مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، با اشاره به ادامه فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران در اوج بحران کرونا و صرف منابع مالی آن کشور برای اهداف تروریستی، این امر را مایه تاسف خواند. 

وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین در جریان یک کنفرانس خبری گفت:‌ «ما امیدواریم مردم ایران روزی صاحب رژیمی شوند که دیدگاهشان را عوض کنند. دیدگاهی که بگوید ما به آن چیزی که مردم ایران به واقع آن را می‌خواهند احترام می‌گذاریم.»

در پاسخ به پرسشی در مورد فعالیت‌های حزب‌الله در لبنان با حمات ایران گفت: «دولت قبلی [آمریکا] پول هنگفتی به ایرانی‌ها داده بود و ما تاکنون عملکرد فوق‌العاده‌ای برای جلوگیری از دسترسی رژیم به منابعی که برای ادامه کارزار تروریستی خود نیاز دارد، انجام داده‌ایم.»

مایک پمپئو افزود: «به موقعیتی در لبنان یا شاید هم سوریه اشاره کردید که در آن حزب‌الله فعال است. من می‌توانم این را بگویم که حزب‌الله لبنان امروز، نسبت به زمان شروع ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ، پول کمتری برای ادامه اعمال شنیع خود در اختیار دارد.»

وی افزود که این روند کاهشی آن قدر ادامه خواهد داشت تا آن که رژیم ایران مدل [رفتاری] خود را تغییر دهد؛ مدلی که بر اساس آن رژیم از منابعی که همین الان و در زمانی که مردم ایران خودشان با بحران سلامتی روبرو هستند، می‌تواند به مصرف مردم ایران برسد، استفاده می‌کند که «سلاح به درون عراق منتقل کند تا به حزب‌الله در لبنان منابع برساند و اسرائیل را تهدید کند و تمامی کارهایی را بکند که [رژیم ایران] برای مدتی مدید به آن مشغول بوده‌ است و حتی در این شرایط بحران تندرستی و سلامتی نیز رژیم ایران از آن دست برنداشته است.»

مایک پمپئو افزود: «مایه تاسف است. این برای مردم لبنان، مردم سوریه، مردم عراق، ... و همچنین برای مردم ایران، مایه تاسف است.»

وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «ما امیدواریم مردم ایران روزی صاحب رژیمی شوند که دیدگاهی متفاوت داشته باشد. دیدگاهی که بگوید: ما می‌خواهیم به آن چیزی که مردم ایران به واقع آن را می‌خواهند احترام بگذاریم.» 

وی تاکید کرد: «وقتی چنین چیزی روی دهد، اتفاقی بسیار خوب خواهد بود و ما [سطح] این تهدید را - یعنی این که ممکن است روزی برسد که ایران، همانند دوران دولت قبلی آمریکا، برای دستیابی به سلاح هسته‌ای تلاش کند - به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش خواهیم داد.»

 

Telegram Banner