مقامات هنوز سعی دارند گستره تلفات را مشخص کنند، اما به نظر می رسد بسیاری از کشته شدگان افراد پلیس بودند

ستیزه گران در پاکستان در حملاتی هماهنگ علیه تشکیلات پلیس در لاهور و در منطقه نا آرام شمال غربی کشور، دست کم ۳۸ تن را کشته اند.

مقامات در لاهور گفتند گروه های مردان مسلح بامداد پنجشنبه به دفتر منطقه ای آژانس تحقیقات فدرال - فیا -، که مسایل مربوط به مهاجرت و تروریسم را برر سی می کند، و نیز دو مرکز آموزش پلیس  حمله کردند، و دست کم ۲۶ تن را کشتند.

هنوز روش نیست در حملات، که مقامات پاکستان طالبان را مسئول دانستند، چند نفر شرکت داشتند. شاهدان گفتند برخی از مردان مسلح نوجوانانی بودند که یا هدف گلوله قرار گرفتند یا با منفجر کردن جلیقه های انتحاری، پس از مجروح شدن، کشته شدند.

در شمال غربی پاکستان، یک بمب اتومبیلی ساختمان یک کلانتری در «کوهات» را درهم کوبید. چند ساعت بعد، بمبی  به یک محله مسکونی در پیشاور، که ساکنان آن را کارکنان دولت تشکیل می دهند، برخورد کرد. گزارش می رسد یک کودک کشته شد.

در حادثه ای دیگر، مهاجمان در «بدیان» از دیواری در پشت مرکز آموزش نیروی ویژه بالا رفتند. پنج نفر از آنها در تیراندازی یا با منفجر کردن خود کشته شدند.

به نظر می رسد بسیاری از کشته شدگان دیگر در حملات روز پنجشنبه افسران پلیس بودند.
    
طالبان پاکستان در چهار حمله عمده در ۱۱ روز گذشته بیش از ۱۰۰ تن را کشته اند. وزیر کشور پاکستان روز پنجشنبه، شدت گرفتن خشونت را یک «جنگ چریکی» توصیف کرد.

تاکنون کسی مسئولیت حملات را بر عهده نگرفته است، اما رهبران طالبان عهد کرده اند پیش  از حمله ای که انتظار می رود ارتش علیه ستیزه گان مستقر در وزیرستان جنوبی آغاز کند، تاسیسات دولتی و نظامی را هدف بگیرند. مقامات می گویند اکثر حملات تروریستی در این منطقه طرح ریزی می شود.

در جریان عملیات روز پنجشنبه در لاهور، شاهدان گفتند مردان مسلح که جلیقه های انتحاری پوشیده بودند و نارنجک پرت می کردند، با نیروهای امنیتی در یک مرکز آموزش پلیس به زد و خورد پرداختند. تصویرهای تلویزیونی هلیکوپترهای نظامی را که در نزدیک محل در گیری چرخ می زدند و کماندوهایی را که سعی داشتند پناه بگیرند نشان می داد. پلیس ادعا می کند که اینک کنترل تمام تاسیسات را در دست دارد.

حملات روز پنجشنبه چند ساعت پس از آن صورت گرفت که مقامات اطلاعلاتی پاکستان گفتند در حمله موشکی مظنون یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکا دست کم چهار ستیزه گر در منطقه وزیرستان شمالی کشته شدند.