آیت الله سیستانی، مرجع تقلید شیعیان عراق علیه حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق موضع گیری کرد.

خلاصه‌ای از مقاله حیدر خویی در وبسایت «وار آن دِ راکز»

اخیرا در سفری به زادگاهم به طور اتفاقی در کتابخانه شخصی یک طلبه در نجف کتاب «رهبرم خامنه‌ای» به چشمم خورد. نکته جالب در کتاب مقدمه ای است که آیت الله العظمی سیستانی، مرجع عالی شیعیان عراق، بر آن نوشته است:

«همواره پیرو سید خامنه ای و حامی ولایت فقیه باشید. امروزه، اعتبار اسلام بستگی به اعتبار و شان جمهوری اسلامی (ایران) دارد، و شان جمهوری اسلامی بستگی به حراست از شأن سید خامنه ای».

نقل قول چاپ شده از آیت الله علی سیستانی در مقدمه کتاب در تمجید از آقای خامنه ای و ولایت فقیه جعلی است. همه می دانند که آیت الله سیستانی مخالف ولایت فقیه است. او آشکارا در عراق خواهان تشکیل «حکومت مدنی» بوده است، نه حکومت مذهبی.

این کتاب یکی از مجموعه تبلیغات گسترده جمهوری اسلامی در نجف است. ایران گذشته از حضور آشکار نظامی و سیاسی در عراق از قدرت نرم نیز برای گسترش نفوذ خود استفاده می کند. این رویکرد پرسش هایی را درباره آینده عراق و اسلام شیعه خصوصا پس از درگذشت آیت الله سیستانی ۸۶ ساله پیش می کشد.

در ابراز ترس از استیلای مذهبی ایران در عراق در دوره پسا سیستانی اغراق شده است، زیرا میزان مقاومت حوزه نجف در برابر حکومت دینی دست کم گرفته می شود. کتاب «رهبرم خامنه ای» در میان طلبه های حوزه جدی گرفته نمی شود.

حمایت های ایران ممکن است برای رهبران سیاسی و نظامی در بغداد مفید باشد، اما چنین حمایت هایی از روحانیون شیعه در نجف نتیجه معکوس دارد.

جانشین آیت الله سیستانی همچون گذشته از نجف انتخاب خواهد شد. هیچ یک از روحانیون بلندپایه نجف به ولایت فقیه اعتقادی ندارند. روند انتخاب جانشین سیستانی ممکن است مدت ها به درازا بکشد. انتقال مرجعیت عالی از آیت الله العظمی خویی به آیت الله العظمی سیستانی شش سال طول کشید. البته شرایط آن دوره عراق بحرانی بود. گذار مرجعیت از آیت الله العظمی محسن حکیم به آیت الله العظمی خویی طی یک سال انجام گرفت. پیش بینی می شود انتقال مرجعیت پس از سیستانی دو تا چهار سال زمان ببرد.

حوزه نجف مجموعه ای نه چندان منسجم از مدارس مذهبی است، اما همواره به لحاظ مالی استقلال خود را از مراکز قدرت حفظ کرده است. البته ایران دست از تلاش برای نفوذ بر حوزه نجف نخواهد کشید. یادآوری این نکته بد نیست که حتی صدام حسین در اوج قدرت خود در عراق نتوانست حوزه نجف را در یکی از ضعیف ترین دوران اش به حمایت از بغداد در جنگ ایران و عراق وادار کند.

آمریکا و جهان عرب باید این را دریابند که مرجعیت در عراق بر خلاف دیگر نهادهای مذهبی در خاور میانه که بلندگوی حکومت ها هستند یک نهاد مذهبی قابل کنترل توسط نیروهای سیاسی داخلی و خارجی نیست. ما در نجف شاهد تداوم خواهیم بود، نه تغییر.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.