داخلی یمن و بحران سیاسی لبنان به پایین ترین سطح خود رسیده است.

یک منبع در دولت ایران که نمی خواهد نامش فاش شود به «سی ان بی سی» گفته است ایران «کشوری صلح جو است» و «در پی جنگ نیست اما گاهی باید برای جنگ آماده بود».

عربستان سعودی و اتحادیه عرب در نشست اضطراری چند روز پیش در قاهره خواهان تشکیل جبهه ای واحد برای مقابله با مداخلات منطقه ای ایران شده اند.

مدیر منطقه خاورمیانه و آفریقای «واحد اطلاعات اقتصادی» می گوید این بدترین زمان برای جنگ بین ایران و عربستان است ولی هیچ کدام خواهان جنگ نیستند. به گفته او کشمکش بر سر استیلای مذهبی بر خاورمیانه است و عربستان حاضر است برای جلوگیری از گسترش حضور ایران در منطقه دست به هر کاری بزند.

سعودی ها حتی برای مقابله با ایران حاضر به افزایش تماس هایشان با اسراییل شده اند ولی ترجیح می دهند این تماس ها در سکوت انجام بگیرد.

با این وجود بروز یک جنگ تمام عیار در حال حاضر یک احتمال نیست.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.