عکسی از دیدار مقام عالی کره شمالی با حسن روحانی.
عکسی از دیدار مقام عالی کره شمالی با حسن روحانی.

 

مقاله ای از آرون کلیگمن در وبسایت واشنگتن فری بیکن

مقام های دولت آمریکا هشدار می دهند که تلاش ها در راستای تعمیق روابط نظامی ایران و کره شمالی ممکن است به تولید جنگ افزار کشتار جمعی بیانجامد.

گزارش تازه انستیتو واشنگتن، یک اندیشکده آمریکایی، به جزییات روابط گسترده نظامی تهران و پیونگ یانگ پرداخته و نشان می دهد چطور تحولات اخیر این همکاری را به یک اولویت عمده برای دولت ترامپ بدل کرده است.

یک مقام ارشد دولت آمریکا می گوید: «باید از تمام این تماس ها درک بهتری داشته باشیم.»

پرزیدنت ترامپ در ماه سپتامبر به آژانس های اطلاعاتی ماموریت داد تا هر گونه همکاری بالقوه هسته ای بین ایران و کره شمالی را بررسی کنند.

مقام ها در آمریکا، آسیا و خاورمیانه که این روابط دوجانبه را زیر نظر دارند می گویند پیونگ یانگ و تهران پیشاپیش از تعهد خود به ساخت مشترک سیستم های موشک های بالیستیک و دیگر برنامه های نظامی علمی خبر داده اند. اما یک رشته دیدارهای در سطح عالی و تماس های مخفی ترس ها از قویتر شدن همکاری بین دو کشور طرف تخاصم آمریکا را افزایش داده است.

قابل توجه ترین آن سفر کیم یونگ نام، رهبر شماره دو و رییس نهاد مقننه آن کشور، از تهران در اوایل ماه اوت برای سفری ده روزه بود. هدف این دیدار فراتر از حضور در مراسم تحلیف حسن روحانی بود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.