براساس آمار رسمی در ایران تا روز سه شنبه ۲ اردیبهشت ماه، ۸۴هزار و ۸۰۲ نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و و تاکنون نیز۵ هزارو ۲۹۷ نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جانباخته‌اند.

بنابر این گزارش طی ۲۴ساعت گذشته هزار و ۲۹۷ نفر به کرونا مبتلا شدند و  در این مدت ۸۸ بیمار نیز جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار در شرایطی است که علی رغم هشدارها، بسیاری از کسب و کارها در ایران به روال عادی بازگشته است. از سوی دیگر آمار رسمی چین، روسیه و ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر پیشنهاد کمک‌های پزشکی آمریکا به ایران را تکرار کرد و گفت که در صورت درخواست تهران، مایل به ارائه كمك به ایران برای حل معضل ویروس کرونا است.

پرزیدنت ترامپ روز یکشنبه۳۱ فروردین در کنفرانس خبری  در کاخ سفید گفت: «اگر ایران برای (مقابله با) این (کرونا)، به کمک نیاز داشته باشد، من تمایل دارم کمک کنم.»

پیش از این نیز رئیس جمهوری آمریکا پیشنهاد کمک خود را تکرار کرده و گفته بود کافیست تا مقامات رژیم تماس بگیرند.

 براساس آمار رسمی در ایران تا کنون  ۸۳ هزار و ۵۰۵ نفر  به کرونا مبتلا شدند و شمار جانباختگان بر اثر کووید ۱۹ به ۵هزار و ۲۰۹ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت ایران گزارش داد که در ۲۴ساعت گذشته هزار و ۲۹۴ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و در این مدت ۹۱ بیمار جان خود را از دست داده‌اند.

این گزارش در حالی است که آمار رسمی چین، روسیه و ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

 گزارش‌ها حاکی است که نتیجه آزمایش کرونای دست کم ۴۰ نفر از کارکنان کاخ ریاست جمهوری افغانستان مثبت اعلام شده و اشرف غنی رئیس جمهوری این کشور به قرنطینه خودخواسته رفته است.

به گزارش نیویورک تایمز، هیچ مدرکی مبنی بر ابتلای اشرف غنی به این ویروس وجود ندارد و سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان درباره آزمایش او اظهار نظری نکرده است.

در حال حاضر نزدیک به هزار مورد ابتلا به کرونا در این کشور ثبت شده و مرگ ۳۳ نفر نیز گزارش شده است.

عکس آرشیوی است

 براساس آمار رسمی در ایران، شمار مرگ برثر ابتلا به کرونا در این کشور به ۵هزار و ۱۱۸نفر رسیده است. همچنین آمار مبتلایان به کووید ۱۹ نیز تا روز یکشنبه ۳۱ فروردین ماه ۸۲هزار و ۲۱۱ نفر گزارش شده است.

بنابر این گزارش وزارت بهداشت ایران طی ۲۴ساعت گذشته هزار و ۳۴۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و در این ۲۴ساعت، ۸۷نفر جان خود را از دست داده‌اند.

این گزارش در حالی است که آمار رسمی چین، روسیه و ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود. پرزیدنت ترامپ نیز اخیرا گفته است که «آيا واقعا کسی آمار ایران و چین را باور می‌کند؟!»

 

 کره جنوبی برای اولین بار پس از دوماه آمار روزانه مبتلایان به کرونا در این کشور را تک رقمی اعلام کرد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری کره جنوبی روز شنبه  تنها ۸مورد ابتلای جدید در این کشور را گزارش دادند. در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار مبتلا به کرونا و مرگ ۲۳۴ نفر به دلیل این بیماری در کره جنوبی ثبت شده است.براساس اعلام مقامات ارتش فرانسه، بیش از نیمی از خدمه ناو هواپیمابر شارل دوگل فرانسه به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

به گزارش آسوشیتدپرس، یک مقام نیروی دریایی فرانسه گفت که از مجموع هزار و ۷۵۰ خدمه این ناو، نتیجه آزمایش کرونا هزار و ۴۶ نفر  مثبت بوده است.

این ناو از هفته گذشته در بندر تولون در جنوب فرانسه، لنگر انداخته است.

 

  رابرت جنریک وزیر مسکن بریتانیا روز شنبه ۳۰ فروردین ماه، اعلام کرد که بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور تماس‌هایی با برخی از وزاری کابینه خود در دواران نقاهت داشته است. 

او افزود که نخست وزیر بریتانیا در حال گذراندن دوران نقاهت است و به  توصیه‌های پزشکان عمل می‌کند. آقای جانسون تماس‌ها و ارتباط‌هایی با وزرا داشته است ولی بیشتر این تماس‌ها با دفتر خصوصی اش بوده است.

بوریس جانسون روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه در پی ادامه علائم ویروس کرونا از قرنطینه خانگی خود به یک بیمارستان در لندن منتقل شده بود اما پس از بهبود حالش از بیمارستان مرخص شد.  اندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک اعلام کرد میزان بستری شدن مبتلایان به کووید۱۹ در سراسر این ایالت کاهش قابل توجهی  پیدا کرده است اما تأکید کرد که هنوز مشخص نیست منحنی بیماری چه موقع مسطح خواهد شد. او محدودیت تردد را تا ۱۵ ماه مه تمدید کرد. وزارت بهداشت ایران آمار رسمی مبتلایان را ۷۷هزار و ۹۹۵نفر اعلام کرد و تعداد کل قربانیان کووید۱۹ را تاکنون ۴هزار و ۸۶۹ نفر گزارش داد.

بنابر این گزارش، طی ۲۴ساعت گذشته هزار و۶۰۶ مورد ابتلای جدید شناسایی شده و در این مدت نیز ۹۲ بیمار جان خود را از دست داده اند. 

این گزارش در حالی است که آمار رسمی چین، روسیه و ایران قابل راستی آزمایی توسط کارشناسان مستقل نیست و نمی‌تواند معتبر و نهایی تلقی شود.

 صندوق بین المللی پول روز پنجشنبه ۲۸ فروردین اعلام کرد که رشد اقتصادی آسیا در سال جاری به خاطر شیوع کرونا طی ۶۰سال اخیر برای اولین بار به صفر می رسد.

بنابر این گزارش، بحران کرونا خسارات بی سابقه‌ای را به بخش خدمات و صادرات در این منطقه وارد می کند و صندوق بین المللی پول انتظار دارد كه در صورت مهار موفقیت آمیز کرونا درصد رشد اقتصادی در سال آینده برای آسیا ۷.۷ دهم درصد باشد اما در عین حال تصریح کرد که در این رابطه چشم انداز بسیار نامشخص است.

 آندرو کومو، فرماندار ایالت نیویورک روز چهارشنبه ۲۷ فروردین ماه اعلام کرد که بستری افراد مبتلا به ویروس کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این ایالت برای دومین روز کاهش یافته است و سیستم بهداشتی و درمانی این ایالت تا حدودی به ثبات رسیده است.

آقای کومو همچنین با اشاره به طرح کلی برای آغاز بازگشایی مشاغل در این ایالت گفت که در مرحله اول، کسب و کارهای ضروری و مشاغلی که دارای کمترین خطر ابتلا به این ویروس را دارند، فعالیتشان آغاز می‌شود.

تا کنون بیش از ۲۱۴هزار مبتلا به کرونا و مرگ بیش از ۱۱هزار نفر در ایالت نیویورک آمریکا ثبت شده است.   براساس آمار رسمی در ایران که صحت آن مورد تردید است شمار جانباختگان کرونا به  ۴هزار و ۷۷۷ نفر رسیده و آمار مبتلایان نیز در کشور به ۷۶هزار و ۳۸۹ نفر گزارش شده است.

بنابر این گزارش در ۲۴ ساعت گذشته  ۱۵۱۲بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و در این مدت  ۹۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است. براساس آمار رسمی در ایران، شمار جانباختگان کرونا به ۴هزار و ۶۸۳ نفر رسیده و آمار مبتلایان نیز ۷۴هزار و ۸۷۷ نفر گزارش شده است.

وزارت بهداشت ایران روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین ماه اعلام کرد که در ۲۴ساعت گذشته هزار و ۵۷۴نفر مبتلا به کرونا شناسایی شدند و در این مدت ۹۸ بیمار جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار در حالی است که برخلاف اظهارات حسن روحانی،‌ رئیس جمهوری اسلامی ایران، درباره «وضعیت سفید» و دستور شروع کسب و کار در برخی از شهرستان‌های ایران، برخی مقامات محلی اظهاراتی متفاوت داشته و اعلام کرده‌اند که وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران «عادی» نیست.نیروی دریایی آمریکا تایید کرد که یکی از ملوانان ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مرگ این ملوان، نخستین مرگ در بین بیش از ۴هزار خدمه این ناو هواپیمابر است که  تا روز دوشنبه تست کرونای ۵۸۵ نفر آن‌ها مثبت اعلام شده است. تاکنون بیش از ۴هزار خدمه این کشتی به ساحل جزیره گوام منتقل شده‌اند.

پیش از این  ناخدای ناو هواپیمابر تئودور روزولت آمریکا به منظور مقابله با شیوع کرونا، خواستار قرنطینه ملوانان و خدمه این ناو شده بود.آمازون قصد دارد ۷۵ هزار نفر دیگر را استخدام کند تا بتواند از پس افزایش تقاضای کنونی به دلیل شیوع ویروس کرونا و خانه‌نشینی مردم برآید. آمازون از اواسط ماه مارس تاکنون ۱۰۰ هزار کارمند برای مراکز پخش خود استخدام کرده و اعلام کرده که ۵۰۰ میلیون دلار صرف اضافه حقوق کارمندانش خواهد کرد. ویدئو: کرونا در ایران | اعتراض رانندگان اتوبوس‌های بین شهری به دلیل عدم دریافت حقوق

   وزارت بهداشت با اعلام شناسایی هزار و ۶۱۷ بیمار جدید طی ۲۴ساعته گذشته آمار کلی مبتلایان به کرونا در ایران را تا کنون ۷۳هزار و ۳۰۳ نفر اعلام کرد.

براساس آمار رسمی در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۱۱ بیمار کووید۱۹ جان باخته‌اند و تاکنون شمار تلفات کرونا در ایران به ۴هزار و ۵۸۵نفر رسیده است.

این آمار در حالی است که دولت روحانی از ۲۳ فروردین ماه سخت‌گیری‌های اجتماعی را کاهش داده است. همچنین  نگرانی از واقعی نبودن تعداد مبتلایان و مرگ بر اثر کرونا در ایران همچنان وجود دارد. چندی پیش یک مقام سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده بود که این آمار تنها یک پنجم شمار واقعی مبتلایان به کرونا در ایران است. آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران به ۷۱هزار و ۶۸۶نفر رسیده است. این در حالی است که براساس این آمار تا کنون ۴هزار و ۴۷۴نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۲۴ فروردین ماه اعلام کرد که طی ۲۴ساعت گذشته هزار و ۶۵۹مبتلای جدید شناسایی شده و  در طول این مدت  ۱۱۷ بیمار نیز جان خود را از دست داه‌اند.

این آمار در حالی است که برخلاف سایر کشورها، دولت حسن روحانی علی‌رغم هشدارهای مقامات بهداشتی و برخی مسئولاون شهری درباره شروع موج دوم شیوع کرونا  از آزاد بودن تردد در داخل استا‌ن‌ها خبر داده‌ است.در ادامه بحران کرونا در جهان، شمار قربانیان کووید۱۹ در ایالات متحده به بیش از ۲۰هزار نفر رسید که این آمار از تعداد مرگ براثر کرونا در ایتالیا نیز پیشی گرفته است.

شمار  مرگ مبتلایان به کرونا در آمریکا به ۲۰هزار و ۵۸۰ نفر رسیده و آمار مبتلایان  نیز ۵۳۳هزار و ۱۵۵ نفر گزارش شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد که در روز شنبه مرگ ۷۸۳مبتلا به کووید۱۹ در نیویورک ثبت شده است و این ایالت همچنان درگیر بحران کرونا است. همچنین احتمال افزایش میزان مرگ براثر این ویروس در شهرهای مرکزی آمریکا وجود دارد.

 

 ویدئو: گزارش خبرنگار صدای آمریکا از ترکیه | افزایش آمار ابتلا به کرونا و اعلام ناگهانی مقررات منع رفت و آمد

 روزنامه واشنگتن پست در مقاله‌ای مشروح به استناد مدارکی که خبرنگارانش از طریق گزارش‌های منابع درمانی در ایران و نجات یافتگان از بیماری به دست آورده اند، می‌گوید دولت در اقدام برای هشدار دادن به مردم کند و با تاخیر عمل کرده است.

متن کامل را اینجا بخوانید:

عکس آرشیوی
گزارش واشنگتن پست از تبعات تاخیر حکومت ایران در اعلام شیوع ویروس کرونا
گزارش واشنگتن پست از تبعات تاخیر حکومت ایران در اعلام شیوع ویروس کرونا

 

 

 آیا احتمال ابتلای مجدد به ویروس کرونا وجود دارد؟

سازمان بهداشت جهانی گزارش بیمارانی که تست آنها پس از بهبود از کووید۱۹ دوباره مثبت شده، مورد بررسی قرار می‌دهد
سازمان بهداشت جهانی گزارش بیمارانی که تست آنها پس از بهبود از کووید۱۹ دوباره مثبت شده، مورد بررسی قرار می‌دهد

 

 از آخرین وضعیت در اسپانیا بخوانید

آرشیو
اسپانیا از کاهش محسوس مرگ و میر روزانه بر اثر ویروس کرونا خبر داد
اسپانیا از کاهش محسوس مرگ و میر روزانه بر اثر ویروس کرونا خبر داد

 ویدئو: پرزیدنت ترامپ در آستانه تصمیم بزرگ بازگشایی کشور؛ گزارش فرهاد پولادی

   بنا به اعلام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تا روز شنبه ۲۳ فروردین به ۷۰ هزار و ۲۹ نفر رسید.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، همچنین تعداد کل جانباختگان این بیماری را ۴۳۵۷ اعلام کرد که نسبت به روز گذشته  ۱۲۵ تن افزایش داشته است.

به گفته او در ۲۴ ساعت گذشته ۱۸۳۷ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا یا کووید۱۹ در ایران شناسایی شدند.

این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.بنا به اعلام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران تا روز جمعه ۲۲ فروردین به ۶۸ هزار و ۱۹۲ نفر رسید.

کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، همچنین تعداد کل جانباختگان این بیماری را ۴۲۳۲ اعلام کرد که نسبت به روز گذشته  ۱۲۲ تن افزایش داشته است.

به گفته او در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۷۲ بیمار جدید مبتلا به ویروس کرونا یا کووید۱۹ در ایران شناسایی شدند. وزارت بهداشت ایران از مرگ ۱۱۷ بیمار مبتلا به کرونا در طول ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و در مجموع اعلام کرد که تا کنون چهار هزار و ۱۱۰ نفر به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنجشنبه ۲۱ فروردین گفت که طی ۲۴ساعت گذشته هزار و ۶۳۴ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده و آمار مبتلایان در ایران به ۶۶هزار و ۲۲۰ نفر رسیده است.

وزارت بهداشت این آمار را به تفکیک استانی اعلام نمی کند از سوی دیگر مقامات دولت از بازگشایی دوباره واحدهای صنفی در ایران خبر داده اند.هادی یزدانی، پزشک و از اعضای «حزب اتحاد ملت ایران اسلامی» در صفحه توئیتر خود با انتشار تصویر یک نامه از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان خطاب به کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت  نوشت: «آقای سخنگوی وزارت بهداشت! چرا باید برای صدور گواهی فوت افراد کرونا مثبت یا مشکوک به کرونا با نماینده‌ی سپاه پاسداران تماس گرفته شود؟»

این اولین بار نیست که فضای امنیتی در دوران بحران کرونا در ایران خبرساز شده است. محدودیت در اطلاع رسانی، دخالت نهادهای امنیتی و همچنین غفلت آگاهانه در استفاده از خط هوایی دولتی «ماهان ایر» مرتبط با سپاه و نیروی قدس که پروازهای خود را علی رغم شیوع کرونا به چین ادامه داد، از جمله این موارد است.در پی شیوع گسترده کرونا در ایران  رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران از خسارت ۹۰ درصدی ناشران در این روزها خبر داد.

هومان حسن‌پور روز پنجشنبه ۲۱ فروردین ماه گفت که  ناشران و کتابفروشان دچار خسارت ۹۰ درصدی شده‌اند، ۱۰ درصد را هم برای فروش اینترنتی می‌گویم وگرنه وضعیتمان بد است. همچنین موزعان، تولیدکنندگان کارت پستالی و سالنامه‌ها هم این مشکلات مواجه هستند.

در حال حاضر شیوع کرونا در ایران بیش از ۶۴هزاز مبتلا و  نزدیک به ۴هزار قربانی داشته است.  وزارت بهداشت ایران، با اعلام مرگ ۱۲۱ بیمار مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار قربانیان کووید ۱۹ در کشور را ۳هزار و ۹۹۳ نفر گزارش داد.

کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه گفت که در ۲۴ساعت گذشته هزار و ۹۹۷ مبتلای جدید شناسایی شده و آمار مبتلایان به کرونا در کشور  به ۶۴هزار و ۵۸۶نفر رسیده است.

  این آمار در حالی است که مقامات ایران از بازگشایی ۷۵درصد از واحدهای صنفی از روز ۲۳ فروردین ماه خبر داده‌اند.   پس از انتشار اخباری درباره حضور افرادی در بیمارستان ها که با استفاده از طب اسلامی ادعای درمان کرونا را داشتند، رئیس دانشکده طب ایرانی گفت که برخی از این افراد همچنان متواری هستند.
  حسین رضایی زاده، رئیس دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود که  برخی از  این افراد نیز بازداشت شده‌اند.

  پیش از این خبرهایی از بازداشت یک آخوند که  با حضور در بیمارستانی در گیلان مدعی درمان  کرونا بود، منتشر شد اما برخی خبرهای غیررسمی حاکی است که این فرد در کمتر از ۴۸ ساعت آزاد شده است.

  اقدام خطرناک یک آخوند برای تجویز طب اسلامی بین بیماران مبتلا به کرونا

     در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل شیوع ویروس کووید۱۹ در قرنطینه قرار دارند مقامات ایران از آغاز به کار ۷۵درصد از واحدهای صنفی سراسر کشور خبر داده‌اند.

  سعید ممبینی، رئیس اتاق اصناف ایران گفت که از  روز شنبه ۲۳ فروردین ماه ۷۵ درصد واحدهای صنفی در سراسر کشور بجز استان تهران فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

  این اظهارات در حالی است که شمار جانباختگان کووید ۱۹ در ایران به ۳۸۷۲ نفر رسیده و حتی وزیر بهداشت اعلام کرده که هنوز به مرحله «مهار و کنترل» کرونا در ایران نرسیده‌ایم و «نباید دچار توهم محاسباتی بشویم.»

     جک دورسی، مدیرعامل شرکت توئیتر، با انتشار چندین توئیت در روز سه شنبه  ۱۹ فروردین ماه اعلام کرد که یک میلیارد دلار، معادل ۲۸ درصد از ثروت خود را برای مقابله با ویروس کرونا در سراسر جهان اهدا می‌کند.

  او همچنین گفت که با این مبلغ شرکتی برای تامین منابع مالی جهت مقابله با کرونا در سراسر جهان تاسیس خواهد شد و پس از خلع سلاح این بیماری همه گیر، این پول به مسائلی مانند بهداشت و آموزش دختران و اقشار کم درآمد اختصاص می یابد.

  شیوع کرونا در جهان تا کنون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر مبتلا و بیش از ۸۲هزار قربانی بر جای گذشته است.  در حالی که بسیاری از کشورهای دنیا به دلیل شیوع ویروس کرونا در قرنطینه قرار دارند، ترکمنستان به مناسبت روز جهانی بهداشت برنامه دوچرخه‌سواری برپا کرده است. ترکمنستان ادعا می‌کند هیچ مورد ابتلا به ویروس کرونا نداشته است ولی بسیاری از کارشناسان نگران پنهانکاری دولت در این رابطه هستند. 

  گزارش ها حاکی است که در کشور ترکمنستان رسانه ها از استفاده از کلمه «ویروس کرونا» منع شده‌اند.  «ستاد ملی مقابله با کرونا» اعلام کرد ممنوعیت انتشار روزنامه های کاغذی در ایران برداشته شده و انتشار این روزنامه ها از روز شنبه ۲۳ فروردین مجاز است.

  ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتر با انتشار اطلاعیه‌ای دستور توقف موقت چاپ کاغذی مطبوعات در ایران را صادر کرده بود. این تصمیم با مخالفت انجمن صنفی روزنامه‌نگاران تهران و چندین چهره سرشناس مطبوعات در ایران مواجه شد.

  همچنین روز ۱۳ فروردین مدیران مسئول هفت روزنامه در نامه ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار ایجاد شرایطی برای آغاز فعالیت روزنامه ها شدند.

  «کمیته حفاظت از روزنامه نگاران» نیز با اعتراض به این تصمیم خواستار آن شده بود که جمهوری اسلامی به جای محدودیت بر رسانه‌ها امکانات بیشتری برای فعالیت دیجیتال در اختیار آنها قرار دهد تا به اطلاع رسانی درباره کرونا بپردازند.

  این نهاد بین‌المللی پیشتر هشدار داده بود: رژیم جمهوری اسلامی در برابر بحران کرونا هم مثل سایر بحران‌ها دست به تشدید سانسور رسانه‌ها زده است.

  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه ۴ فروردین در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا هشدار داده بود.

  در بیانیه آقای پمپئو آمده است: «دروغ‌های خامنه‌ای، رهبر [جمهوری اسلامی]، درباره ویروس ووهان خطرناک است و ایرانیان و مردم سراسر جهان را در معرض خطر بزرگتری قرار می‌دهد. واقعیت‌ها اهمیت دارند.»   وزارت بهداشت ایران با اعلام شناسایی ۲هزار و ۸۹ مورد جدید کرونا طی ۲۴ساعت گذشته در کشور، آمار مبتلایان تا روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه را ۶۲هزار و ۵۸۹ نفر اعلام کرد.

  کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت که در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و در مجموع تا کنون سه هزار و ۸۷۲نفر براثر کرونا در ایران جان باخته‌اند.

  این آمار در حالی است که دولت ایران از بازگشایی برخی از اصناف در شهرهای مختلف خبر داده است اما از سوی دیگر وزیر بهداشت ایران  روز ۱۹ فروردین در مجلس گفت که هنوز به مرحله «مهار و کنترل» کرونا در ایران نرسیده‌ایم و  «نباید دچار توهم محاسباتی بشویم.»  یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۱۹ فروردین اعلام کرد که  تست کرونای ۱۱ نماینده مجلس مثبت بوده است.

  مجلس شورای اسلامی در حالی امروز پس از یک ماه تعطیلی به شکل علنی برگزار شد که بنا به گفته  محمدرضا تابش نماینده اردکان ممکن است «دیگر فردا جلسه علنی برگزار نشود.»

  پیش از این در اسفند ماه، تست کرونای دست کم ۲۰ نماینده مجلس شورای اسلامی مثبت اعلام شده بود. همچنین اخیرا گزارش شد که «علی لاریجانی» رئیس مجلس شورای اسلامی ایران و احمد امیر آبادی و مجتبی ذوالنوری دو نماینده قم به کرونا مبتلا شده‌اند.  بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا  به دلیل وخیم‌تر شدن علائم بیماری کرونا، به بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان منتقل شده است.

  سخنگوی نخست‌وزیر بریتانیا اعلام کرد که وضعیت نسبی بوریس جانسون از روز دوشنبه بعد از ظهر بدتر شده است و با توصیه تیم پزشکی، نخست وزیر بریتانیا در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستانی در لندن بستری شده است.

  او افزود: «نخست وزیر از دومینیک راب، وزیر امور خارجه خواسته است که هدایت دولت را در نبود او بر عهده بگیرد.»

  بوریس جانسون روز دوشنبه ۱۸ فروردین ماه در پی ادامه علائم ویروس کرونا از قرنطینه خانگی خود به یک بیمارستان در لندن منتقل شده بود.

     مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور را تا بعد از ظهر دوشنبه ۳۳۰ هزار و ۸۹۱ نفر اعلام کرده است. از این تعداد، ۸ هزار و ۹۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در کل دنیا را حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر تخمین زده است. از این تعداد، ۷۰ هزار و ۷۹۸ نفر جان باخته و ۲۷۱ هزار و ۱۳ نفر بهبود یافته‌اند.      سخنرانی نادر تلویزیونی ملکه الیزابت توسط ۲۴ میلیون نفر دیده شد. او در این سخنرانی از مردم بریتانیا برای پیروی از رهنمودهای دولت در مقابله با گسترش ویروس کرونا و ماندن در خانه تشکر کرد. این پنجمین سخنرانی از این دست است که ملکه در ۶۸ سلطنت خود انجام می‌دهد. سخنرانی ماه گذشته بوریس جانسون در مورد اقدامات دولت برای مهار ویروس را ۲۷ میلیون تماشا کردند و تبدیل به پربیننده‌ترین برنامه تلویزیونی امسال در بریتانیا شد.   مسئولان یک باغ وحش در نیویورک اعلام کردند که یک ببر ۴ساله مالایی در باغ وحش برانکس در شهر نیویورک آمریکا به کووید ۱۹ مبتلا شده است. 

  بنابر اعلام مسئولان این باغ وحش این ببر که «نادیا» نام دارد توسط یکی از کارگران این باغ وحش به این ویروس آلوده شده است. مسئولان این باغ وحش همچنین تاکید کرده‌اند که «اقدامات پیشگیرانه مناسب» برای مراقبت از گربه‌سانان و به حداقل رساندن خطر این بیماری انجام شده است.

  براساس اعلام انجمن حفاظت از حیات وحش ، شش ببر دیگر نیز علائم کرونا دارند و از آن‌ها آزمایش کووید۱۹ گرفته شده است. باغ وحش‌ها و آکواریوم‌های شهر نیویورک از ۱۶ مارس برای بازدید تعطیل شده‌اند.

  عکس آرشیوی است

     وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۱۹ فروردین ماه، آمار مبتلایان به کرونا را ۶۰ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و از مرگ سه هزار و ۷۳۹ مبتلا تا کنون خبر داد.

  کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲هزار و ۲۷۴ مورد جدید ابتلا در کشور شناسایی شده است و در این مدت  ۱۳۶ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. همچنین بیش از ۴هزار مبتلا نیز در وضعیت شدید این بیماری به سر می برند. شمار بهبودیافتگان هم ۲۴هزار و ۲۳۶ نفر اعلام شده است.

  این آمار در حالی است که همچنان دولت ایران بر بازگشت به کار برخی از مشاغل اصرار دارد و تعداد زیادی  تصاویر منتشر شده از خیابان‌ها و اماکن عمومی شلوغ بر نگرانی‌ها از شیوع بیشتر کرونا دامن زده است.  نخست وزیر ژاپن خبر داد که در این کشور  برای جلوگیری از  شیوع هر چه بیشتر ویروس کووید۱۹ از روز سه شنبه ۱۹ فروردین ماه در توکیو و چند شهر دیگر وضعیت اضطراری اعلام خواهد شد.

  شینزو آبه نخست وزیر ژاپن همچنین گفت که با بسته های حمایتی، دولت سعی دارد تا تبعات اقتصادی شیوع کرونا در این کشور را کاهش دهد. تا کنون بیش از ۳هزار و ۶۰۰ نفر در ژاپن مبتلا به کووید ۱۹ هستند و ۸۵ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند.

  یک زوج از روی پل مشغول عکس گرفتن از شکوفه‌های گیلاس در توکیو، ژاپن هستند. این روزها در خیلی از شهرهای جهان از جمله پایتخت آمریکا این درخت با شکوفه‌های خود، صحنه‌های زیبایی از بهار را نمایش می‌دهند. 

     بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا، ۱۰ روز پس از ابتلا به کووید ۱۹، شامگاه یکشنبه برای ادامه معاینات در بیمارستان بستری شد.

  دفتر نخست وزیری بریتانیا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که علائم این بیماری در  بوریس جانسون همچنان ادامه دارد و بستری شدن او در بیمارستان به توصیه پزشک آقای جانسون صورت گرفته و «یک اقدام پیشگیرانه» بوده است.

  بوریس جانسون ، ۵۵ساله از زمان تشخیص کرونا در ۲۶ مارس در اقامتگاه خود قرنطینه بوده است.

  Boris Johnson

     وزارت بهداشت ایران، روز یکشنبه ۱۷ فروردین ماه، آمار مبتلایان به کرونا را ۵۸هزار و ۲۲۶ نفر اعلام کرد و گزارش داد که با فوت ۱۵۱نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به سه هزار و ۶۰۳نفر رسیده است.

  بنابر آمار رسمی طی ۲۴ساعت گذشته ۲هزار و ۴۸۳ مورد جدید ابتلا نیز شناسایی شدند.

  این آمار در حالی است که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران از شروع فعالیت کسب و کارها از ۲۳ فروردین‌ماه در کشور به جزء تهران خبر داده است. همچنین عبور و مرور در شهرها نیز آزاد شده است. این در حالی است که سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای به روحانی به آغاز به کار فعالیت واحدهای تولیدی در ایران اعتراض و به عواقب این کار هشدار  بود.

   

   


  در حالی که کرونا  جان بیش از سه هزار و ۴۰۰ نفر را در ایران گرفته است، نگرانی‌ها درباره وضعیت معتادان بی خانمان نیز افزایش یافته است.

  انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران، روز شنبه ۱۶ فروردین ماه با اشاره به این که «در اول اسفند سال گذشته بیش از ۱۰ هزار معتاد متجاهر در مراکز نگهداری شده است،» گفت که  بیش از پنج هزار نفر از این معتادان که  مدت شش ماهه نگهداری‌شان به اتمام رسیده بود، رها شده‌اند.

  او افزود که درخواست تمدید نگهداری این افراد منوط به مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا بوده که این درخواست صورت نگرفته است.

  پیش از این تصاویری از ازدحام معتادان در میدان شوش تهران بدون توجه به هشدار کرونا در شبکه های اجتماعی منتشر شده بود.

  این شرایط در حالی است که براساس آمار رسمی در ایران تا روز شنبه ۱۶ فروردین، سه هزار و ۴۵۲ نفر براثر ابتلا به این ویروس جان باخته‌اند و تعداد کل مبتلایان هم به ۵۵ هزار و ۷۴۳ نفر اعلام شده است.  پرزیدنت ترامپ در کنفرانس خبری روز جمعه

  رئیس جمهوری آمریکا از مردم خواست از ماسک استفاده کنند. کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ در حالی روز جمعه ۱۵ فروردین برگزار شد که تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۲۰ نفر در آمریکا بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند. تعداد کل مرگ در آمریکا بر اثر کرونا به ۷۳۹۱ نفر رسید. همچنین آمریکا بیشترین تعداد مبتلایان در جهان را دارد و ۲۷۶ هزار و ۹۶۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.   گروهی از کوهنوردان چینی راهی سفر به اورست شده‌اند. این در حالی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا، کوهنوردان خارجی اجازه ورود به این منطقه را ندارند.

  اورست در مرز چین و نپال قرار دارد اما به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، در حال حاضر تنها کوهنوردان چینی اجازه عبور‌ومرور دارند.

  چین‌، بخش مربوط به خود را به روی کوهنوردان خارجی بسته و نپال، کوهنوردی در این منطقه را به دلیل شیوع ویروس متوقف کرده است.  در اسپانیا، ۹۳۲ نفر دیگر نیز جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند.

  به این ترتیب، اسپانیا یک قدم دیگر به ایتالیا که بالاترین میزان مرگ و‌میر ناشی از ویروس کرونا در جهان را داشته نزدیکتر شد.  ویروس جدید کرونا در اسپانیا، ۱۰ هزار و ۹۳۵ قربانی گرفته است. 

     سازمان بهداشت جهانی همچنان بر سر توصیه اولیه خود مبنی بر عدم ضرورت استفاده از ماسکهای محافظ صورت برای عموم مردم هست اما می‌گوید به تصمیم هر کشوری در این رابطه احترام می‌گذارد.

  این سازمان معتقد است استفاده از ماسک، ریسک ابتلای فرد به ویر‌وس را کم نمی‌کند‌ اما خطر انتقال ویروس از آن شخص - در صورتی که ناقل بیماری باشد- به دیگران را کاهش می‌دهد.  گوگل، نخستین گزارش از مجموعه «گزارشهای تردد در‌ جامعه» را منتشر کرد.

  این‌ گزارشها اطلاعات عبور‌ومرور مردم را در ۱۳۱ کشور و منطقه در برمی‌گیرد. گوگل می‌گوید این اطلاعات به دولتها کمک می‌کند تا اقدامات خود را برای مهار ویروس کرونا بسنجند. شرکت گوگل متعهد شده که ضمن تهیه این گزارشها، حریم خصوصی کاربران را نیز حفظ کند.  شمار مرگ‌ومیر در نیویورک به ۲ هزار و ۹۳۵ نفر افزایش پیدا کرد.

  این، بالاترین میزان یک روزه مرگ در اثر ابتلا به ویروس کرونا در این ایالت بوده است.

  به‌ گفته اندرو کومو، فرماندار نیویورک، تاکنون ۱۰۲ هزار و ۸۶۳ مورد ابتلا به کرونا در این ایالت ثبت شده است.   بروک بالدوین، مجری شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در اینستاگرام اعلام کرد که به رغم رعایت نکات بهداشتی و فاصله‌گیری اجتماعی به ویروس کرونا مبتلا شده است.

  خانم بالدوین از تلاشهای کادر درمانی قدردانی کرده و گفته امیدوار است به زودی اجرای برنامه را از سر بگیرد.

  او دومین مجری شبکه «سی‌ان‌ان» پس از کریس کومو، برادر کوچک فرماندار نیویورک است که به ویروس کرونا مبتلا می شود.

     بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا به قرنطینه خانگی ادامه خواهد داد چون هنوز علائمی از بیماری «کووید-۱۹» دارد. نتیجه تست کرونای آقای جانسون هفته گذشته مثبت اعلام شد.

  نخست وزیر بریتانیا در پیامی ویدئویی که بر توئیتر منتشر کرده از شهروندان این کشور خواسته است تا به رغم هوای مطبوع آخر هفته به رهنمودها توجه کرده و در خانه بمانند.

     جشنواره سالانه فیلم ترایبکا در نیویورک که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده است برخی از بخشهای خود را اینترنتی برگزار می‌کند.

  ترایبکا، فرصتی طلایی برای دیده شدن آثار فیلمسازان و هنرمندان و بستن قرارداد با شرکتهای پخش است.

  ترایبکا قصد دارد فیلمهای بخش مسابقه را به صورت اینترنتی در اختیار فعالان صنعت سینما و رسا‌نه‌ها قرار دهد. سازماندهندگان، جشنواره کوچکتری را برای پاییز امسال تدارک خواهند دید.  تام کروز در صحنه‌ای از فیلم تاپ گان

  ‫شرکت پارامونت به دلیل شیوع ویروس کرونا، اکران فیلم جدید «تاپ گان» با بازی تام کروز در نقش یک خلبان آمریکایی را به تعویق انداخت.

  قرار بود فیلم در ماه ژوئن اکران شود ولی نمایش آن به ماه دسامبر موکول شد.

  این دومین فیلم از مجموعه سینمایی تاپ گان است که پس از ۳۴ سال ساخته می شود‬  اندرو‌ کومو، فرماندار ایالت نیویورک می‌گوید قصد دارد با امضای یک فرمان اجرایی، تجهیزاتی مانند دستگاه‌های تنفس مصنوعی را از بیمارستان‌هایی که تعداد کمتری بیمار مبتلا به کرونا دارند گرفته و به بیمارستانهایی که نیاز دارند بدهند.

  نیروهای گارد ملی در‌ به اجرا گذاشتن ‌این فرمان کمک خواهند‌کرد.  کارخانه آبجوسازی مشهور‌ مکزیکی «کرونا» تولید و بازاریابی آبجوهای خود را متوقف کرد.

  این شرکت در صفحه توئیتر خود نوشت این اقدام در پی‌ رهنمودهای دولت مکزیک که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا خواستار تعطیلی موقت کسب‌وکارهای غیرضروری شده‌صورت می‌گیرد.

  تشابه اسمی این برند آبجو با ویروس کرونا نه تنها به فروش آن لطمه‌ای نزده بلکه در سه ماه آغاز سال، حدود ۹درصد افزایش فروش داشته است.  ورزشگاه وستفالن محل بازی‌های خانگی بورسیا دورتموند آلمان است.

  وستفالن بزرگترین استادیوم فوتبال آلمان تبدیل به مرکز درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا می‌شود.

  تیم فوتبال بروسیا دورتموند این خبر را در بیانیه‌ای اعلام کرد.

  این استادیوم از میزبانان جام جهانی فوتبال در سال ۲۰۰۶ بود و تعدادی از بازیهای جام جهانی سال ۱۹۷۴ نیز در آنجا برگزار شد.  جیم بامبیک، مدیر خط تولید شرکت «فورد» می‌گوید دستگاه‌های تنفس مصنوعی خود را به کسانی که بیشترین قیمت را پیشنهاد دهند نخواهد فروخت و این تجهیزات، تنها با توصیه مقامات دولت پرزیدنت ترامپ و شرکت آمریکایی «جی ای هلث کر» به مراکزی که کمبود دارند، ارسال خواهند شد.

  فورد قرار است با مشارکت «جی ای هلث کر» تا صد روز آینده، ۵۹ هزار دستگاه تنفس مصنوعی تولید کند.  شبکه «اچ بی او» برای تشویق مردم به ماندن در خانه حدود پانصد ساعت فیلم، سریال و مستند رایگان را برای مدتی محدود در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است.

  تعدادی از شبکه‌های سرگرم‌کننده دیگر نیز برای مشغول کردن تماشاگرانی که در قرنطینه هستند، برنامه‌های ویژه خود را زودتر از موعد مقرر آغاز کرده‌اند.  وضعیت در یکی از بیمارستان‌های شهر مادرید

  اسپانیا روز جمعه و برای اولین بار در چهار روز گذشته، از کاهش نرخ رشد مرگ‌ و میر ناشی از ویروس کرونا خبر داد که شاید نشان می دهد تدابیر سخت فاصله گذاری اجتماعی و ماندن در خانه به تحت کنترل در آوردن شیوع ویروس کرونا کمک می کند.

  همچنین شمار مبتلایان به ویروس کرونا نیز روز جمعه کمتر از روز قبل بود. شمار کل جان باختگان ۹۳۲ مورد صعود کرد و به ۱۰۹۳۵ نفر در ۲۴ ساعت گذشته رسید.

  شمار جان باختگان روز پنجشنبه طبق آمار وزارت بهداشت ۹۵۰ نفر بود. شمار مبتلایان جدید ۷۴۷۲ نفر گزارش شد که به این ترتیب شمار کل مبتلایان به ۱۱۷۷۱۰ نفر رسید.   نیروی دریایی آمریکا کاپیتان ناو‌ هواپیمایر تئودور ‌روز‌ولت را که نسبت به شرایط شیوع ویروس کرونا در کشتی ابراز نگرانی کرده بود، برکنار کرد و یک کاپیتان قبلی این کشتی را جایگزین او کرد.  به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، نامه ابراز نگرانی او به رسانه ها درز پیدا کرده بود.

  مقامات نیروی دریایی آمریکا می گویند به ذهنیتی تند و تیز و صبور نیاز دارند. 

  بیشتر بخوانید: 
  ناخدای یک ناو هواپیمابر آمریکا خواستار قرنطینه ملوانان این ناو به دلیل شیوع کرونا شد  مردم تورنتو در صورت رعایت نکردن قوانین جدیدی که مقامات شهری برای فاصله گذاری اجتماعی به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا گذاشته اند، ممکن است تا ۵هزار دلار جریمه شوند. جان توری، شهردار تورنتو گفته است افراد در میدان‌ها و پارک‌ها باید دو متر از یکدیگر فاصله داشته باشند. این فاصله گذاری شامل کسانی که باهم زندگی می‌کنند، نمی شود.

     در اکوادور، بیمارستان های شهر بیش از ۲ میلیون نفری گوایاکیل بیماران را رد می کنند و اجساد در خیابان ها و خانه ها برای چند روز باقی می ماند. به گزارش آسوشیتدپرس، این شهر که در شرایط معمول در آن جنب و جوش دیده می شود یکی از بدترین شرایط شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین را دارد.

     دکتر آنتونی فاوچی، مدیر انستیتو ملی آلرژی و بیماری‌های عفونی آمریکا می‌گوید برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا دستور به ماندن در خانه باید در سراسر کشور به اجرا در آید و او نمی‌داند چرا چنین امری هنوز رخ نداده است. به گزارش پولیتیکو، او می‌گوید دولت فدرال برای کمک به تلاش‌ها برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا باید چنین دستوری بدهد.  آسوشیتدپرس می گوید پس از نادیده گرفتن درخواست ‌ها برای فاصله گذاری اجتماعی و عدم تشکیل تجمعات و مراسم های بزرگ و ماندن در خانه، جامعه یهودیان ارتدکس افراطی در اسرائیل حالا بیشتر از دیگر جوامع اسرائیل از شیوع ویروس کرونا آسیب دیده است.  ویدئو | 

   

  توصیه یک کارشناس برای مقابله با شیوع کرونا؛ چطور خطر ابتلا به ویروس را هنگام خرید اینترنتی کم کنیم؟

     پرزیدنت ترامپ روز جمعه در کاخ سفید با مدیران شرکت‌های بزرگ نفتی آمریکا درباره کاهش شدید قیمت های فروش نفت در بازارهای جهانی گفت‌وگو می‌کند.

  تا صبح روز جمعه ۱۵ فروردین در آمریکا ۲۴۵ هزار و ۴۴۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۶۰۹۸ نفر جان باخته‌اند. آمریکا بیشترین تعداد بیمار مبتلا به کرونا را در جهان دارد

     ویدئو | 

   

  توصیه یک کارشناس برای مقابله با شیوع کرونا؛ چطور خطر ابتلا به ویروس را هنگام خرید اینترنتی کم کنیم؟

     خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید شمار آمریکایی‌هایی که در پی شیوع ویروس کرونا و طی دو هفته گذشته در خواست کمک های بیکاری کرده اند، به رقم ۱۰ میلیون نفر افزایش یافته است.

  شیوع بیماری باعث کاهش فعالیت کسب و کارهای کوچک و بزرگ شده است.   ویدئو |‌

   

  کرونا در ایران | قطعه مخصوص دفن جانباختگان کرونا در پاکدشت بدون هیچ تدابیر بهداشتی

     برخی رستوران‌ها هنوز در حال کار هستند.

  اطلاعاتی که گوگل منتشر کرده است نشان می دهد در ایتالیا که یکی از بدترین شرایط شیوع ویروس کرونا را دارد، مراجعه مردم به نقاط تفریحی از جمله رستوران‌ها و سالن‌های سینما ۹۴ درصد کاهش یافته که نشان دهنده وخامت بحران در این کشور است.

  مراجعه به فروشگاه‌ها و‌ داروخانه‌ها ۸۵ درصد و پارک‌ها نیز ۹۰ درصد کاهش یافته است.   ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | دفن جانباختگان کرونا در نزدیکی مسکن مهر، مردم تویسرکان مخالفند

     مقامات بهداشتی کانادا، از ثبت ۱۹ هزار و ۱۳۲ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا خبر داده‌اند که از این تعداد، ۱۲۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

  مقامات کانادایی هشدار‌ داده‌اند که دو هفته آینده در تعیین شیب نمودار بیماری بسیار مهم است.

  به بیشتر شهروندان کانادا دستور داده شده در خانه بمانند و مدارس دولتی دو هفته است تعطیل شده‌اند.  زنی که کمی پیش از شیوع ویروس کرونا با نامزدش به آپارتمانی در لس آنجلس نقل مکان کرده بود، از همسایه‌ها خواست تا همه یکصدا برای نامزدش تولدت مبارک بخوانند و به این ترتیب باعث شد او‌ در این سالروز تولدش احساس تنهایی نکند.

  ویدئوی این تولد ابتکاری در شبکه‌های اجتماعی با استقبال کاربران در قرنطینه از گوشه و‌ کنار دنیا روبرو شد.

     شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز یک میلیون نفر عبور کرد.

  داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد از این تعداد، ۵۱ هزار و ۴۸۴ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۱۹۸ هزار و ۴۲۰ نفر نیز بهبود پیدا کرده‌اند.  نمایی از بسته‌شدن اطراف کعبه در شهر مکه.

  عربستان سعودی، تا اطلاع ثانوی در شهرهای مکه و مدینه حکومت نظامی ۲۴ ساعته اعلام کرد.

  روز گذشته، وزیر حج عربستان از کسانی که قصد سفر حج دارند خواست تا صبور باشند و فعلا به دلیل شیوع ویروس کرونا برای زیارت برنامه‌ریزی نکنند.

  حج، هر ساله حدود ۲.۵ میلیون نفر را به شهرهای مکه و مدینه می‌آورد.  ویدئو | 

  کرونا در ایران دفن جانباختگان کرونا در قزوین و همدان

     با گسترش ویروس کرونا و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارها، شمار آمریکایی‌هایی که طی هفته گذشته برای مزایای بیماری تقاضا داده‌اند از مرز شش میلیون نفر عبور کرد. کارشناسان اقتصادی می‌گویند آمار واقعی بالاتر است چرا که برخی از کارمندان از جمله کسانی که پاره‌وقت کار می‌کنند واجد شرایط دریافت این مزایا نیستند.

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا چندی پیش لایحه کمک دو هزار میلیارد دلاری را برای مقابله با آسیبهای اقتصادی بحران کرونا امضاء کرد که بر اساس آن، بیشتر خانواده‌های آمریکایی کمک مالی دریافت خواهند‌کرد.  مراسم اعطای جوایز آکادمی فیلم و هنرهای تلویزیونی بریتانیا (بفتا) به دستاوردهای درخشان در عرصه بازیهای ویدئویی امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، اینترنتی و از طریق یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی برگزار خواهد شد.

  مجری برنامه، از زیرزمین خانه‌اش مراسم را اجرا می‌کند و مصاحبه با چهره‌ها و همچنین سخنرانی برنده‌ها‌ از پیش ضبط شده خواهد بود.

  سازماندهندگان به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده‌اند که مجری نیز به همراه بیننده از اسامی برنده‌ها باخبر خواهد شد تا هیجان مراسم حفظ شود.

     ویدئو | 

   

  در ایتالیا با بیشترین آمار مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا چه می‌گذرد؟ خبرنگار صدای آمریکا از رم گزارش می‌دهد

     ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس تئودور روزولت


  حدود یک‌هزار تن از خدمه ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس تئودور روزولت، در گوام پیاده شده و برای قرنطینه به پایگاه نیروهای دریایی آمریکا منتقل شدند.

  به گزارش رویترز، حدود یک پنجم خدمه این ناو هواپیمابر برای کنترل شیوع ویروس کورونا، به قرنطینه رفته‌اند. پیشتر، فرمانده این ناو هواپیمابر درخواست کرده بود با توجه به شیوع ویروس کووید-۱۹ در میان خدمه، اقدامات لازم برای جلوگیری از گسترش آن انجام شود.  ویدئو | 

   

  مراحل آماده‌سازی نیروی دریایی آمریکا برای مقابله با شیوع کرونا

        ویدئو | 

   

  تولید تجهیزات پزشکی توسط صنایع سنگین آمریکا؛ گزارش فرهاد پولادی

     شرایط سخت در اردوگاه پناهجویان «ریتسونا» در یونان

  اردوگاه پناهجویان «ریتسونا» در یونان، در پی ابتلای بیست پناهجو به ویروس کرونا به مدت دو هفته قرنطینه خواهد شد.

  این اردوگاه، خانه بیش از ۲ هزار پناهجو است.

  اردوگاه «ریتسونا»، پس از نتیجه مثبت آزمایش کرونای زنی که در بیمارستانی در آتن زایمان کرده بود، شروع به انجام تست کرونا از پناهجویان کرد.  ویدئو | 

   

  پرزیدنت ترامپ با تاثر، تجربه تلخ خود از دیدن اجساد مبتلایان به کرونا را بازگو‌ می‌کند

     وزارت بهداشت ایران آخرین آمار مبتلایان به کرونا را تا روز پنجشنبه ۱۴ فروردین ماه، ۵۰هزار و ۴۶۸ نفر و آمار مرگ بر اثر کووید ۱۹ را سه هزار و ۱۶۰ نفر اعلام کرد.

  کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت ایران، گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته ۲هزار و ۸۷۵ مبتلا شناسایی شده و ۱۲۴نفر نیز در این مدت جان خود را از دست داده‌اند.

  این در حالی است که همچنان نگرانی‌ها درباره درست نبودن شمار رسمی مبتلایان و کشته شدگان ادامه دارد و وزارت بهداشت ایران حتی آمار خود را به شکل تفکیک استانی اعلام نمی کند.  گزارش‌ها حاکی است که آزمایش کرونای یعقوب لیتسمان، وزیر بهداشت اسرائیل و  همسرش مثبت اعلام شده است.

  در بیانیه‌ای که از سوی وزارت بهداشت اسرائیل منتشر شده است،  تاکید شد که آقای لیتسمان  به وظایف خود به عنوان وزیر بهداشت اسرائیل ادامه خواهد داد.

  تا کنون در اسرائیل ۶هزار و ۲۰۰ مبتلا به کرونا و ۲۹ مرگ براثر این ویروس گزارش شده است.  آمار مبتلایان به کرونا در جهان به یک میلیون نفر نزدیک شده است و شمار مرگ نیز به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ از ۴۷هزار و ۵۰۰ مورد گذشت.

  براساس آخرین آمار منتشر شده آمار مبتلایان به کرونا در جهان ۹۴۰ هزار و ۶۲۲ نفر است و تا کنون ۴۷هزار و ۵۱۶ نفر نیز جان خود را از دست داده‌اند. آمریکا، ایتالیا، اسپانیا و چین بیشترین آمار مبتلایان را به خود اختصاص داده‌اند.

     شرکت‌ بریتیش ایرویز حدود ۳۶ هزار کارمند خود را از کار تعلیق می‌کند.

   به گزارش بی‌بی‌سی، این شرکت هواپیمایی بزرگ این تصمیم را در پی شیوع ویروس کرونا و لغو پرواز‌ها گرفته است. اغلب این کارکنان جزو کروی پروازی، هستند.   انتقال جنازه‌ها در نیویورک.

  تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۵۵۶ نفر در آمریکا جان خود را به خاطر کرونا از دست دادند. همچنین ۱۹۰۰۴ نفر جدید به این بیماری مبتلا شده‌آند.

  در مجموع، تا روز چهارشنبه ۱۳ فروردین در آمریکا ۲۰۷ هزار و ۵۳۵ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و ۴۶۰۹ نفر جان باخته‌اند. 

  آمریکا بیشترین تعداد بیمار مبتلا به کرونا را در جهان دارد.   ویدئو | 

   

  تولید تجهیزات پزشکی توسط صنایع سنگین آمریکا؛ گزارش فرهاد پولادی

     نمایی از یکی از زمین‌های تنیس ویمبلدون

  شیوع ویروس کرونا، «ویمبلدون» -قدیمی‌ترین و مشهورترین مسابقات تنیس جهان- را نیز لغو کرد.

  به این ترتیب، صد‌وسی‌وچهارمین دوره این مسابقات تابستان سال آینده برگزار خواهد شد.

  این نخستین بار در ۷۵ سال گذشته است که این مسابقات لغو می‌شوند.

  جنگ جهانی دوم نیز مانع برگزاری ویمبلدون شده بود.

     ویدئو |

   

  پرزیدنت ترامپ: همه آمریکایی‌ها برای روزهای سخت آماده باشند

     مقامات دولت هند، از این پس گوشی‌های موبایل افرادی که باید در قرنطینه باشند را ردیابی خواهند‌ کرد تا در صورت زیرپاگذاشتن قانون آنها را جریمه کنند.

  تاکنون بالای ۲۵هزار شماره تلفن برای ردیابی به پلیس داده شده است. هند که قرنطینه‌ای سراسری را آغاز کرده، تاکنون ۱۶۳۷ مورد ابتلا به ویروس کرونا را به ثبت رسانده است.  ویدئو | 

  روایت شما از کرونا در ایران | روایت یک فعال سیاسی: قاسم شعله سعدی می‌گوید با ناکارآمدی حکومت کرونا در ایران منجر به فاجعه ملی می‌شود

     تاکنون چند کشتی تفریحی دچار همه‌گیری کرونا شده بودند.

  گارد ساحلی ایالات متحده آمریکا اعلام کرد تمامی کشتی‌های تفریحی که مبتلایان به کووید-۱۹ در میان سرنشینان خود دارند، باید در دریا بمانند.

  به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این دستور شامل تمام کشتی‌هایی می‌شود که بیش از ۵۰ سرنشین دارند.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | حرکت عجیب شهرداری خرمشهر؛ رژه عزرائیل در شهر

     تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی در کنفرانس خبری امروز، از افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سراسر جهان ابراز نگرانی کرد. آقای آدهانوم گفت طی هفته گذشته شمار تلفات بیش از دوبرابر افزایش یافته است و در روزهای آتی، یک میلیون مبتلا و ۵۰ هزار مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا خواهیم داشت.      ویدئو | 

   

  توصیه انجمن روانشناسی بریتانیا به مردم برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ورزش در قرنطینه کرونا

     شیوع ویروس کرونا منجر شد آنگ‌سان سوچی، رهبر میانمار و برنده جایزه صلح نوبل به شبکه اجتماعی فیس بوک بپیوندد.

  او پیش از این، بیشتر از طریق بیانه‌های رسمی با مردم در ارتباط بود.

  خانم سوچی در نخستین پست فیس بوکی خود گفت این تصمیم برای ارتباط نزدیکتر با مردم و اطلاع‌رسانی در مورد شیوع ویروس کرونا گرفته شد.

  میانمار، ۱۵ مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است که از این تعداد، یک نفر جان خود را از دست داده است.   بیماری ناشی از ویروس کرونا چه تفاوتی با سرماخوردگی و آنفولانزا دارد

     ✅اینفوگرافیک | نتیجه یک پژوهش: مهار شیوع ویروس کرونا در اروپا ممکن است موجب نجات جان ۵۹ هزار نفر شده باشد

     ویدئو | 

   

  محدودیت‌های آمد و شد در پایتخت آمریکا و ایالت‌های همسایه؛ جریمه مالی سنگین و زندان برای متخلفان

     بازدیدکنندگان اجازه حضور در باغ شکوفه‌های گیلاس را ندارند.

  ژاپن، ممنوعیت ورود شهروندان کشورهای خارجی از ۷۳ کشور و منطقه جهان را تا پایان ماه آوریل تمدید کرد.

  دولت ژاپن پس از جلسه تیم ویژه مقابله با ویروس کرونا این خبر را اعلام کرد.

  این ممنوعیت، آمریکا و کانادا، بیشتر کشورهای اروپایی و تمامی مناطق چین و کره‌جنوبی را در برمی‌گیرد.

  ژاپن تا این لحظه، ۲هزار و ۱۷۸ مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است.  ویدئو | 

   

  توصیه یک کارشناس برای مقابله با ویروس کرونا؛ چطور هنگام خرید، از ویروس دور بمانیم ؟

     تمام پارک‌های تفریحی والت دیزنی در سراسر جهان از ۱۶ مارس (۲۶ اسفند) تعطیل شده اند.

  شرکت دیزنی به تازگی در بیانیه‌ای اعلام کرد که هنوز مشخص نیست که این پارک‌ها چه زمانی باز شوند و فعلا به طور نامحدود بسته خواهند ماند و حقوق کارمندان پارک - که به عنوان بازیگر شناخته می شوند - تا ۱۸ ماه آوریل (۳۰ فروردین) پرداخت خواهد شد.  ویدئو | 

   

  ایتالیایی‌ها چه راهکاری برای تولید تجهیزات مورد نیاز بیمارستان‌ها بکار بردند

        دولت آلمان از مردم خواسته تا از جوکها و دروغهای اول آوریل مربوط به کرونا بپرهیزند. وزارت بهداشت آلمان می‌گوید در این شرایط باید از داستانهای ساختگی پرهیز کرد چرا که کرونا شوخی نیست و ارائه اطلاعات نادرست، مقابله با این همه‌گیری جهانی را دشوار‌تر می‌کند  کارکنان یک خانه سالمندان در مادرید اسپانیا با پوشش محافظتی به وظایف روزانه خود می‌پردازند. در اسپانیا ۹۴ هزار نفر به کرونا مبتلا شده‌اند. 

  شمار مبتلایان به ویروس کرونا در اسپانیا از مرز ۱۰۲ هزار نفر عبور کرد.

  البته میزان افزایش موارد جدید ابتلا، نسبت به روز گذشته کمتر بوده است.

  همچنین با ثبت ۸۶۴ مورد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار مرگ و میر در این کشور به بالای ۹ هزار نفر رسید. در کل، ۲۲ هزار و ۶۴۷ نفر نیز بهبود پیدا کرده‌اند.  ویدئو | 

   

  مایک پمپئو: این رهبران ایران و کره شمالی هستند که کمک ما را رد کردند

     وزارت بهداشت ایران با اعلام شناسایی بیش از دوهزار و ۹۸۷  مبتلا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار مبتلایان به کرونا را تا کنون  ۴۷هزار و ۵۹۳ نفر اعلام کرد.

  بنابر اعلام وزارت بهداشت در ۲۴ ساعت گذشته ۱۳۸ نفر جان باخته‌اند و آمار فوتی ها به دلیل ابتلا به کرونا در ایران به سه هزار و ۳۶ نفر رسیده است.

  حسن روحانی رئیس جمهوری ایران مدعی شد که «بدون استثنا روند شیوع ویروس کرونا در تمامی استانها سیر نزولی دارد.» این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

   

     حدود سی نفر از اعضای کادر درمانی از آتلانتا به نیویورک رفتند تا به پزشکان و پرستاران این ایالت که با داشتن بالای ۷۵ هزار بیمار، بالاترین میزان ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا را دارد، کمک کنند.

  هواپیمایی «ساوت وست» تصویری از آنها را در هواپیما منتشر کرده‌ در حالی که دستان خود را به شکل قلب درآورده‌اند. این شرکت هواپیمایی در شرح تصویر، فداکاری و شجاعت کادر درمانی را ستوده است.

  View this post on Instagram

  While so many of us continue to feel the effects of the COVID-19 pandemic, no one knows what is happening quite like our medical professionals. These brave souls soldier on in the midst of tremendous risk and exposure, constantly putting the needs of others above their own. Their selfless sacrifice is a beacon of light during such a dark time in our world, and no amount of gratitude and praise would ever be enough. Because of their courage, our family, our friends, our coworkers, our neighbors, and more have a fighting chance. More than a dozen healthcare professionals from Atlanta answered the call this past Friday evening to serve in New York. This photo embodies it all: bravery, courage, and sacrifice. If it were easy, everyone would do it, but we know that is not the case. Thankfully, this group and countless others do it each day, and for that we are forever grateful and in their debt. So to all the first responders, medical professionals, healthcare workers, and anyone else on the front lines today and every day to keep us safe, thank you. #SouthwestHeart (📸 Southwest Employee Dayartra E.)

  A post shared by Southwest Airlines (@southwestair) on

     ویدئو |‌

  روایت شما از کرونا در ایران | روایت یک وکیل: محمدصالح نیکبخت از شرایط وخیم زندان‌ها می‌گوید

     دولت اسپانیا برای کمک به افرادی با مشاغل مستقل و کسب‌وکارهای کوچک که از زیان اقتصادی ناشی از بحران کرونا بیشترین آسیب را می‌بینند تدابیری اندیشیده است. از جمله اینکه کسانی که با پرداخت اجاره مشکل دارند ۹۸۸ دلار در ماه دریافت می کنند.

  همچنین شرکتها، در این دوران اضطراری از قطع آب و برق و گاز منع شده‌اند و کسانی که کارشان را از دست داده‌اند و واجد شرایط دریافت مزایای بیکاری هم‌ نیستند ۴۸۳ دلار در ماه دریافت خواهند کرد.   ویدئو | 

   

  روایت شما از کرونا در ایران | روایت اول: یک پزشک

     دکتر آنتونی فاوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی آمریکا

  دکتر آنتونی فاوچی، مدیر مؤسسه ملی آلرژی و بیماریهای عفونی آمریکا می‌گوید کاخ سفید در حال بررسی مزایای استفاده عموم از ماسک برای پیشگیری از پخش بیشتر ویروس کرونا است.

  پیشتر، مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا گفته بود که استفاده از ماسک را به افراد سالم توصیه نمی‌کند اما به گفته دکتر فاوچی، استفاده از ماسک برای عموم به شرط در دسترس بودن آن برای کادر درمانی می‌تواند مفید باشد.  ویدئو | 

   

  از آمریکا تا داخل ایران؛ همه از مقامات جمهوری اسلامی می‌خواهند درباره کرونا «راست» بگویند

     مقامات بهداشت فرانسه از افزایش ۱۷ درصدی میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر دادند.

  ۴۹۹ نفر دیگر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند و شمار جانباختگان را به بالای سه‌هزار نفر رساندند. فرانسه، برای مهار ویروس کرونا از سه هفته پیش قرنطینه سراسری را آغاز کرد.  با بهبود شرایط و کمرنگ شدن محدودیتها در چین، رسانه‌های این کشور از بالا رفتن آمار طلاق در شهرهای مختلف خبر داده‌اند.

  گفته می شود زوج‌های زیادی پس از گذراندن روزها در قرنطینه به این نتیجه رسیده‌اند که با یکدیگر تفاهم ندارند. همچنین، میزان خشونتهای خانگی در این مدت بالا رفته است.   ویدئو | 

   

  رئیس جمهوری آمریکا: رعایت مسائل ایمنی می‌تواند به مهار کرونا در کوتاه مدت کمک کند

     نیمی از مبتلایان و قربانیان در ایالت نیویورک بوده‌اند.

  ویروس کرونا در آمریکا تا امروز جان بیش از ۳ هزار نفر را گرفته است. حدود نیمی از ۳۴۳۱ مورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا در ایالت نیویورک گزارش شده است. 

  روزنامه بریتانیایی گاردین این آمار را با میزان تلفات حملات تروریستی یازدهم سپتامبر که جان حدود ۳ هزار آمریکایی را گرفت، مقایسه کرده است.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | فروش ماسک و مواد ضدعفونی توسط بسیج در شهرری به دوبرابر قیمت

     مجله معتبر نیویورکر، شماره جدید خود را به کرونا و مساله سلامت اختصاص داده است.

  تصویر روی جلد این شماره که در روز سی‌ام ماه مارس - روز ملی پزشک در آمریکا- منتشر شده، «وقت خواب» نام دارد. «کریس ور»، نویسنده کتابهای مصور در این کارتون، مادری در کادر درمانی را نشان می‌دهد که به صورت مجازی به فرزندانش شب‌به‌خیر می‌گوید.  

     ویدئو | 

   

  اینفوگرافیک | ویروس کرونا چطور به بدن حمله می‌کند؛ چگونه ویروس قاتل را کنترل کنیم

     تاکنون ۱۰ نفر در عربستان بر اثر کرونا جان باخته‌اند.

  عربستان سعودی از ۱۱۰ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد که ۳۳ مورد در ریاض ثبت شده است.

  شمار کل مبتلایان در عربستان ۱۵۶۳ نفر است. از این تعداد، ده نفر جان خود را از دست داده‌اند که دو مورد جدید مرگ در مدینه گزارش شده است.  ویدئو |

  اعتراض یک دستفروش در بحران کرونا: مسئولان به فکر ما نیستند

     در بریتانیا، ۳۹۳ نفر طی یک روز جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. تا امروز این، بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از بیماری‌ «کووید-۱۹» طی یک روز در این کشور بوده است. 

  در کل، ۱۸۰۱ نفر در بریتانیا جان خود را در پی ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.   نخستین عضو ارتش ایالات متحده آمریکا در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دنیا رفت.

  پنتاگون با اعلام این خبر، افزایش شمار مبتلایان به این ویروس در ارتش را گزارش داد. این عضو گارد ملی ایالت نیوجرسی از روز بیست و یکم ماه مارس در بیمارستان بستری بود و یازده روز بعد جانش را از دست داد.   ویدئو |‌

   

  تصاویری از زندان سپیدار اهواز در پی بروز ناآرامی‌ها

     ویدئو | 

   

  اجبار پلیس هند برای رعایت قرنطینه در هند

     بریتانیا سومین کارخانه تولید مایع ضدعفونی دست را در یک هفته راه انداخت

     ویدئو |

   

  کرونا در ایران | مسجدی که در اوج بحران کرونا آش نذری می‌دهد

     مایکل جردن بسکتبالیست افسانه‌ای آمریکا

  به دنبال شیوع ویروس کرونا و قرنطینه خانگی میلیونها آمریکایی، شبکه تلویزیونی «ایی اس پی ان» اعلام کرد، پخش مستند «رقص آخر» را دو ماه زودتر و از آوریل آغاز می کند.

  این مجموعه ۱۰ قسمتی به زندگی مایکل جردن ستاره پیشین بسکتبال جهان می پردازد و از پرخرج ترین مستندهای ورزشی تاریخ است.  ویدئو| 

   

  همزمان با شیوع کرونا ایتالیایی‌ها تولید پاستا را افزایش داده‌اند

     ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها.

  آمار تا سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ است

   

     ویدئو |

   

  ایده یک زن و شوهر برای رساندن کمک به کادر درمانی در بریتانیا

     در پاکستان، ۵۰ مرد که پشت یک کامیون پنهان شده بودند، در قرنطینه قرار گرفتند. به گزارش سرویس جهانی بی‌بی‌سی، ویدئوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد کارگران مهاجر که در پی قرنطینه سراسری، در کراچی گیر افتاده‌اند به راننده کامیونهای حامل محصولات غذایی که اجازه رفت‌وآمد دارند، پول می‌دهند تا آنها را قاچاقی به شهرهای خودشان برسانند.

     ویدئو | 

   

  توصیه یک کارشناس برای مقابله با شیوع کرونا؛ میوه‌ها و سبزی‌ها را چطور ضدعفونی کنیم؟

     نگرانی از رقم بالای بیماران مبتلا به کرونا در چین که شناسایی نشده‌اند

     ویدئو | 

   

  ادای احترام پلیس در لبنان به کادر درمانی

     نگرانی وجود دارد که ایالت فلوریدا به یکی دیگر از کانون‌های کرونا در آمریکا تبدیل شود.

  رهبر یک کلیسای بزرگ روز دوشنبه ۱۱ فروردین در شهر تمپا در ایالت فلوریدا به اتهام نقض قوانین بهداشت عمومی و برگزاری دعای نیایش با حضور مردم در شرایط قرنطینه دستگیر شد. هوارد براون، رهبر این کلیسا یک روز پیشتر تمامی اعضای کلیسای خود را برای برگزاری دعای نیایش، به کلیسا فراخوانده بود. هواردبروان با قید وثیقه آزاد شده و در صورت محکومیت، حداکثر مجازات او ۶۰ روز زندان و ۵۰۰ دلار جریمه نقدی خواهد بود. 

     ویدئو | 

   

  رهبران دینی در آمریکا از فضای مجازی برای ارتباط با پیروان‌شان استفاده می‌کنند

   

   

     اولین تراکشن مالی اروپا با ایران از طریق اینستکس

     ویدئو | 

   

  مراسم مذهبی گروهی برای مردگان بر اثر کرونا در شمال ایتالیا

     ✅ اینفوگرافیک | نام‌های بزرگ تجاری با هدف مبارزه با #کرونا به تولید محصولات متفاوت روی آورده‌اند

     ویدئو | 

   

  تلاش گروه‌های امدادی برای برپایی بیمارستان‌های صحرایی؛ گزارش گیتا آرین

     شمار مبتلایان به ویروس کرونا در جهان از مرز ۸۰۰ هزار نفر عبور کرد. داده‌های‌ دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد از این تعداد، ۳۸ هزار و ۷۴۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ۱۷۰ هزار نفر نیز بهبود پیدا کرده‌اند.   تعداد مبتلایان به کرونا همچنان در اسپانیا رو به افزایش است.

  اسپانیا، طی ۲۴ ساعت گذشته بار دیگر رکورد تازه‌ای‌ از‌ میزان مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا به ثبت رساند.

  ۸۴۹ نفر، در یک روز جان خود را از دست دادند و شمار جانباختگان از کرونا را در اسپانیا به ۸ هزار و ۱۸۸ نفر رساندند. این کشور بعد از ایتالیا بیشترین مرگ را داشته است. 

  اسپانیا، در کل ۹۴ هزار و ۴۱۷ مبتلا به کرونا دارد.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | مخالفت مردم در امیدیه با خاکسپاری اجساد مبتلا به کرونا در نزدیک خانه‌ها

     کنترل مردم در حاشیه یک فستیوال در پاناما.

  در پاناما، برای پیشگیری از پخش ویروس کرونا به دستور رئیس جمهور، زنان و مردان باید در روزهای متفاوت خانه را ترک کنند.

  زنان در روزهای دوشنبه، چهارشنبه و جمعه می‌توانند برای امور ضروری از خانه خارج شوند و روزهای سه‌شنبه، پنج‌شنبه و شنبه نیز متعلق به مردان است.

  روزهای‌یکشنبه نیز هیچ کس حق ندارد خانه را ترک کند.

  تعداد مبتلایان به ویروس کرونا‌ در پاناما از مرز هزار نفر عبور کرد.  ویدئو |

   

  صدور مجوز استفاده از داروی ضد مالاریا برای مقابله با کرونا؛ گزارش فرهاد پولادی

     وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که تا روز سه شنبه ۱۲ فروردین ماه آمار مبتلایان به کرونا به ۴۴هزار و ۶۰۶ مورد رسیده و تا کنون ۲هزار و ۸۹۸ نفر نیز براثر ابتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده‌اند.

  کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت گفت که طی ۲۴ساعت گذشته سه هزار و ۱۱۱ مبتلای جدید به کرونا شناسایی شده و در این مدت ۱۴۱ نفر نیز جان باخته‌اند.

  با ادامه روند شیوع کرونا در ایران دولت ادامه محدودیت ها را تا ۲۰ فرودین ماه تمدید کرد. همچنین مصطفی معین، رئيس شورای عالی نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی از او خواست تا تعداد مبتلایان و آمار فوتی‌ها  «شفاف و صادقانه» اعلام شود.  کشتی نیروی دریایی ایالات متحده ( یواس‌ان‌اس کامفورت ) در اواخر روز دوشنبه در منهتن واقع در ایالت نیویورک مستقر شد. این کشتی دارای هزار تخت بیمارستانی است که برای معالجه بیماران غیر مبتلا به کرونا در نظر گرفته شده تا فضای بیمارستان ها برای بیماران مبتلا به کرونا باز شود.

   در ایالات متحده آمار مبتلایان ۱۶۴هزار و ۶۱۰ نفر و آمار  کشته شدگان به بیش از ۳ هزار نفر رسیده است.

  پهلو گرفتن کشتی بیمارستانی نیروی دریایی ایالات متحده در نیویورک برای کمک به بیماران کرونایی؛ کشتی USNS Comfort دارای ۱۰۰۰ تختخواب و ۱۲ اتاق عمل است.

     در حالی که آمار رسمی مبتلایان به کرونا در ایران از ۴۱هزار نفر گذشته است، رفتن به پارک ها، مراکز تفریحی و حاشیه شهرها در روز سیزده بدر ممنوع اعلام شد.

  براساس اعلام کمیته اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ایران روز چهارشنبه، ۱۳ فروردین، هرگونه حضور در پارک‌ها، مراکز تفریحی و حاشیه‌ شهرها ممنوع بوده و با نیروی انتظامی با متخلفان برخورد خواهد کرد.

  تا روز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه مرگ ۲هزار و ۷۵۱ نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در ایران تایید شده است.

     در پی شیوع ویروس کرونا در ایران، ستاد ملی مقابله با کرونا از توقف انتشار نسخه کاغذی نشریات تا پایان اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی خبر داد. 

  کمیته اطلاع‌رسانی و مدیریت جو روانی ستاد ملی مقابله با کرونا در بیانیه ای اعلام کرد که انتشار مطبوعات و نشریات کاغذی مستلزم فعالیت مجموعه‌ای از افراد از خبرنگاران تا فعالان صنعت چاپ و توزیع خواهد بود و این روند ممکن است به‌صورت بالقوه به شیوع بیشتر بیماری منجر شود.  در ادامه ناآرامی‌ها در زندان‌های ایران به دلیل نگرانی از شیوع کرونا و جانباختن تعدادی از زندانیان در زندان‌ها،‌ اخبار منتشر شده از سوی خبرگزاری‌های ایران حاکی از ایجاد درگیری در زندان سپیدار اهواز است.

  فرمانده انتظامی خوزستان روز دوشنبه ۳۰ فروردین،‌ در گفتگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده است که برخی از زندانیان با سوزاندن چند سطل زباله در درون زندان قصد «آشوب و ایجاد ناآرامی» داشتند که با حضور به موقع نیروهای انتظامی و امنیتی آرامش به زندان بازگردانده شده است.

     حضور مردم در صف برای تهیه کالاهای اساسی

  ‫به دنبال شیوه کرونا، بازیکنان تیم فوتبال بارسلونا با کاهش ۷۰ درصدی دستمزد خود موافقت کردند تا این باشگاه بتواند مخارج و حقوق‌ سایر پرسنل را بپردازد.

  به گفته لیونل مسی، مدتی طول کشید تا آنها درباره بهترین روش ممکن برای کمک به تیم تصمیم بگیرند ولی همه با کاهش دستمزد موافق هستند.‬  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | خاکسپاری یک بیمار مبتلا به کرونا در شهر زاهدان با شرایط ویژه

     در روزهایی که مردم در سراسر دنیا به قرنطینه خانگی و فاصه‌گیری اجتماعی تشویق می‌شوند، پلیس «داربی‌شر» در انگلستان تصاویری از یک مهمانی ۲۵ نفره که کوچک و بزرگ در آن شرکت داشتند را بر توئیتر منتشر کرده است.

  پلیس می‌گوید با دیدن این جمع شوکه شده و عکسها را منتشر کرده تا به همه یادآوری کند که فاصله‌گیری اجتماعی برای مهار ویروس کرونا ضروری است.

     ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | جشن و توزیع چای و شیرینی در مشهد به بهانه تولد امام حسین

     تعدادی از کارمندان شرکت آمازون در آمریکا در اعتراض به عدم اقدام مناسب از طرف این شرکت برای حفاظت کارمندانش در مقابل ویروس کرونا تهدید کرده‌اند که دست به اعتصاب خواهند زد.

  هفته گذشته نیز چند سناتور آمریکایی به جف بیزوس، مدیرعامل این شرکت نامه نوشتند و در این رابطه ابراز نگرانی کردند.

  آمازون می‌گوید اقدامات پیشگیرانه لازم را انجام داده و از درخواست مرخصی کارمندانی که راحت نیستند در محل کار حاضر شوند نیز حمایت می‌کند.کارمندانی در دست‌کم سیزده انبار آمازون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | یک شهروند معترض در امیدیه: اگر کسی در شهر نمرده پس چرا ۱۶ قبر آماده کرده‌اید

     فرماندار ایالت مریلند آمریکا به شش میلیون شهروند این ایالت دستور داد در خانه بمانند.

  لری هوگن گفت این دیگر توصیه نیست و یک دستور است.

  شهروندان ایالت مریلند از دوشنبه شب، تنها اجازه دارند برای تهیه غذا و دارو از خانه خارج شوند.

  متخلفان ممکن است با یک سال زندان و پنج هزار دلار جریمه روبرو شوند.

  شمار مبتلایان به ویروس کرونا در واشنگتن، پایتخت آمریکا و ایالتهای اطراف آن یعنی مریلند و ویرجینیا به ۲هزار و ۸۴۰ نفر رسید که هزار و چهارصد و چهارده نفر آنها در مریلند هستند.  شیوع ویروس کرونا، مدارس زیادی را در گوشه و کنار دنیا به تعطیلی کشانده است.

  صندوق کودکان سازمان ملل متحد-یونیسف- تخمین می‌زند آموزش‌ حدود ۱ میلیارد و ۵۹۹ میلیون کودک تحت تأثیر این بحران قرار گرفته باشد.

  یونیسف، در ۱۳۵ کشور دفتر آموزشی دارد و تلاش می‌کند امکانات لازم را بسته به نیاز هر منطقه، در اختیار مدارس و دانش‌آموزان محروم از تحصیل قرار دهد.  ویدئو 

   

  کرونا در ایران | کارگران روزمزد در انتظار یافتن کار هر روز جمع می‌شوند

     بیشتر کارشناسان بهداشتی در مورد استفاده عموم از ماسک برای مقابله با ابتلا به ویروس کرونا به توافق رسیده‌اند.

  این عده معتقدند بهتر است در مکان‌های پرازدحام از ماسک استفاده شود.

   سازمان بهداشت جهانی و مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا استفاده از ماسک را به افراد سالم توصیه نمی‌کنند‌‌ و‌ می‌گویند تنها کسانی که عطسه یا سرفه دارند و یا از افراد بیمار مراقب می‌کنند باید از ماسک استفاده کنند.  ویدئو |

  تعداد مبتلایان کرونا در جهان از ۷۲۰ هزار نفر گذشت

     رالف نورتم، فرماندار ایالت ویرجینیا

  «رالف نورتم» فرماندار ایالت ویرجینیا که در مجاورت واشنگتن پایتخت آمریکا قرار دارد، دستور منع عبور و مرور غیرضروری را برای هشت و نیم میلیون شهروند این ایالت تا روز دهم ماه ژوئن صادر کرد.

  پیشتر، فرمانی مشابه از سوی فرماندار ایالت مریلند نیز صادر شد. شمار مبتلایان به ویروس کرونا در واشنگتن، پایتخت آمریکا و ایالتهای اطراف آن یعنی مریلند و ویرجینیا به ۲هزار و ۸۴۰ نفر رسیده است.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | مرد فقیر در زباله‌ها می‌گردد؛ کسی نیست که به ما کمک کند

     پادشاه عربستان

  وزیر بهداشت عربستان سعودی اعلام کرد ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی هزینه کامل مداوای تمامی شهروندان این کشور را که مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند، می‌پردازد.

  عربستان سعودی در میان شش کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس، با هشت مورد مرگ و ۱۲۹۹ مورد ابتلا، بالاترین آمار میزان مبتلایان را دارد.  ویدئو | 

   

  صف‌های طولانی مقابل سوپرمارکت‌ها و حضور نظامیان در شیلی

     ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری برزیل

  توئیتر، چند توئیت رئیس جمهوری برزیل را حذف کرد و به جای آنها اخطاری قرار داد که می‌گوید این پست‌ها قوانین بهداشت جهانی را نقض کرده‌ و سلامت مردم را به خطر انداخته‌اند.

  «ژائیر بولسونارو» در این توئیت‌ها، با نادیده‌گرفتن‌قانون «فاصله‌گیری اجتماعی» برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا، در خیابان با دستفروشان گپ می‌زند و آنها را به ادامه کار و چرخاندن چرخ اقتصاد تشویق می‌کند.   ✅  اینفوگرافیک | هزینه درمان بیماران مبتلا به بیماری کرونا در ایالات متحده آمریکا چه‌قدر است؟

     ویدئو |

   چرا پرزیدنت ترامپ محدودیت‌ها را یک ماه دیگر تمدید کرد

     ماریا مرکادر، تهیه‌کننده سرشناس شبکه خبری «سی بی اس» در پی ابتلا به ویروس کرونا در نیویورک از دنیا رفت. خانم مرکادر که ۵۴ سال داشت، به مدت ۲۰ سال با سرطان دست به گریبان بود. او که بیش از سه دهه در این شبکه فعالیت کرد، جایزه معتبر «امی» را که به دستاوردهای درخشان در عرصه تلویزیون اعطاء می‌شود، نیز در کارنامه حرفه‌ای خود داشت.  

     گروهی از فعالان مدنی و سیاسی با انتشار نامه ای با اشاره به پنهانکاری و سوء مدیریت حکومت در مورد بحران همه گیری کرونا در ایران، خواستار ایجاد تغییرات ساختاری برای مقابله با این بحران شدند.

  در این نامه با اشاره به اینکه پس از شیوع کرونا در چین تدارک لازم برای مقابله با این تهدید فراگیر برای سلامت عمومی انجام نشد آمده است: «تقریباً همه متفق‌القول اند که حاکمیت در اطلاع‌رسانی درباره بیماری پنهانکاری کرده و در مدیریت بحران حاصل از آن ناموفق بوده است.»

  امضا کنندگان در ادامه پیشنهاداتی برای حمایت بیشتر از اقشار و اصناف آسیب پذیر از بحران همه گیری کرونا در ایران ارائه دادند.

  این نامه را برخی چهره‌های فرهنگی و سیاسی از جمله فرج سرکوهی، ناصر زرافشان،‌ مراد فرهادپور و علی کشتگر در داخل و خارج از ایران امضا کرده‌اند. 

     ویدئو | 

  اقدام یک پرده فروشی در «عبدل آباد» تهران برای تولید ماسک

     ایالات متحده آمریکا، برای مقابله با گسترس ویروس کرونا، ۴۷۰ هزار دلار به دولت زیمباوه کمک خواهد کرد.

  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در توئیتی‌گفته است که این مبلغ با مشارکت سازمان بهداشت جهانی برای انجام آزمایشهای بیشتر و حمایت از اقدامات مقامات بهداشت زیمباوه برای ردیابی و مهار بیماری اعطاء خواهد شد. 

     با پایین آمدن تقاضا برای نفت خام در بحران شیوع ویروس کرونا در جهان، قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود در‌ ۱۸ سال گذشته رسید.

  هر بشکه نفت خام برنت در لحظاتی به ۲۲ دلار و ۵۸ سنت رسید که از ماه نوامبر سال ۲۰۰۲ بی‌سابقه بوده‌است.

  قیمت نفت در ماه گذشته به دلیل کاهش و یا توقف تولید توسط شرکتها، از نصف هم کمتر شد.    ویدئو |

   

  گشایش نمایشگاه «سالوادور دالی» در شهر مسکو به رغم خطر شیوع کرونا

     پلیس هند با هرکس که قرنطینه را رعایت نکند، برخورد می‌کند.

  پلیس در غرب هند با جمعیتی از کارگران مهاجر که در پی اعمال قانون قرنطینه سراسری و از دست دادن شغل خود به سمت شهرهای خود راهی بودند، درگیر شد و با شلیک گاز اشک‌آور آنها را از خیابانها جمع کرد.

  صدها هزار کارگری که کار خود را در شهرهای بزرگ‌ از دست داده‌اند، پای پیاده به همراه خانواده‌های‌ خود‌ راه افتادند تا به خانه برسند. در این درگیری، آنها نیز به سمت پلیس سنگ پرتاب کردند.    ویدئو | 

   

  حضور نظامیان برای قرنطینه در بنگلادش بعد از مرگ ۵ بیمار کرونا

      

  قرار است یک بیمارستان ۶۸ تختخوابی در پارک مشهور «سنترال» نیویورک‌ ساخته شود تا بیماران بیشتری بتوانند تحت درمان قرار بگیرند.

  تا صبح روز دوشنبه، نیویورک هزار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا را به ثبت رسانده است.    ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها.

   

  آمار تا  دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ است

     ویدئو |

   

  اصرار یک کشیش برای اجرای مراسم مقدس در مقدونیه شمالی

     توکیو سال آینده میزبان المپیک خواهد بود.

  بازیهای المپیک سال ۲۰۲۰ توکیو که به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاده بود، از روز ۲۳ ماه ژوئیه (دوم مرداد) تا هشتم ماه اوت (۱۸ مرداد) سال ۲۰۲۱ برپا خواهد شد.

  این نخستین بار در تاریخ است که بازیهای المپیک برای جلوگیری از یک بیماری لغو می‌شود.    ویدئو |

   

  ارائه مشاوره پزشکی از راه دور در چین در دوران شیوع کرونا

     شهر کابل

  وزارت بهداشت افغانستان از ۲۷ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد.

  ۲۴ مورد از موارد جدید در هرات هستند که در کل این شهر ۱۰۶ مبتلا دارد.

  به گزارش ر‌وزنامه گاردین، سفیر افغانستان در ایران با استناد به آمار «غیر رسمی» اعلام کرده که تاکنون حدود ۵۰ شهروند افغانستان در ایران به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند.   ویدئو | 

   

  تصاویری از حضور ماموران در پی ناآرامی در زندان عادل‌آباد شیراز

   

   

  جو امنیتی در اطراف زندان عادل آباد شیراز در پی وقوع ناآرامی

     شمار مبتلایان به ویروس کرونا  از مرز ۷۳۲ هزار نفر عبور کرد.

  داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد آمریکا با داشتن بالای ۱۴۳هزار بیمار، بالاترین شمار مبتلایان در دنیا را دارد. اسپانیا نیز با ۸۵ هزار و ۲۹۰ مبتلا از چین پیشی گرفت و پس از آمریکا و‌ ایتالیا به رتبه سوم جهان صعود کرد.

  بالاترین شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایتالیا بیشتر از دیگر‌ نقاط جهان است و تا این لحظه، ۱۰هزار و ۸۰۰ نفر گزارش شده است.   وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۱۱ فروردین ماه، آمار مبتلایان به کرونا را ۴۱ هزار و ۴۹۵ نفر اعلام کرد و تا کنون ۲هزار و ۷۵۱ نفر نیز به دلیل ابتلا به کووید ۱۹ جان باخته‌اند.

  کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت گفت که در ۲۴ساعت گذشته ابتلای سه هزار و ۱۸۶ نفر به کرونا تایید شده و در این مدت  ۱۱۷ نفر نیز جان باخته‌اند.

  ​وزارت بهداشت ایران، دیگر آمار را به تفکیک استانی اعلام نمی کند این در حالی است که مقامات استانی و برخی نمایندگان مجلس در روزهای گذشته آمارهایی متفاوت با آمارهای وزارت بهداشت ایران را منتشر کرده بودند.

      وزارت بهداشت ایران شمار مبتلایان تا روز یکشنبه ۱۰ فروردین ماه را ۳۸هزار و ۳۰۹ نفر اعلام کرد و گزارش داد که تا کنون ۲هزار و ۶۴۰نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در این کشور جانباخته‌اند.

  براساس این آمار رسمی در ۲۴ساعت گذشته ،  ۲هزار و ۹۰۱ مبتلا شناسایی شده‌اند و آمار فوتی‌ها در این مدت ۱۲۳ نفر بوده است. همچنین گزارش شده که ۳۴۶۷ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

  این آمار در حالی منتشر می شود که با آمار استانی تناقضی فاحش دارد. یک نماینده مجلس  با کنایه از تغییر علت فوت برخی از جانباختگان کرونا در ایران خبر داده بود.

     ریچارد رتکلیف همسر نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی اعلام کرد که  مرخصی همسرش از زندان تا ۳۰فروردین ماه تمدید شده است. 

  به گزارش اسکای نیوز، آقای رتکلیف گفت که  به پدر نازنین زاغری خبر داده‌اند پرونده او برای بررسی عفو در اختیار دادستان عمومی قرار گرفته است.

  در پی شیوع گسترده کرونا، نازنین زاغری ۲۷ اسفند با قید وثیقه از زندان اوین تهران برای دو هفته به مرخصی آمد اما بر خلاف دیگر زندانی‌ها، خانم زاغری مچ‌بندی به پایش داشت تا به گفته آقای رتکلیف از شعاع سیصد متری خانه والدینش دورتر نشود.        در روز شنبه ۹ فروردین، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در جهان به بیش از ۶۱۴ هزار نفر رسیده و بیش از ۲۸ هزار نفر جان باخته‌اند. آمریکا بیشترین آمار ابتلا را با ۱۰۴ هزار مورد دارد و ایتالیا، اسپانیا، چین و ایرانبیشترین آمار مرگ را ثبت کرده‌اند.  مقامات جمهوری اسلامی تا روز شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۲۵۱۷ نفر را به طور رسمی اعلام کردند. تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۳۰۷۶ بیمار جدید مبتلا کرونا شناسایی شد و تعداد کل مبتلایان هم به ۳۵ هزار و ۴۰۸ نفر رسید.  پزشکان در نیویورک -کانون شیوع ویروس کرونا در آمریکا- به زودی روش جدید استفاده از پادتن‌های موجود در خون بیماران بهبود‌یافته از ویروس کرونا را برای درمان بیمارانی که وضعیت وخیمی دارند، به آزمایش خواهند گذاشت. این روش پیشتر برای بیماران مبتلا به ایبولا و آنفولانزا جواب داده اما به‌کار‌گیری آن برای بیماران مبتلا به کرونا در ابعاد وسیع نیازمند آزمایشهای گسترده‌تری است.    دبیر کل سازمان بهداشت جهانی

  تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی در کنفرانسی خبری روز جمعه خود گفت هر چند بیش از نیم میلیون نفر از جمعیت جهان به ویروس کرونا مبتلا شده اند و بالای ۲۰ هزار نفر جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند، اما فراموش نکنیم که صدها هزار نفر نیز در گوشه و کنار جهان ‌بهبود پیدا کرده‌اند.   ویدئو | 

   

  تعداد مبتلایان به کرونا در جهان از نیم میلیون نفر گذشت

     تصویری از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان که رو به میدان خالی «سن پیتر» نیایش می‌کند، گوشه‌ای از تأثیر بحران شیوع کرونا را به نمایش گذاشته است.

  نیایش روز جمعه پاپ فرانسیس به صورت زنده پخش اینترنتی شد. پس از اعلام ابتلای چهار نفر در واتیکان به ویروس کرونا، پاپ فرانسیس نیز تست کرونا داد که به گزارش رسانه‌های ایتالیایی نتیجه آن منفی بوده است.   ویدئو |

  کرونا در ایران | نیروهای انقلابی خمین آب را به جای الکل به مردم می‌دهند

     پیشتر تست کرونای همسر نخست‌وزیر کانادا مثبت شده بود.

  جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز جمعه اظهار داشت دولت ۷۵ درصد حقوق مربوط به شرکت های کوچک را می پردازد و به این شرکت ها دسترسی به وام یکساله بدون بهره می دهد.

  شیوع ویروس کرونا بر کسب و کار بسیاری از شرکت ها اثر منفی گذاشته است.

  در کانادا تاکنون ۴۰۴۳ نفر مبتلا شده‌اند که ۳۹ نفر جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند.   ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | تعطیلی بازار همیشه شلوغ شهر آبادان به خاطر شیوع کرونا

     آفریقای جنوبی دو‌ مورد نخست مرگ ناشی از ابتلا به ویروس «کووید-۱۹» را ثبت کرد. در عین حال، قرنطینه‌ای سراسری به مدت سه هفته در این کشور آغاز شده است.

  پلیس و نیروهای ارتش مستقر هستند تا اجازه ندهند مردم به جز موارد ضروری از خانه‌های خود خارج شوند. 

     ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | مسولان عکس گرفتند و رفتند؛ کنترلی بر ورودی لردگان از بروجن نیست

     با خانه‌نشین شدن عده زیادی در گوشه‌وکنار جهان برای مهار ویروس کرونا، بازی «پازل» دوباره محبوب شد.

  چهره‌های‌ مشهور زیادی به ساختن پازل روی آورده‌اند از جمله مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که چندی پیش عکسی از خودش و همسرش سوزان را در حال درست کردن پازل منتشر کرد. 

   

  «پازل ورهاوس»، بزرگترین توزیع‌کننده پازل در آمریکا به واشنگتن پست گزارش داده که هفته پیش، روزی ۱۰ هزار پازل فروخته است.  پرنس آلبرت دوم پادشاه موناکو که به کرونا مبتلا شده است، گفت، فکر نمی کند که این ویروس از او به پرنس چارلز ولیعد بریتانیا منتقل شده باشد.

  او با اشاره به اینکه در تاریخ ۱۰ مارس در یک رویداد خیریه در لندن بر سر یک میز نشسته اند، گفت فاصله آنها زیاد بوده و هیچ تماسی با هم نداشتند.  اندونزی که با داشتن بالای ۲۷۲ میلیون جمعیت، چهارمین کشور پرجمعیت دنیا محسوب می‌شود، در پی ثبت بالاترین شمار مبتلایان به ویروس کرونا طی یک روز، قرار است قوانین سختگیرانه‌تری برای قرنطینه شهروندان اعمال کند.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت اندونزی در حال بررسی برنامه ممنوعیت «مودیک» است. مودیک به موج سفرهای پیش از اعیاد مذهبی مانند عید فطر گفته می‌شود.   ویدئو | 

  کرونا در ایران | کارخانجات به جای همراهی با مردم در بحران کرونا، قیمت‌ها را بالا کشیدند

     یک ایستگاه خالی مترو در شهر لندن.

  بریتانیا، بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در یک روز را به ثبت رساند. تنها در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۸۱ نفر در این کشور جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست دادند. 

  ویروس‌‌«کووید-۱۹» تاکنون در بریتانیا ۷۵۹ قربانی گرفته است. در کل، ۱۴ هزار و ۵۷۹ نفر در این کشور به ویروس کرونا مبتلا هستند.   ویدئو |

   

  تبادل‌نظر رهبران جهان درباره کرونا: ۵ هزار میلیارد دلار به اقتصاد جهانی تزریق می‌شود

     بیل و هیلاری کلینتون در شهر نیویورک زندگی می‌کنند

  نیویورک، به کانون شیوع کرونا در آمریکا تبدیل شده است.

  مشهورترین زوج این شهر، بیل کلینتون رئیس جمهور پیشین آمریکا و همسرش هیلاری ۴۰۰ پیتزا به بیمارستانهای محله خود یعنی «وستچستر» فرستادند تا قدردانی خود را به کادر پزشکی که این روزها تخت فشار شدید هستند، نشان دهند.    در پی‌ ابتلای یک گربه به ویروس کرونا، دولت بلژیک از مردم خواست تا پیش از لمس حیوانات خانگی خود دستانشان را بشویند.

  این، نخستین مورد در دنیا است که در آن، ویروس از انسان به حیوان منتقل شده است و نشان می‌دهد حیوانات خانگی نیز از خطر ابتلا به این ویروس مصون نیستند.

  کارشناسان بهداشتی توصیه می‌کنند حیوانات خانگی مبتلا به ویروس کرونا نیز مانند صاحبانشان قرنطینه شوند.  ویدئو | 

   

  تبعات شیوع جهانی کرونا برای هنرمندان مستقل هالیوود؛ بهنام ناطقی گزارش می‌دهد

     ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها.

  آمار تا جمعه ۸ فروردین ۱۳۹۹ است

     ویدئو | 

   

  کلیساهای فرانسه یاد قربانیان ویروس کر‌ونا را گرامی داشتند

     ✅ اینفوگرافیک | داده‌های اولیه نشان‌دهنده بالابودن احتمال مرگ مردان بر اثر ابتلا به کرونا است

     حضور صدها داوطلب برای کمک به نگهداری از بیماران مبتلا به کرونا در پایتخت صربستان

  دادگاهی در صربستان، مردی را به جرم زیر پاگذاشتن قانون قرنطینه خانگی به سه سال زندان محکوم کرد. این حکم در یک جلسه دادگاه ویدئویی اعلام شد.

  به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس به نقل از تلویزیون دولتی صربستان، ۱۱۲ نفر به دلیل نقض قوانین قرنطینه و ترک خانه‌های خود در این دوران در بازداشت به سر می‌برند و در انتظار محاکمه هستند.   ویدئو | 

   

  اکران فیلمهای سینمایی روی ساختمان های شهر رم در دوران قرنطینه ویروس کرونا

     یک مدل با لباس برند «آرمانی» در هفته مد میلان - آرشیو

  برند مشهور ایتالیایی «آرمانی»، تمرکز خود را بر ر‌وی تولید پوشش‌های محافظتی یکبار مصرف برای کادر درمانی ایتالیا معطوف کرده و تمامی کارخانه‌های خود در ایتالیا را به این امر اختصاص داده است.

  برند آرمانی ۱ میلیون و ۲۵۰ هزار یورو نیز به اداره دفاع مدنی ایتالیا و چندین بیمارستان بخشیده است.

  برندهای «پرادا» و «گوچی» نیز در حال تولید ماسک هستند.   ویدئو | 

   

  مصر دستور داد اطراف اهرام جیزه ضدعفونی شود

     نمونه‌ای از یک کیت تست کرونا.

  دولت اسپانیا، ۹ هزار کیت آزمایش کرونای ساخت چین را از چرخه مصرف خارج کرد. گفته می‌شود درجه حساسیت این کیت‌ها، تنها ۳۰درصد بود.

  شرکت «بیوایزی» چین می‌گوید احتمال دارد مشکل در شیوه نمونه‌برداری و استفاده نادرست از کیت‌ها باشد.

  این شرکت قرار است کیت‌های جایگزین جدید به اسپانیا ارسال کند. 

     دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه به شهر نورفوک در ایالت ویرجینیا می رود تا یک کشتی نیروی دریایی آمریکا را که قرار است در نیویورک پهلو بگیرد، بدرقه کند.

  به گزارش نشریه آمریکایی هیل، این کشتی بیمارستانی قرار است به تلاش ها برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا، کمک کند. شهر نیویورک بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در آمریکا را دارد.

  انتظار می رود این کشتی روز دوشنبه در نیویورک پهلو بگیرد.

     ویدئو | 

   

  توصیه نهاد بین‌المللی برای مقابله با کرونا؛ اگر خانه‌نشین شده‌اید، فعالیت جسمانی را فراموش نکنید

     تاکنون ۸۲۱۵ نفر در ایتالیا جان باخته‌اند.

  در ایتالیا، در یک ماه اخیر،  ۴۵ پزشک در اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادند. این خبر را انجمن پزشکان ایتالیا اعلام کرد.

  پیشتر، رئیس این انجمن نیاز اضطراری به پوشش‌های حفاظتی برای کادر پزشکی را مطرح کرده بود.

  در کل، بیش از ۶ هزار نفر از کادر‌ درمانی ایتالیا به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.  

     ویدئو |

   

  تدابیر دولت پرو برای مقابله با شیوع ویروس جدید کرونا

        ویدئو |‌

   

  کرونا در ایران | روایت یک شهروند از قم: جانباختگان کرونا را در قطعات قدیمی دفن می‌کنند تا آمار معلوم نشود

     دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین

  ویروس کرونا به محل کار رئیس جمهوری روسیه رسید. نتیجه تست کرونای یکی از کارکنان کاخ کرملین مثبت اعلام شد.

  با اینحال، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پرسش و پاسخ تلفنی به خبرنگاران گفت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با فرد بیمار در تماس نبوده و‌ تمامی اقدامات لازم برای پیشگیری از پخش بیشتر ویروس‌ انجام شده است.

  روسیه در حال حاضر هزار و ۳۶ مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است.   ویدئو | 

  کرونا در ایران | رقص و پایکوبی در بیمارستان برای روحیه‌بخشی به بیماران و کادر درمان در ساری

     کارکنان بخش درمانی در اسپانیا به تشکر مردم واکنش نشان می‌دهند

  اسپانیا، بالاترین شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در یک روز را به ثبت رساند.

  وزارت بهداشت این کشور از مرگ ‌۷۶۹ نفر در بیست و چهار ساعت گذشته خبر داده است که شمار مرگ‌ در اثر ابتلا به کرونا در این‌کشور‌ را به ۴ هزار و ۶۸ نفر می‌رساند‌‌.

  در حال حاضر، ۶۴ هزار و ۵۹ نفر در اسپانیا به ویروس کرونا مبتلا هستند‌‌.   ویدئو | 

  تبدیل یک استادیوم فوتبال به بیمارستان بیماران کرونا در برزیل

     بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری تهران

  مقامات جمهوری اسلامی تا پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۲۲۳۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند.

  تعداد کل مبتلایان هم به ۲۹ هزار و ۴۰۶ نفر رسید.

  این آمار در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

  همچنین تیم «پزشکان بدون مرز» از ایران اخراج شدند.  نتیجه آزمایش کرونای بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا مثبت اعلام شد.

  آقای جانسون در خانه‌اش در خیابان «داونینگ» خود را قرنطینه کرده است.او در پیامی از طریق توییتر گفته که علائم خفیفی دارد و از طریق کنفرانس‌های ویدئویی، تلاشهای دولت برای مقابله با این بحران را مدیریت خواهد کرد.       ویدئو: اعتراض یک زن به عدم رعایت مسائل ایمنی مقابله با کرونا در بیمارستان عرفان

     آسوشیتدپرس: رهبران اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در سومین نشست مجازی‌شان طی سه هفته گذشته، پیرامون گام‌های ضروری برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا و مدیریت اثرات ویرانگر شیوع این ویروس بر اقتصادهای ۲۷ کشور عضو این اتحادیه، گفت‌و‌گو کردند.     وزارت بهداشت ایران آمار مبتلایان به ویروس کرونا را تاکنون نزدیک به ۳۰هزارنفر اعلام و مرگ ۲هزار و ۲۳۴نفر را نیز تایید کرد. 

  کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز پنجشنبه ۷ فروردین ماه، گفت که طی ۲۴ساعت گذشته ۲هزار و ۳۹۸ مورد جدید کرونا تایید شده و در مجموع آمار مبتلایان به ۲۹هزار و ۴۰۶ نفر رسیده است.

  وی افزود که در ۲۴ساعت گذشته ۱۵۷ نفر جان باختند و تا کنون شمار مرگ براثر کرونا به ۲هزار و ۲۳۴نفر رسیده است. همچنین تا کنون بیش از ۱۰هزار نفر از بیماران بهبود یافته‌اند و دو هزار ۷۴۶ نفر از بیماران، مورد شدید ابتلا از این بیماری را دارا هستند.

  این در حالی است که شمار قربانیان کرونا از منابع غیررسمی بیش از آمار رسمی است. پیشتر نیز مقامات استانی، برخی نمایندگان مجلس و یکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت آمار رسمی ایران را غیرواقعی دانسته بودند.      «هیچکس» خواننده ایرانی موسیقی رپ با انتشار پیامی که با تصویر پزشک منتقد حکومت چین همراه است، از رویکرد حکومت های تمامیت خواه در برخورد با ویروس کرونا انتقاد کرد.

  او بصورت مشخص حکومت های ایران و چین را بی کفایت خواند که برای حفظ ظاهر خود باعث بروز چنین بحرانی در جهان شدند.

     ویدئو | 

   

  بریتانیا با تاخیر پذیرفت که مشاغل را تعطیل کند؛ تاثیر اقتصادی آن

     تدروس آدهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی

  سازمان بهداشت جهانی هشدار داد که بازگشایی زودهنگام مدارس و کسب‌وکار‌ها می‌تواند به گسترش دوباره ویروس کرونا بینجامد.

  تدروس آدهانوم، دبیر کل این سازمان گفت کاهش محدودیتهایی که هم‌اکنون اعمال شده‌اند بستگی به اقداماتی دارد که دولتها در دوران محدودیت انجام می‌دهند.

  آقای آدهانوم گفت با این محدودیتها تنها زمان می‌خریم اما این، برای از بین بردن همه‌گیری جهانی ویروس کرونا کافی نیست.  ویدئو |

   

  سرنوشت نامعلوم «آتش المپیک» تابستانی پس از تعویق بازیهای توکیو

     نتیجه تست کرونای کارمن کالوو، معاون نخست‌وزیر اسپانیا مثبت اعلام شد.

  خانم کالوو روز یکشنبه در پی عفونت ریوی در بیمارستان بستری شد. نتیجه تست اولیه او منفی بود اما زمانی که دوباره این آزمایش انجام شد مشخص شد خانم کالوو به «کووید-۱۹» مبتلا شده است. خانم کالوو ۶۳ سال دارد.  در ایتالیا، برای چهارمین روز پیاپی روند افزایش مبتلایان جدید به ویروس کرونا کند شد. تا روز چهارشنبه ۷۵۰۳ نفر در ایتالیا جان خود را از دست داده‌اند.

  در حال حاضر، ۵۷ هزار و ۵۲۱ نفر در ایتالیا به ویروس کرونا مبتلا هستند و شمار کل بیماران در این کشور از جمله کسانی که جان خود را از دست داده‌اند و یا بهبود پیدا کرده‌اند ۷۴ هزار و ۳۸۶ نفر تخمین زده شده است.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | یک شهروند: به مردم در خانه‌مانده پول بدهید؛ نگوئید نداریم

     التون جان خواننده ۷۳ ساله بریتانیایی

  ‫شبکه تلویزیونی فاکس و‌ رادیو «آی هارت» با همکاری تعدادی از ستاره های بزرگ موسیقی جهان، همین یکشنبه یک کنسرت بزرگ خانگی پخش می کنند.

  «التون جان»، «آلیشا کیز»، «بیلی آیلیش»، «ماریا کری» و «بک استریت بویز» از جمله خوانندگانی هستند که با هنرنمایی در خانه های خود، در این کنسرت حضور دارند.‬  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | روایت یک شهروند از همراهی مردم برای قرنطینه در شیراز

     گال گادوت بازیگر اسرائیلی فیلم «زن شگفت‌انگیز»

  ‫شرکت «برادران وارنر» به دنبال شیوع ویروس کرونا، اکران تعدادی از آثار مهم خود را به تعویق انداخت.

  یکی از این محصولات، دومین فیلم از مجموعه سینمایی «زن شگفت انگیز» با بازی گال گادوت بازیگر اسرائیلی است.

  این فیلم قرار بود ماه ژوئن اکران شود ولی فعلا تاریخ نمایش آن به ۱۴ اوت منتقل شد.‬  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | صف مردم مقابل بانک در مشهد و نگرانی از شیوع کرونا

     میشل باچله،کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد از دولتها خواسته است تا برای محافظت از سلامت و امنیت زندانیان هر چه سریعتر اقدام کنند.

  خانم باچله گفت ویروس «کووید-۱۹» به زندانها، بازداشتگاه‌ها، مراکز بازداشت مهاجران غیرقانونی ، بیمارستانهای روانی و خانه سالمندان رسیده است و خطر ویروس برای این قشر به شدت آسیب‌پذیر جامعه بالا است و در صورت عدم اقدام مناسب ممکن است فاجعه به بار آورد.  

   

     ویدئو | 

  پزشکان بدون مرز با دعوت دولت روحانی به ایران رفته بود؛ چرا اخراج شدند

     شان مندز (چپ)

  شان مندز، خواننده و ترانه‌سرای کانادایی از طریق بنیاد خیریه خود ۱۷۵ هزار دلار به خرید تجهیزات پزشکی و آماده‌سازی بیمارستان کودکان وابسته به دانشگاه تورنتو برای مقابله با بحران کرونا اهدا کرد.

  شان مندز در بیانیه‌ای‌ گفت که تمامی مبالغ اهدایی به خیریه خود در ماه‌های آینده را به تلاش‌های این بیمارستان برای مقابله با کرونا و همچنین سازمان بهداشت جهانی خواهد بخشید.

     ویدئو |

   

  توصیه یک کارشناس برای مقابله با شیوع کرونا؛ هنگام خرید از سوپرمارکت چه نکاتی را رعایت کنیم؟

     مردی در چین، روز دوشنبه در اثر ابتلا به هانتاویروس درگذشت. ولی این خبر لزوما به آن معنی نیست که نگران همه‌گیری آن باشیم.

  بنا به گفته مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، هانتاویروس از یک خانواده ویروس است که از جوندگان مثل موش به انسان سرایت می کند. به گفته این سازمان موارد ابتلا به ابن ویروس خیلی نادر است و از تماس نزدیک به ادرار، فضله، و بزاق دهان موش و خانواده جوندگان به انسان منتقل می شود.  ویدئو |

  کرونا در ایران | در غیاب کمک دولت؛ مردم به شهرستان سرباز  کمک می‌فرستند

     ‫به دلیل شیوع ویروس کرونا در فرانسه، کاخ مجلل جشنواره فیلم کن به اقامتگاه افراد بی خانمان تبدیل شد.

  به دنبال قرنطینه اجباری در این کشور، مقامات محلی بسیاری از مکانهای عمومی را در اختیار افراد نیازمند گذاشتند تا در خیابان نباشند و از ابتلای آنها به ویروس کرونا جلوگیری کنند.‬  ویدئو | 

  نمایش مجسمه فیل بزرگ با ماسک در هند

     مجلس کانادا، بودجه‌ای ۸۲ میلیارد دلاری (معادل ۵۷ میلیارد دلار آمریکا) را برای کمک به شهروندان و کسب‌ و کارهایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا از لحاظ اقتصادی آسیب دیده‌اند، تصویب کرد.

  لایحه بودجه اضطراری برای تصویب نهایی به سنای این کشور می‌رود.  ویدئو | 

  پرزیدنت ترامپ امیدوار است که تا دو هفته دیگر ادارات و مشاغل دوباره باز شوند

     ‫لیونل مسی ستاره آرژانتینی تیم فوتبال بارسلونا برای کمک به مبارزه با ویروس کرونا، یک میلیون یورو به دو بیمارستان در آرژانتین و اسپانیا کمک کرد.

  بیمارستان‌ها یکی در شهر زادگاه این بازیکن در آرژانتین و دیگری در بارسلون است که نیاز مبرمی به وسایل بهداشتی و تجهیزات پزشکی دارند. ‬  ویدئو |

  نگرانی ها از شیوع کرونا در کشور جنگ‌زده یمن

     در بریتانیا، تا هفته آینده هزاران تست خانگی ۱۵ دقیقه‌ای ویروس کرونا توسط آمازون به افراد دارای علائمی که خود را قرنطینه کرده‌اند، ارسال می شود.

  مقامات بهداشت بریتانیا امیدوارند اقداماتی از این دست بتواند شهروندان را هر چه سریعتر به زندگی عادی بازگرداند.

  دولت بریتانیا تاکنون ۳.۵ میلیون کیت آزمایش کرونا خریده است.  راجر کارستنز، نماینده ویژه امور گروگان‌ها در پیامی با تاکید بر بیانیه منتشر شده از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، خواستار آزادی شهروندان و غیرنظامیان آمریکایی در سوریه شد.

  مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه روز چهارشنبه ششم اسفند در پیامی گفت با توجه به شیوع ویروس کورونا، سوریه تمامی شهروندان آمریکایی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند.

     ویدئو | 

  کرونا در ایران | اعلام وضیعت قرمز در اماکن عمومی در شهر فسا بخاطر کرونا

     در آرژانتین، ۸۶ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته ثبت شد. این، بالاترین میزان ابتلا در یک روز در این کشور بوده است.

  گاردین به نقل از روزنامه «لا ناسیون» آرژانتین گزارش داده که ۷ نفر تاکنون جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند؛ از جمله زنی ۸۱ ساله که ویروس را از مردی ۸۲ ساله که از آمریکا آمده بود گرفت.

  در کل، ۳۸۷ نفر در آرژانتین به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند.  ویدئو |

  کرونا در ایران | روایت رئیس بیمارستانی در یزد از ناتوانی برای درمان مبتلایان به کرونا

     گسترش ویروس کرونا منجر شد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، رأی‌گیری برای طرح تغییر قانون اساسی را که به او اجازه می‌دهد تا سال ۲۰۳۶ قدرت را در دست داشته باشد، به تعویق اندازد.

  روز چهارشنبه، روسیه از ۱۶۳ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا خبر داد و شمار مبتلایان در این کشور را به ۶۵۸ نفر رساند.  ویدئو | 

   

  ضربه کرونا به کشاورزان آمریکایی؛ محصولات در معرض نابودی قرار می‌گیرند

     اداره کنترل و پیشگیری بیماری اتحادیه اروپا هشدار داده است که در صورت عدم اقدامات پیشگیرانه مناسب، ویروس کرونا احتمالا در ماه‌های گرم تابستان نیز از بین نخواهد رفت.

  این هشدار در حالی مطرح می‌شود که بسیاری امیدوار بودند ویروس «کووید-۱۹» نیز مانند ویروس‌های هم‌خانواده پیش از خود با گرمای تابستان از بین برود.  ویدئو |

   

  مسلمانان اورشلیم در خارج از مسجدالاقصی عبادت می‌کنند

     دیدار پمپئو و ولیعهد عربستان سعودی - آرشیو

   

  مایک پمپئو روز چهارشنبه ششم فروردین تلفنی با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی گفت‌وگو کرد.

  در جریان این گفت‌وگو، همکاری‌ها برای مقابله با گسترش ویروس کرونا و حفظ ثبات بازار انرژی و همچنین همکاری با عربستان سعودی برای مقابله با تهدید‌های رژیم ایران، مطرح شد.

   تعداد مبتلایان به کرونا در عربستان به ۹۰۰ نفر رسیده و دو نفر جان باخته‌اند.   ✅ اینفوگرافیک | آیا کره جنوبی فرمول متوقف‌کردن شیوع ویروس کرونا را پیدا کرده است؟


   

     بازار شهر اورشلیم

  شهروندان اسرائیلی که امیدوار بودند بتوانند برای ورزش و پیاده‌روی از خانه خارج شوند از روز چهارشنبه به مدت یک هفته اجازه دارند تنها تا شعاع ۱۰۰ متری خانه خود بروند.

  اسرائیل تا این لحظه، ۲ هزار و۱۷۰ مورد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرده است که از این تعداد، ۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.  از امروز، چهارشنبه، زندگی در استان هوبی چین - کانون شیوع ویروس کرونا- پس از دو ماه به حالت عادی باز‌می‌گردد. محدودیتهای مسافرتی برداشته شده و رفت‌وآمد‌ها از سر گرفته شده است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، چین بار دیگر از کاهش شمار مبتلایان جدید به ویروس کرونا خبر داد.

  روز سه‌شنبه، ۴۷ مورد تازه در چین ثبت شد که گفته می‌شود همه از خارج به کشور بازگشته بودند.  ویدئو | 

   

  آموزش استفاده درست از ماسک و تجهیزات مقابله با کرونا

   

     انجمن پارسیان دهلی که زرتشتیان هند هستند، دومین محموله کمک شامل اقلام دارویی و تجهیزات پزشکی را به ایران ارسال کرد.

  رادیو فردا نوشت بنابر اعلام سفارت ایران در دهلی نو، محموله‌ای که انجمن پارسیان هند به ایران فرستاده‌اند شامل اقلامی است که مورد نیاز فوری نظام بهداشتی کشور در شرایط فعلی مبارزه با کرونا است. هفته گذشته نیز این انجمن یک محموله اقلام دارویی و پزشکی به ایران ارسال کرده بود.  آقای مک‌نلی ۸۱ ساله بود.

  ترنس مک‌نلی، نمایشنامه نویس سرشناس آمریکایی که دستاوردهای حرفه هنری او شامل چندین جایزه تونی بود، در اثر ابتلا به ویروس کرونا ‌و عوارض پیچیده آن در ۸۱ سالگی درگذشت.

  آقای مک‌نلی که یک نجات یافته از سرطان بود و از بیماری ریوی مزمن رنج می برد، روز سه‌شنبه در بیمارستانی در فلوریدا درگذشت.  ویدئو |

   

  راه‌اندازی بیمارستان صحرایی توسط ارتش فرانسه

     دیروز اعلام شد المپیک توکیو نیز با تاخیر یکساله برگزار می‌شود.

  شهر ۹ میلیون نفری توکیو پایتخت ژاپن در‌ قرنطینه قرار گرفت.

  یوریکو‌کویکه، فرماندار توکیو از شهروندان خواسته است تا مگر برای موارد ضروری تا روز دوازدهم ماه آوریل از خانه‌های خود خارج نشوند.

  در ژاپن، هزار و دویست و هفتاد و یک نفر مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند و ۴۴ نفر جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | پرستار جوان در سیستان و بلوچستان از مردم می‌خواهد در خانه بمانند

     نهاد متولی املاک و دارایی «مایکل جکسون» خواننده فقید آمریکایی، روز چهارشنبه اعلام کرد که به کارکنان در صنعت موسیقی، برادوی، و لاس وگاس که تحت تأثیر بحران شیوع ویروس کرونا قرارگرفته اند، روی هم ۳۰۰ هزار دلار کمک مالی کرده است.  ویدئو |

   

  بیمارستان دریایی برای اعزام به لس آنجلس می‌شود

     ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها.

  آمار تا چهارشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۹ است

   

     ویدئو |

   

  هزاران نفر در ساحل سیدنی بی‌توجه به هشدار کرونا

              وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه  مجموع مبتلایان به کرونا را ۲۷هزار و ۱۷ نفر و تعداد مرگ بر اثر ابتلا به این ویروس را ٢٠٧٧ نفر اعلام کرد.

  کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران  گفت که در ۲۴ساعت گذشته ٢٢٠٦ مورد جدید ابتلا در ایران ثبت شده و در این مدت ۱۴۳ نفر جان خود را از دست داده اند. 

  همچنین آمار بهبودیافتگان نیز تا کنون ۹۶۲۵ نفر اعلام شده است. این آمار در شرایطی است که ایران پزشکان بدون مرز را از کشور اخراج کرده است و نگرانی ها از پنهان‌کاری مقامات در انتشار آمار واقعی همچنان ادامه دارد.  واتیکان، نخستین موارد ابتلا به ویروس کرونا را ثبت کرد. متئو برونی، سخنگوی واتیکان در کنفرانسی خبری گفت که چهار بیمار مبتلا به ویروس کرونا قرنطینه شده‌اند. روزنامه گاردین به نقل از دفتر رسانه‌ای واتیکان گزارش داده که فعالیت‌ها در واتیکان متوقف نشده و تنها اقدامی که فعلا صورت گرفته کاهش تعداد کارمندان و افزایش دورکاری بوده است. 

     بر اساس آمار رسمی جمهوری اسلامی، در هر ساعت ۵۰ نفر در ایران به بیماری کرونا مبتلا می‌شوند و ۶ نفر فوت می‌کنند. مقامات جمهوری اسلامی تا سه‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹، مرگ ۱۹۳۴ نفر را به طور رسمی اعلام کردند. تعداد کل مبتلایان هم به ۲۴ هزار و ۸۱۱ نفر رسید.

  این آمار در حالیست که رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفته است که همه گیری این بیماری در تهران هنوز به نقطه اوج خود نرسیده است.  ستاد مشترک مقابله با کرونا ویژه شهرهای آبادان و خرمشهر روز سه شنبه در جلسه ای برای برنامه ریزی مقابله با شیوع کرونا، تصمیم به‌ اعمال محدودیت تردد و قرنطینه شهرستان‌های آبادان و خرمشهر گرفت.

  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد اروند با اعلام این خبر گفت که برای تردد شهروندان به مدت یک هفته محدودیت بیشتری اعمال می‌شود.

   شمار مبتلایان به ویروس کرونا در خرمشهر و آبادان تا روز سه شنبه به ۹۷ نفر رسید.  کشیش ۷۲ ساله‌ ایتالیایی مبتلا به کرونا که خواسته بود به جای او، دستگاه تنفس مصنوعی را در اختیار بیماری جوان بگذارند، جان خود را از دست داد.

  خبر فداکاری او برای شخصی غریبه، توجه بسیاری از رسانه‌های خارجی و کاربران شبکه‌های اجتماعی را جلب کرد. او یکی از بیش از ۶ هزار ایتالیایی است که جانشان را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

     واشنگتن پست در گزارشی به وضعیت نسبتا بدون تغییر رفت‌وآمد و فعالیت کسب و کارها در روسیه به رغم بحران کرونا پرداخته است. از جمعیت ۱۴۵ میلیونی این کشور، تنها ۴۹۵ مورد ابتلا به کرونا گزارش شده است که از این تعداد، یک نفر جان خود را از دست داده است.

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته گفت وضعیت کشور به مراتب بهتر از اروپا است و تحت کنترل قرار دارد.    ویدئو | 

   

  تعداد مبتلایان به کرونا در ایران به حدود ۲۵ هزار نفر رسید

     شهروندان بریتانیا، پس از اعمال محدودیتهای بی‌سابقه رفت‌وآمدی، پیامکهایی از سوی دولت دریافت کرده‌اند که رهنمودهای پیشگیری از پخش ویروس کرونا را به آنها یادآوری می‌کند از جمله آنکه تنها می‌توانند برای تهیه مواد غذایی، مواردی که به سلامت مربوط است و همچنین رفتن سر کار در صورتی که امکان کارکردن از خانه را ندارند بیرون بروند.

  پیامک‌ها همچنین یادآوری می‌کنند که مردم فاصله دومتری با دیگران را رعایت کنند.   لیدی گاگا خواننده مشهور آمریکایی انتشار آلبوم جدیدش را به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق انداخت.

  قرار بود آلبوم «کروماتیکا» دهم آوریل منتشر شود ولی لیدی گاگا در حساب توئیتر خود نوشت، تصمیم گرفته این مجموعه را در شرایطی بهتر روانه بازار کند تا طرفدارانش لذت بیشتری ببرند.

     ویدئو |

   

  کرونا در ایران | برانکارد‌های رها شده اجساد مبتلا به کرونا در بهشت زهرای تهران

     نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند به مدت سه هفته قرنطینه سراسری اعلام کرد.

  هر چند بسیاری از ایالتهای هند، محدودیتهای رفت‌وآمدی اعمال کرده بودند، این دستور نخست وزیر که از نیمه‌شب سه‌شنبه به وقت محلی اجرایی می‌شود، کل جمعیت یک میلیارد و چهارصد میلیونی این کشور را دربرمی‌گیرد.   ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | خاکسپاری مادرزن پسر خامنه‌ای بعد از مرگ بر اثر کرونا

     سخنرانی روز دوشنبه بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا را بیش از ۲۷ میلیون نفر تماشا کردند که حدود ۳ میلیون نفر از شمار تماشاگران مراسم اختتامیه بازیهای المپیک لندن در سال ۲۰۱۲ بیشتر بود.

  به گزارش شبکه جهانی بی‌بی‌سی، آقای جانسون در این سخنرانی تلویزیونی از محدودیتهای بی‌سابقه‌ای در رفت‌وآمد شهروندان برای پیشگیری از گسترش ویروس کرونا خبر داد.

  نگرانی از شیوع کرونا این سخنرانی جانسون را پر بیننده ترین کرد.

     ویدئو | 

   

  دنیا خواننده جوان با خواندن یک آهنگ از مردم خواست در خانه بمانند

      

  یک مقام سازمان بهداشت جهانی روز سه‌شنبه گفت ممکن است به زودی آمریکا، جای اروپا را بگیرد و به کانون بحران ویروس کرونا در جهان تبدیل شود.

  در حال حاضر، بیش از ۴۶ هزار مبتلا به ویروس کرونا در آمریکا ثبت شده است. در چند روز گذشته تعداد مبتلایان در آمریکا چند برابر شده است. تا روز جمعه تنها ۹ هزار نفر مبتلا بودند.   ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | همخوانی آهنگ ابی توسط همسایگان محله‌ای در اهواز بعد از قرنطینه

     در پی شیوع ویروس کرونا، رئیس امور حقوق بشری سازمان ملل متحد خواستار کاهش فشار تحریم ها بر کشورهای تحریم شده نظیر ایران شد.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، میشل باشله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، در بیانیه ای گفت در این زمان حیاتی، به خاطر دلایل سلامتی و برای حمایت از حقوق و جان میلیون ها نفر در آن کشورها، تحریم ها باید کاهش یابد و یا به حال تعلیق در آید.

  ایالات متحده پیشتر به خاطر نقش ایران در حمایت از گروه‌های تروریستی و برنامه موشکی، جمهوری اسلامی را تحت تحریم قرار داد. وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه تاکید کرد با وجود تحریم‌ها،‌ دارو و امکانات پزشکی به ایران تحریم نیست. 

   

  مورگان اورتگاس
  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: شرکت‌های ایرانی از ماه ژانویه بدون ممانعت تحریم‌ها قادر به واردات کیت تشخیص بوده‌اند
  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: شرکت‌های ایرانی از ماه ژانویه بدون ممانعت تحریم‌ها قادر به واردات کیت تشخیص بوده‌اند

     ?? خبر فوری | 

  تعداد مبتلایان در عربستان سعودی به ۷۶۷ نفر رسیده است.

  عربستان سعودی از نخستین مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

  سخنگوی وزارت بهداشت این کشور گفته است بیماری که روز دوشنبه از دنیا رفت، افغان تبار بوده است.

  مقامات وزارت بهداشت عربستان سعودی، روز سه‌شنبه از۲۰۵ مورد جدید ابتلا به کرونا خبر دادند که شمار کل مبتلایان را به ۷۶۷ نفر می‌رساند.

     نیروهای نظامی به کمک ایالت نیویورک برای ساخت بیمارستان‌های اضطراری آمده اند.

  ویروس کرونا در آمریکا، ایالت نیویورک را بیش از دیگر ایالتها تحت تأثیر قرار داده است. نیویورک در حال حاضر، ۲۱ هزار و ۶۸۹ مبتلا دارد که ۱۵۷ نفر آنها جان خود را در اثر ابتلا به این ویروس از دست داده‌اند. تعداد کل مبتلایان در آمریکا ۴۶ هزار نفر است. 

  به گزارش واشنگتن پست، روز دوشنبه برای نخستین بار، شمار مرگ و میر ناشی از کرونا در آمریکا طی یک روز بیشتر از ۱۰۰ نفر گزارش شد.   ویدئو | 

   

  توصیه نهاد بین‌المللی برای جلوگیری از شیوع کرونا؛ اگر کرونا دارید، پیش از شیردادن به نوزاد این نکات را رعایت کنید

     ‫تیم فوتبال «اینتر میامی» که یکی از مالکین آن «دیوید بکهام» ستاره انگلیسی است، به منظور تأکید بر اهمیت حفظ فاصله اجتماعی در دوران شیوع کرونا، لوگوی باشگاه را بصورت موقت تغییر داد.

  نماد اینتر میامی دو مرغ ماهیخوار است که کنار هم قرار دارند ولی در لوگوی جدید آنها از یکدیگر جدا شدند.‬

     ویدئو | 

  کنسرتهای اینترنتی هنرمندان موسیقی به دلیل شیوع کرونا

     در ایتالیا، ممکن است به ازای هر بیمار ثبت شده‌ مبتلا به بیماری کرونا، ۱۰ مورد ثبت نشده وجود داشته باشد.

  این آماری است که آنجلو بورلی، رئیس اداره دفاع مدنی ایتالیا ارائه داده است.

  پژوهشهای جدید نشان می‌دهند، درصد زیادی از افرادی مبتلا به این ویروس شده‌اند و ناقل هستند اما هنوز علائمی نشان نداده‌اند. گفته می‌شود بالای ۵۰درصد چنین حالتی دارند.   ویدئو |

   

  ساخت بیمارستان صحرایی توسط ارتش اسپانیا

     فرهنگ لغات و اصطلاحات عامیانه «اربن»، واژه جدیدی را برای افرادی که هشدارهای کارشناسان برای پیشگیری از گسترس بیماری کرونا را نادیده می‌گیرند و با تجمع، سفر و عدم رعایت نکات بهداشتی به شیوع ویروس دامن می زنند به واژه‌نامه خود افزود. کلمه «کوو-ایدیت» (Covidiot) ترکیبی از دو کلمه «کووید-۱۹» که ویروس عامل این بیماری و «ایدیت» به معنای «نادان‌» است. کاربران فارسی زبان هم از این واژه جدید استقبال کرده‌اند و تلاش می‌کنند واژه‌های معادل فارسی برای آن بسازند.  ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها.

  آمار تا سه‌شنبه ۵ فروردین ۱۳۹۹ است

   

     بیشتر بخوانید: 

  بنیامین نتانیاهو: ده هزار اسرائیلی ممکن است بر اثر ویروس کرونا جان‌شان را از دست بدهند    ویدئو 

   

  استفاده از ربات در خانه سالمندان برای جلوگیری از کرونا


     اجرای اینترنتی «نیل دایموند» ستاره پیشکسوت موسیقی آمریکا با استقبال زیادی از سوی کاربران همراه شد. او با استفاده از آهنگ مشهور «سوئیت کارولاین» و تغییر ترانه، یک پیام موسیقیایی درباره اهمیت شستن دست‌ها در دوران شیوع ویروس کرونا منتشر کرد.

  این کلیپ تاکنون هزاران بیننده داشته است. 

  View this post on Instagram

  Stay safe out there!

  A post shared by Neil Diamond (@neildiamond) on

     ویدئو| 

   

  تجمع مردم برای تماشای شکوفه‌های گیلاس با وجود هشدار شهردار واشنگتن

     داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز نشان می‌دهد شمار مرگ و میر ناشی از ویروس‌ کرونا در جهان از مرز ۱۷ هزار نفر گذشت. شمار مبتلایان نیز به ۴۰۰ هزار نفر نزدیک می‌شود. بیش از ۱۰۰ هزار نفر از مبتلایان در گوشه و‌ کنار جهان بهبود پیدا کرده‌اند.   ویدئو | 

   

  مراکش برای اجبار مردم به خانه‌نشینی از ارتش استفاده کرد

     پارتی های مجازی یک هنرمند آمریکایی به نام «دی جی دینایس» با استقبال زیادی در اینستاگرم همراه شده است. او به دلیل شیوع کرونا از منزل خود آهنگ های شاد و خاطره انگیز پخش می کند و آخرین مهمانی او بیش از صدهزار شرکت کننده، از جمله میشل اوباما، جو بایدن، جانت جکسون و اپرا وینفری داشت. 

   

     ✅ اینفوگرافیک | شمار مبتلایان به ویروس کرونا ممکن است دست‌کم ۴۰ درصد بیشتر از موارد شناسایی شده باشد

     ۵۶ میلیون نفر در آفریقای جنوبی با دستور رئیس جمهور به مدت سه هفته خانه‌نشین شدند.

  سیریل رامافوسا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی خطاب به شهروندان گفت که چنین اقدام بی‌سابقه‌ای برای پیشگیری از بحرانی گسترده‌تر ضروری است.

  شمار مبتلایان به ویروس کرونا در آفریقای جنوبی در روزهای اخیر افزایشی چشمگیر داشته است و طی یک هفته از ۶۱ نفر به ۴۰۰ نفر رسید.  ویدئو | 

   

  تجمع مردم برای تماشای شکوفه‌های گیلاس با وجود هشدار شهردار واشنگتن

     آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار آتش‌بس در گوشه و کنار دنیا شد.

  آقای گوترش گفت ویروس کرونا فارغ از رنگ و نژاد و ملیت افراد را مبتلا می‌کند و اینک زمان آن رسیده که سلاح‌ها را زمین بگذاریم و با هم بر جنگی واقعی – مقابله با پاندمی کووید-۱۹ – تمرکز کنیم.

     ویدئو | 

   

  واکنش‌ها در فضای مجازی به حرف‌های عجیب خامنه‌ای درباره منشاء ویروس کرونا

     وزارت بهداشت ایران روز سه شنبه ۵ فروردین ماه آمار جان باختگان براثر ویروس کرونا را تا کنون ۱۹۳۴ نفر اعلام کرد و شمار مبتلایان را نیز  ۲۴ هزار و ۸۱۱ نفر اعلام کرد. 

  کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت که در ۲۴ساعت گذشته ۱۲۲ نفر براثر ابتلا به کرونا در ایران جان خود را از دست داده اند و در یک روز ابتلای ۱۷۶۲  نفر به این ویروس تایید شده است.

  وزارت بهداشت دیگر آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران را به تفکیک استانی اعلام نمی کند. حتی در پی مخالفت تعدادی از چهره‌های حامی و نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی تیم پزشکان بدون مرز از ایران اخراج شدند.


     در ادامه ابتلای افراد نزدیک به حکومت جمهوری اسلامی، عزت خاموشی مادر همسر میثم خامنه‌ای فرزند علی خامنه‌ای براثر ابتلا به کرونا درگذشت.

  حسین شیخ‌الاسلام، معاون پیشین وزارت خارجه ایران، خسروشاهی، سفیر پیشین ایران در واتیکان، و محمد میرمحمدی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از جمله مقامات جمهوری اسلامی هستند که به دلیل کرونا جانباخته اند.

  جمهوری اسلامی که حالا بسیاری از مقامات دولتی و سطح بالای مدیریتی آن و حتی برخی افراد نزدیک به علی خامنه ای نیز به کرونا مبتلا شده اند، به جای قرنطینه کردن شهرها همچون سایر کشورهای درگیر با شیوع این ویروس، تنها به گفتن این که باید کرونا را جدی گرفت بسنده کرده و از مردم می‌خواهند که از خانه‌های خود بیرون نیایند.

           اتحادیه اروپا روز دوشنبه چهارم فروردین اعلام کرد ۲۰ میلیون یورو خدمات بشردوستانه به ایران ارسال می‌کند. به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ اتحادیه اروپا همچنین اعلام کرد از درخواست ایران از صندوق جهانی پول، حمایت می‌کند. 
     سازمان بهداشت جهانی با همکاری فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) کارزاری برای مقابله با گسترش ویروس کرونا راه‌اندازی کرده است.

  جانی اینفانتینو، رئیس فیفا و تدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی از کارزار «پیام را منتقل کنید تا ویروس کرونا را شکست دهیم» رونمایی کردند.

  بیست و هشت بازیکن مشهور فوتبال از جمله لیونل مسی، کارلی لوید، کارلوس پویول و ایکر کاسیاس در این کارزار ویدئویی، مردم را به رعایت نکات بهداشتی تشویق می‌کنند. آنها می‌گویند این بار ما همه در یک تیم بازی می‌کنیم و حریف، یک بیماری است.

     تعدادی از خانه‌های مد مشهور دنیا برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به تولید ماسک مشغول شده‌اند.

  «ایو سن لورن» و «بلنسیاگا» از طریق شرکت مادر یعنی «کِرینگ» ماسکهای جراحی تولید می‌کنند. «گوچی» نیز که زیرمجموعه همین شرکت است، متعهد شده بیش از یک میلیون ماسک و پنجاه و پنج هزار لباس مخصوص محافظتی برای مبارزه به گسترش این ویروس در ایتالیا اهدا کند.  ویدئو |

  آمار میزان کرونا در ایران همچنان رو به رشد است

     در ایالت نیویورک آمریکا، شمار مبتلایان به ویروس کرونا به ۲۰ هزار و ۸۷۵ نفر رسید که ۵ هزار و ۷۰۷ نفر آنها امروز تأیید شدند.

  اندرو کومو، فرماندار نیویورک در کنفرانسی خبری گفت با دستوری اضطراری که امضاء خواهد کرد، بیمارستانها موظف خواهند شد ظرفیت تختخوابهای خود را تا دوبرابر افزایش دهند. 

     ویدئو |

   

  راه‌اندازی ایستگاه‌های شستشو در پایتخت کشور تونس

     با تعطیلی سینماهای بزرگ در آمریکا و دیگر نقاط جهان و تعویق اکران فیلمهای مهم بهار امسال، انتشار آمار فروش گیشه‌ها نیز متوقف شد.

  تارنمای «ددلاین هالیوود» تخمین زده است که گیشه‌های آمریکا و کانادا،در صورت ادامه تعطیلی سینماها تا پایان ماه مه، حدود ۲ میلیارد دلار ضرر خواهند داد.

  در حالی که برای نخستین بار، چراغ سینماها در پی یک بحران یکی یکی خاموش می شوند، در چین تا امروز، حدود ۵۰۰ سینما فعالیت خود را از سر گرفته‌اند.  ویدئو | 

   

  تعداد مبتلایان کرونا در آمریکا به بیش از ۳۵ هزار نفر رسید

     امارات متحده عربی، تا دو روز دیگر تمامی پروازهای رفت و برگشت به این کشور را به مدت دو هفته متوقف می‌کند.

  همچنین، تمامی مراکز خرید تعطیل خواهند شد و رستوران‌ها تنها اجازه دارند غذا به بیرون ارسال کنند.

  دولت امارات از شهروندان خواسته تا ماسک بزنند و تا جایی که می‌توانند در خانه بمانند.

  وزارت بهداشت امارات متحده عربی، روز دوشنبه از ۴۵ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا خبر داد. این کشور در حال حاضر، ۱۹۸ مبتلا دارد.  ویدئو |

   

  کرونا در ایران | گرفتاری کامیون‌های ایرانی در مرز بلغارستان؛ سفارت ایران هم جوابی نمی‌دهد

     نروژ می‌گوید قصد دارد از طریق سازمان ملل متحد، صندوقی به منظور تأمین هزینه‌های پیشگیری از گسترش ویروس کرونا در جهان تأسیس کند.

  در سال ۲۰۱۴ نیز صندوقی مشابه برای کمک به بحران ایبولا راه‌اندازی شده بود. دولت نروژ، هماهنگی در تلاش‌های جمعی را به ویژه برای کمک به کشورهای در حال توسعه که سیستم بهداشتی آسیب‌پذیری دارند مؤثر می‌داند.  پس از هفته‌ها انکار، سرانجام سوریه نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در این کشور را گزارش داد.

  بیمار، زنی بیست ساله است از خارج وارد سوریه شد. نام کشور مبدا فاش نشده است.

  گروه‌های اپوزیسیون سوری پیشتر بارها گفته بودند که  زائران شیعه و نیروهای مورد حمایت ایران این ویروس را به سوریه آورده‌اند.  سناتور «امی کلوبشار» از ایالت مینه‌سوتا که برای نامزدی حزب دمکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نامزد شده بود، خبر داد که تست کرونای همسرش مثبت اعلام شد.

  خانم کلوبشار گفته است اینکه نمی‌تواند در این شرایط کنار همسرش باشد دشوارترین جنبه این بیماری است و او نهایت تلاش خود را برای کمک به مردم آمریکا می‌کند.

  از آنجایی که خانم کلوبشار در دو هفته اخیر از همسرش دور بوده است نیاز به انجام آزمایش کرونا ندارد.

     ویدئو |

   

  بی‌توجهی جوانان به هشدارها برای کرونا؛ حضور در سواحل میامی

     واینستین در حال حاضر در زندان به سر می‌برد

  هاروی واینستین، تهیه‌کننده هالیوود متهم به موارد متعدد آزار جنسی که به ۲۳ سال زندان محکوم شده، در زندان نیویورک به ویروس کرونا مبتلا شد.

  پس از اعلام نتیجه مثبت آزمایش کرونای واینستین، او را به سلول انفرادی منتقل کردند.   ویدئو 

  کرونا در ایران | خاکسپاری یک بیمار مبتلا به کرونا در شهر زاهدان

     سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، برای مهار ویروس کرونا به مدت ۲۱ روز از ساعت ۷ شب تا ۶ بامداد حکومت نظامی اعلام کرد.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، مقامات عربستان از شهروندان آن کشور خواسته‌اند در این مدت در خانه‌ بمانند و مگر در موارد اضطراری خانه را ترک نکنند.

  عربستان سعودی برای مهار ویروس کرونا به مدت سه هفته حکومت نظامی اعلام کرد
  سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان سعودی، برای مهار ویروس کرونا به مدت ۲۱ روز از ساعت ۷ شب تا ۶ بامداد حکومت نظامی اعلام کرد.

     ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها

  (آمار تا دوشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۹ است)

   

     هند هنوز آمار پائینی از مبتلایان به کرونا را دارد

  هند، برای مهار هر چه بیشتر ویروس کرونا، پروازهای داخلی را نیز به حالت تعلیق درآورد. پروازهای خارجی پیشتر لغو شده بود.

  در هند، قطارها نیز فعالیت خود را متوقف کرده‌اند و بسیاری از ایالتهای هند نیز مرزهای خود را بسته‌اند.

  این محدودیتها در پی افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در این کشور اعمال شد. در حال حاضر، ۴۱۵ نفر در هند به ویروس کرونا مبتلا هستند و ۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.  ویدئو |

   

  آواز دستجمعی همسایگان یک محله در شهر منچستر با رعایت فاصله از هم

     مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت شهروندان آمریکایی که در حال حاضر خارج از آمریکا هستند با چالش روبرو شده و نمی‌توانند به آمریکا بازگردند، ولی وزارت خارجه در تلاش برای بازگرداندن همه آن‌ها است.

  وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه چهارم فروردین در پیامی در توئیتر گفت: «وزارت خارجه تاکنون هزاران شهروند آمریکایی را از کشورهای دیگر و از کشتی‌های تفریحی - از جمله از ووهان، چین، مراکش، و پرو - به خانه بازگردانده است.»

  مایک پمپئو افزود: «ما به کمک به آمریکایی‌ها، هرجایی که باشند، ادامه می‌دهیم.»  ویدئو | 

   

  ضدعفونی فرودگاه شهر بارسلون اسپانیا به خاطر کرونا

     براساس داده‌های دانشگاه جانز هاپکینز آمریکا، شمار کسانی که در سراسر دنیا جان خود را در اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند به ۱۵ هزار و ۳۲۸ نفر رسیده است.

  شمار مبتلایان در جهان از مرز ۳۵۰ هزار نفر عبور کرد.

  ایتالیا، با داشتن ۵۹ هزار و ۱۳۸ مبتلا، پس از چین، بالاترین میزان ابتلا به ویروس کرونا را دارد. پس از آن، آمریکا، اسپانیا، آلمان و ایران قرار گرفته‌اند که ایران، پس از چین، ایتالیا و اسپانیا بالاترین شمار جانباختگان در جهان را دارد.  ویدئو | 

   

  ضدعفونی فرودگاه شهر بارسلون اسپانیا به خاطر کرونا

     اولاف شولتز (سمت راست) معاون صدراعظم

  رسانه‌های آلمان از جمله دویچه وله گزارش داده اند که در غیاب احتمالی خانم مرکل در صورت بیماری، «اولاف شولتز» معاون صدراعظم ،مسئولیتهای او را بر عهده خواهد گرفت. 

  آنگلا مرکل صدراعظم آلمان پس از آنکه متوجه شد پزشکی که چندی پیش او را دیده، به ویروس کرونا مبتلا شده است، خود را در خانه قرنطینه کرد. حال عمومی خانم مرکل خوب است و فعلا می‌تواند از عهده مسئولیت‌هایش برآید.

     ویدئو | 

   

  پایتخت خلوت کشور پرتغال برای ۱۵ روز قرنطینه

     پلاسیدو دومینگو، خواننده تنور مشهور اسپانیایی-مکزیکی

  پلاسیدو دومینگو، خواننده تنور مشهور اسپانیایی-مکزیکی، این روزها مشکل کم داشت، جواب تست کرونای او نیز  مثبت آمد.

  ستاره ۷۹ ساله اپرا ماه گذشته در پی مطرح شدن اتهامات آزار جنسی، نامش از اپرای ملی واشنگتن حذف شد.

   

     ویدئو | 

   

  ادامه تلاش‌های ایالات متحده برای مقابله با همه‌گیری ویروس کرونا

   

     شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن روز دوشنبه، ۴ فروردین اعلام کرد که بازی‌های المپیک ۲۰۲۰، در صورتی که به خاطر همه‌گیری جهانی ویروس کرونا، نتواند آن را «بطور کامل» انجام داد، ممکن است به تعویق بیفتد. ولی او این احتمال را رد کرد که این رویداد ورزشی که بین تاریخ ۲۴ ژوئیه و ۹ اوت برنامه ریزی شده،کاملا لغو شود.  ریانا، خواننده موسیقی پاپ

  ریانا، خواننده موسیقی پاپ از طریق بنیادش ۵ میلیون دلار به سازمانهای مختلفی که برای مقابله با گسترش ویروس کرونا تلاش می کنند، بخشید.

  این بنیاد در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه‌گیری کرونا تمام افراد را فارغ از اینکه چه کسی هستند و کجا زندگی‌ می‌کنند، تحت تأثیر قرار می‌دهد و شرایط برای افراد آسیب‌پذیر به مراتب بدتر خواهد شد. این مبلغ برای تهیه تجهیزات پزشکی و محصولات غذایی استفاده خواهد شد.   وزارت بهداشت ایران آمار مبتلایان به کرونا در این کشور را تا روز دوشنبه ۴ فروردین ماه ۲۳هزار و ۴۹ نفر اعلام کرد و از مرگ هزار و ۸۱۲ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کووید ۱۹ خبر داد.

  کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته هزار و ۴۱۱ نفر مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و ۱۲۷ مبتلا نیز در یک روز گذشته جان باخته‌اند. 

  این آمار رسمی در حالی است که هنوز هیچ شهری در ایران به شکل کامل قرنطینه نشده و سرپرست هلال احمر ایران اعلام کرده که تا کنون ۸ و نیم میلیون نفر به سفرهای نوروزی رفته‌اند.  وزارت بهداشت ایران روز یکشنبه ۳ فروردین ماه آمار مبتلایان به کرونا در این کشور را ۲۱۶۳۸ نفر اعلام و مرگ ۱۶۸۵ مبتلا به کووید ۱۹ را نیز تایید کرد.

  کیانوش جهانپور سخنگوی وزارت بهداشت گفت که طی ۲۴ ساعت گذشته هزار و ۲۸ نفر مبتلا شناسایی شده و طی روز گذشته  ۱۲۹ نفر نیز جان باخته‌اند.

  این مقام وزارت بهداشت آمار بهبود یافتگان را نیز تا کنون ۷۹۱۳ نفر اعلام کرده است. این در حالی است که یک مقام سازمان بهداشت جهانی گفته است آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است        پس از مرگ بیش از هزار و ۵۰۰ نفر در ایران به خاطر ابتلا به کرونا، وزارت کشور از تعطیلی مراکز تجاری در تهران خبر داد.

  محمد تقی‌زاده معاون عمرانی استانداری تهران روز یکشنبه ۳ فروردین ماه با اعلام این خبر گفت که تنها تامین کنندگان مایحتاج ضروری مردم و داروخانه ها می توانند باز باشند و سایر مراکز تجاری تا ۱۵ فروردین ماه در تهران تعطیل بوده و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

  تا کنون براساس آمار رسمی بیش از ۲۰ هزار ایرانی به کووید۱۹ مبتلا شده و  ۱۵۵۶ نفر نیز جان‌ باخته‌اند.

  عکس تزئینی است

     ایتالیا بیشترین تلفات روزانه خود در رابطه با ویروس کرونا  را روز شنبه ۲ فروردین ماه با مرگ۹۳ ۷ نفر در یک روز اعلام کرد. تعداد کشته شدگان این کشور بیش از ۴هزارو ۸۲۵ نفر است که از کشته‌شدگان چین فراتر رفته است.

  با بالا رفتن تلفات کرونا در این کشور مقامات محلی در مناطق شمالی از دولت خواسته‌اند تا اقدامات سختگیرانه بیشتری را اتخاذ کنند. نخست وزیر ایتالیا نیز تمام مراکز تولیدی به غیر از مراکزی که ارائه دهنده كالاها و خدمات ضروری هستند را تعطیل اعلام کرد. 

        تا روز شنبه ۲ فروردین در آمریکا ۱۹۱۰۰ نفر به ویروس جدید کرونا، کووید۱۹ مبتلا شده و ۲۴۴ نفر جان باخته‌اند.     با مرگ ۱۲۳ نفر دیگر مجموع درگذشتگان بر اثر کرونا در ایران به ۱۵۵۶ نفر رسید. بنا به آمارهای رسمی تعداد ابتلا به کووید۱۹ تا روز شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۹  به ۲۰ هزار و ۶۱۰ نفر رسیده است. به گفته یک مقام سازمان بهداشت جهانی آمارهای اعلام شده توسط  جمهوری اسلامی یک پنجم آمار واقعی است.  ایالت نیویورک هم مانند ایالت کالیفرنیا از همه مردم خواست در خانه بمانند. 

  به گزارش آسوشیتدپرس، اندرو کومو فرماندار نیویورک روز جمعه یکم فروردین گفت: درصد ابتلا به حدی رسیده که ممکن است بیش از حد پاسخگویی برای خدمات پزشکی و بهداشتی باشد و از همین رو، باید همه در خانه بمانند. 

  طبق دستور فرماندار، هرگونه تجمعی  ممنوع می‌شود.  ویدئو | 

   

  اعضای کنگره می‌گویند در دوران بحران کرونا دولت باید به مردم مستقیم پول بدهد

     فرماندار جاکارتا در اندونزی با افزایش آمار مرگ در پی ابتلا به بیماری کرونا وضعیت اضطراری اعلام کرد.  خبرگزاری رویترز روز جمعه یکم فروردین گزارش داد در اندونزی و تا آخرین آمار، ۳۶۹ مورد ابتلا و ۳۲مورد مرگ اعلام شده ولی جاکارتا که پایتخت اندونزی با ۱۰ میلیون جمعیت است، ۲۱۵ مورد ابتلا و ۱۸ مورد مرگ گزارش کرده است.
  وزیر خارجه ایالات متحده می‌گوید ایران در کنار چین و روسیه «اطلاعات گمراه‌کننده» درباره شیوع ویروس کرونا منتشر می‌کنند. 

  آقای پمپئو که در کنار پرزیدنت دونالد ترامپ و مایک پنس در کنفرانس خبری روز جمعه اول فروردین در کاخ سفید حضور داشت در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران به این موضوع اشاره کرد.

  به نوشته سایت هیل،‌ او گفت به روسیه و چین گفته‌ایم که باید این کار را متوقف کنند.

  وزیر خارجه آمریکا گفت که ایران، چین و روسیه می‌خواهند با انتشار این اطلاعات غلط، تلاش‌های آمریکا برای مبارزه با ویروس کرونا را بی‌اعتبار کنند.  ویدئو | 

   

  آمریکا از ایران می‌خواهد بعد از مایکل وایت،‌ سایر زندانیان آمریکایی را آزاد کند

      


  رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش تعداد مبتلایان ویروس کرونا در آذربایجان شرقی اظهار داشت: تاکنون نتیجه آزمایش ۶۸۴ نفر مشکوک به کرونا در استان مثبت قطعی اعلام شده و متاسفانه تاکنون از این تعداد ۶۵ نفر جان‌باخته‌اند.

  وی گفت: به نسبت جمعیت، شهرستان‌های سراب، شبستر، میانه، اهر، اسکو، تبریز ، ورزقان و آذرشهر بیشترین تعداد مبتلایان و تکثیر کرونا را در آذربایجان شرقی دارند  و همه شهرستان‌های استان و روستاها گرفتار این ویروس هستند. در مقایسه با هفته قبلی با رشد ۵۰ درصدی در ابتلا به کرونا مواجه هستیم.

   

     تعداد مرگ بر اثر کرونا در ایتالیا از چین بیشتر شد.

  ایتالیا اعلام کرد از نیروهای نظامی کمک می‌گیرد تا محدودیت آمد و شد و همچنین جلوگیری از تجمع را در مناطقی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کورونا شاهد هستند، اجرا کند. 

  تعداد مرگ بر اثر کرونا در ایتالیا ۴۰۳۲ است در حالیکه در چین ۳۲۴۸ مورد است.

  رئیس ناحیه لومباردی در شمال ایتالیا اعلام کرد با اعزام ۱۱۴ نیروی نظامی به این منطقه موافقت کرده است.  ویدئو | 

   

  کرونا در ایران | تصاویری از مسیر شیراز و اصفهان و سفر مردم، بی‌توجه شیوع کرونا

     کنفرانس خبری پرزیدنت ترامپ 

     رئیس اتاق اصناف تهران روز جمعه یکم فروردین اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد کرونا، تنها صنوف ضروری ناچار فعالیت هستند. 

  او واحدهای صنفی عرضه‌کننده کالاهای ضروری و اساسی مردم را صنوفی مانند نانوایی‌ها، خواربارفروشی‌ها، سوپرمارکت‌ها، میادین میوه و تره‌بار، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و … خواند و گفت که صنوف دیگر می توانند تا ۱۵ فروردین تعطیل کنند.

  این در حالیست که در برخی از استانها نظیر هرمزگان، سمنان و شهرهایی از استانهای فارس و زنجان، واحدهای صنفی غیرضروری به منظور جلوگیری از انتقال ویروس کرونا تا ۱۵ فروردین تعطیل اعلام شده اند.

  مسئولان جمهوری اسلامی پس از گذشت بیش از یک ماه از شیوع ویروس کرونا در ایران همچنان از اجرای سختگیری‌هایی چون قرنطینه و ممنوعیت سفر سر باز می ‌زنند، در حالیکه با آغاز سفرهای نوروزی نگرانی انتقال ویروس از طریق موج سفر از شهری به شهر دیگر افزایش یافته است.  دو زن ۱۰۳ ساله در چین و ایران، از ویروس کورونا بهبود پیدا کردند.

  ژوانگ گوانگ‌فن در ووهان در چین و یک زن دیگر در شهر سمنان ایران که نام او فاش نشده، به دلیل ابتلا به ویروس کووید-۱۹ بستری شده ولی هر دو با بهبود کامل از بیماری کرونا، از بیمارستان مرخص شدند.  ویدئو | 

   

  خلوتی بی‌سابقه مرکز شهر پاریس بعد از نگرانی از کرونا

     ✅ اینفوگرافیک | مقایسه تعداد مبتلایان و جان‌باختگان بر اثر کرونا در کشورها.

  (آمار تا پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸ است)

   

     ویدئو | 

   

  پیام نوروزی سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا؛ امیدواریم نوروز روابطمان را تقویت و تجدید کند

     تازه ترین آمار کرونا در سایت دانشگاه جان هاپکینز آمریکا نشان می‌دهد از مجموع ۲۴۶ هزار بیمار مبتلا به کرونا در جهان،‌ ۸۶ هزار نفر بهبود یافته‌اند. همچنین در این مدت ۱۰ هزار و ۳۸ نفر جان خود را از دست داده اند. ایتالیا با ۳۴۰۵ در صدر،‌ چین با ۳۱۳۳ و ایران با ۱۴۳۳ نفر در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.   چین از ابتدای شیوع کرونا سیاست سختگیرانه‌ای را اعمال کرد.

  چین روز جمعه یکم فروردین اعلام کرد برای دومین روز پیاپی، هیچ مورد شیوع و ابتلای به بیماری کرونا در کشور گزارش نشده ولی آمار ابتلا به دلیل کسانی که از خارج  از کشور «ویروس کووید-۱۹» را با خود آورده‌اند، به ۲۲۸ مورد رسیده است.

  رویترز در گزارشی نوشت مقامات چین تحت فشار هستند تا اقدامات محدودیت مرزی را بیشتر کنند.  آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۹۶۴۴ نفر رسید؛ تاکنون ۱۴۳۳ نفر جان باخته‌اند

  بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران، تعداد متبلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۹ هزار و ۶۴۴ نفر و شمار جان‌باختگان از این بیماری به ۱۴۳۳ نفر رسید.

  به گزارش خبرگزاری ایرنا، علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران روز جمعه یکم فروردین با اعلام این خبر گفت که تعداد مبتلایان جدید از روز گذشته تا امروز ۱۲۳۷ مورد بوده اند.

  آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۹۶۴۴ نفر رسید؛ تاکنون ۱۴۳۳ نفر جان باخته‌اند
  آمار رسمی مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۱۹۶۴۴ نفر رسید؛ تاکنون ۱۴۳۳ نفر جان باخته‌اند

     ویدئو | 

   

  نشریه آتلانتیک: در اوج بحران کرونا خامنه‌ای کجاست؟

     محمدرضا حیدری رئيس شورای شهر مشهد با هشدار به خاطر سفرهای نوروزی گفت که اگر سفر به مشهد منع نشود، باید «در انتظار فاجعه انسانی مبتلایان به ویروس کرونا در مشهد نشست». 

  او در اینستاگرام خود گفت تنها در روز پنجشنبه ۵۹ هزار خودرو مسافر وارد این شهر شد. مسئولان شهری در مشهد خواستار قرنطینه این شهر بودند اما مقامات مذهبی مخالفت کردند و مسافران هم همچنان به این شهر سفر می‌کنند.  

  براساس آمار دولتی،‌ تعداد مرگ بر اثر کرونا در ایران به ۱۴۳۳ نفر رسید اما مقامات سازمان بهداشت جهانی آمار را بسیار بالاتر از این می‌دانند.   ویدئو | 

   

  مردم در استانبول کادر درمانی بیماران مبتلا به کرونا را تشویق کردند

     وزارت خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۹ اسفند هشدار مسافرتی برای شهروندان آمریکا را به درجه چهار افزایش داد. بر این اساس به تمامی شهروندان آمریکا توصیه شده به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا، کووید۱۹، از هرگونه مسافرت خارجی خودداری کنند.     شمار تلفات جانی ناشی از گسترش ویروس کووید۱۹ در ایتالیا از چین فراتر رفت. خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه ۲۹ اسفند اعلام کرد  آخرین شمار مرگ بر اثر کرونا در ایتالیا به سه هزار و ۴۰۵ رسیده که  حدودا ۱۵۰ مورد از چین بالاتر است. چین ۲۰ برابر ایتالیا، جمعیت دارد.     زلاتان ابراهیموویچ بازیکن سوئدی که سالها در تیمهای ایتالیایی توپ زده بود، کارزاری برای کمک به قربانیان ویروس کرونا و نیازمندان در این کشور راه اندازی کرد.

  او از همه خواست با همراهی در این کارزار به وظیفه انسانی خود عمل کنند.

  زلاتان تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار دلار پول جمع کرده است.

  View this post on Instagram

  Italy has always given me so much and, in this dramatic moment, I want to give back even more to this country that I love. I decided, together with the people who are working with me, to create a fundraiser for Humanitas hospitals and to use my communication power to spread the message wider. It’s a serious issue and we need a concrete help that’s not just about a video. I count on the generosity of my colleagues, of all professional athletes and of those who want to make a small or large donation according to their possibilities, to kick this virus away. Together we can really help hospitals and doctors and nurses who selflessly work every day to save our lives. Because today we are the ones cheering for them! Let’s together kick the CoronaVirus away and win this match! And remember: if the virus don’t go to Zlatan, Zlatan goes to the virus! Link in bio

  A post shared by Zlatan Ibrahimović (@iamzlatanibrahimovic) on

      ویدئو | 

   

  پرزیدنت ترامپ در دیدار با پرستاران و کادر درمانی چه گفت