بنیامین نتانیاهو

نگرانی های برآمده از مذاکرات هسته ای ایران و نیاز به ترمیم مناسبات با کاخ سفید، ممکن است بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل را ناچار سازد یک دولت وحدت ملی با رقیبان چپ میانه خود تشکیل دهد.

رویترز بنقل از تحلیلگران سیاسی می گوید اتحادیه صهیونیست، رقیب اصلی که نتانیاهو در انتخابات ماه پیش شکست داد، روز دوشنبه در بیانیه ای انتقاد از تفاهمنامه هسته ای بین ایران و شش قدرت را بازتاب داد و درخواست تغییراتی در توافق نهایی برای مسلم ساختن کاهش توانایی های هسته ای ایران، مطرح کرد.

رویترز می گوید نتانیاهو، که تا پنجم ماه مه باید دولت را تشکیل دهد، روز یکشنبه به چنین گزینه ای اشاره کرد و گفت وحدت اسرائیل باید تقویت شود.

نتانیاهو با حمایت کولانو، حزب جدید راست میانه، و جناح های یهودی ارتدوکس راست تندرو، ۶۷ کرسی از ۱۲۰ کرسی را کنترل خواهد کرد و برای تشکیل یک ائتلاف کارآمد نیازی به وحدت ملی نخواهد داشت، اما گنجاندن اسحاق هرتزوگ رهبر حرب اتحادیه صهیونیست در دولت جدید می تواند به کاهش تنش بین نتانیاهو و باراک اوباما بر سر معامله اتمی با ایران کمک کند.

سردبیر روزنامه چپگرای هاآراتص در مطلبی اظهار نطر کرده است که نتانیاهو برای ترمیم مناسبات با اوباما به هرتزوگ بعنوان وزیر خارجه نیاز دارد.