دکتر بن کارسون رقیب سابق رئیس جمهوری منتخب آمریکا از سوی دونالد ترامپ برای تصدی ریاست وزارت مسکن و شهرسازی نامزد شده است.

بن کارسون از زمان انصراف از ادامه کمپین داوطلبی برای نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات، در سمت  مشاور آقای ترامپ و همچنین معاون رئیس گروه انتقال قدرت بوده است.

پس از نتیجه انتخابات آقای کارسون  تمایلی به اخذ سمت در دولت آینده نشان نداده و علت را عدم تجربه در کار دولت فدرال عنوان کرده بود. اما رئیس جمهوری منتخب با اشاره به اینکه خود او نیز در وضعیتی مشابه است، توانست او را متقاعد کند.

آقای ترامپ در بیانیه ای گفت: «بن کارسون ذهنی بسیار قوی دارد و به تقویت جوامع و خانواده بشدت علاقمند است.»

کارسون جراح  بازنشسته مغز و اعصاب و ۶۵ ساله است. او که در دیترویت میشیگان به دنیا آمد، وقتی هشت ساله بود والدینش از یکدیگر جدا شدند و نوجوانی ناآرامی را پشت سرگذاشت.

در وبسایت بن کارسون نوشته شده: «با سخت کوشی، پشتکار و ایمان به خدا، می توانید آرزوهای خود را تحقق بخشید.»

فقر شدید اساس هستی امروز او را شکل داده است، زمانی که خانواده اش ساعتها در بیمارستان در انتظار می نشست تا یکی از پزشکان جوان به حالشان رسیدگی کند.

در کتابش نوشته از همان روزها آرزو داشت در آینده دکتر کارسون خطاب شود. اما تنبل ترین شاگرد کلاس بود. تحت فشار مادرِ بیسوادش خود را در کتاب خوانی غرق کرد. درخشیدن او از کلاس پنجم دبستان شروع شد تا جایی که در کلاس هشتم شاگرد اول شد و معلمش همکلاسیان سفید پوست او را تحقیر کرد که یک سیاه پوست از آنها پیش گرفته است.

با کمک بورس تحصیلی ابتدا لیسانس خود را در رشته روانشناسی از دانشگاه ییل گرفت و از دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان به عنوان جراح مغز و اعصاب فارغ التحصیل شد. کارش را در دانشگاه جانز هاپکینز در شهر بالتیمورِ مریلند شروع کرد. به استرالیا دعوت شد و پس از کسب تجاربی مهم در ۳۳ سالگی رئیس بخش جراحی کودکان در جانز هاپکینز شد.

او از آنجا با انجام جراحی هایی بر دوقلوهای به هم چسبیده از ناحیه سر، در مسیر شهرت جهانی افتاد. پس از ۲۰ سال تجربه در این زمینه با عمده ترین چالش خود مواجه شد: لادن و لاله بیژنی؛ دوقلوهای به هم چسبیده ایرانی. او سعی کرده بود دختران را به دلایلی چون سن بالا در مقایسه با دیگر بیماران، و این واقعیت که از ناحیه مغز به هم چسبیده اند از عمل منصرف کند. کارسون درباره لاله و لادن گفته است که شجاعت آن دو در پذیرش این عمل خدمتی بی وصف به این حرفه بود.

 سخنرانی و نویسندگی را هم به حرفه پزشکی افزود. در همه زمینه ها تا حدی موفق شد که کتابخانه کنگره آمریکا به او لقب «افسانه زنده» داد. در سال ۲۰۰۱ نشریه تایمز او را یکی از ۲۰ پزشک و دانشمند برتر سال نامید. او از انجمن سیاهپوستان یک مدال و از جورج بوش پسر رئیس جمهوری سابق آمریکا دو مدال دریافت کرده و هالیوود داستان زندگی اش را به تصویر کشیده است.

 انتقاد او از سیاست مالیاتی و درمانی باراک اوباما در سال ۲۰۱۳ سکوی پرتاب او به صحنه سیاست بود. بازنشستگی خود را از پزشکی اعلام کرد و یک سال بعد کتابی در مورد آینده آمریکا نوشت که یکی از پرفروشترین کتابهای سال شد و سپس رسماً وارد میدان انتخابات ریاست جمهوری شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif