مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت که امیدوار است جمهوری اسلامی در مورد حضور خود در سوریه بازنگری کرده و منابع خود را صرف مردم ایران کند.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۱۷ اردیبهشت در جریان یک کنفرانس خبری گفت: «ما به وضوح به رژیم اسد و روسیه گفته‌ایم ایران باید سوریه را ترک کند.»

مایک پمپئو افزود: «ما گفته‌ایم ایران باید نه فقط جنوب غربی سوریه - منطقه‌ای که تاثیر مستقیم و واقعی بر اسرائیل و سایر بخش‌های جولان دارد - بلکه [سراسر سوریه] را ترک کند.»

وزیر خارجه آمریکا گفت: «همین رژیم تروریستی که درباره آن صحبت می‌کنیم، یعنی جمهوری اسلامی ایران، کمپینی دارد که با آن از اقدامات اسد - که زندگی صدها هزار تن را از بین برده و شش تا هفت میلیون شهروند سوریه را مجبور به فرار از آن کشور کرده است - حمایت می‌کند. رژیم ایران به همان اندازه رژیم سوریه مسئول [این وضعیت] است.»

مایک پمپئو گفت: «ما امیدوارم که آنها [رژیم ایران] در این مورد بازنگری کنند و به کاری که ایران به آن نیاز دارد - یعنی رسیدگی به مردم خود در این روزهای دشوار درون جمهوری اسلامی ایران - بپردازد. به نظر ما آن منابع می‌تواند بسیار بهتر و در جهت حمایت از مردم ایران استفاده شود.» 

با اینکه اعلام شد ترکیه به مدت پنج روز در مناطق شمال سوریه آتش‌بس خواهد کرد اما برخی از منابع کرد، می‌گویند روز جمعه حملاتی صورت گرفت.
مقامات ارشد دفاعی اسرائیل: ایران در حال عقب‌نشینی از خاک سوریه است
مقامات ارشد دفاعی اسرائیل: ایران در حال عقب‌نشینی از خاک سوریه است

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: «هفته گذشته ایالات متحده یک شخص حقیقی و شرکت او را، که سال‌ها با نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبادله داشتند و برای کارزار تروریستی آنها ایجاد درآمد و تامین منابع می‌کردند، تحریم کرد. هرکسی که در مبادله با یک نهاد ایرانی است باید نهایت احتیاط را به خرج دهد و مطمئن شود آن‌ها با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی کار نمی‌کنند.» 

آمریکا یک شهروند ایرانی عراقی را به دلیل همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم کرد
آمریکا یک شهروند ایرانی عراقی را به دلیل همکاری با نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم کرد

مایک پمپئو همچنین ضمن تشکر از سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران برای بیش از چهار دهه، گفت: «از تلاش‌های آن کشور [سوئیس] برای تمدید مرخصی استعلاجی مایکل وایت از زندان و تلاش برای گرفتن مرخصی بشردوستانه از زندان برای سیامک نمازی و مراد طاهباز و همچنین برای بازگرداندن تمامی شهروندان آمریکایی که به ناحق دستگیر شده‌اند، تشکر می‌کنم. ما از تلاش و حمایت و همه کارهایی که کرده‌اند، تشکر می‌کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ما تنها کشور جهان نیستیم که شهروندانش مورد خشونت بی‌رحمانه رژیم ایران قرار می‌گیرند. من این هفته از شنیدن گزارش‌هایی در مورد اقدام ماموران ایرانی در مرز افغانستان در استان هرات - که مهاجران افغانستانی که فقط برای یافتن غذا و کار از مرز رد شده بودند را، مورد آزار و شکنجه قرار داده و غرق کرده‌اند - منزجر شدم.»

مایک پمپئو گفت: «ما مقامات افغانستان را تشویق می‌کنیم که تحقیقات کاملی را انجام دهند و خواهان پاسخگو نگه داشتن مقصران [این جنایت] باشند.» 

آلیس جی‌. ولز دستیار موقت وزیر خارجه آمریکا
وزارت خارجه آمریکا: رفتار بی‌رحمانه ایران با مهاجران افغانستانی هولناک است
وزارت خارجه آمریکا: رفتار بی‌رحمانه ایران با مهاجران افغانستانی هولناک است