باراک اوباما، اولین آمریکایی آفریقایی تباری که درسال ٢٠٠٩ به مقام ریاست جمهوری و بلندپایه ترین مقام دولتی ایالات متحده رسید، یک لحظه تاریخی را رقم زد. بیش از یک میلیون نفر درخیابان های واشنگتن گرد آمدند تا مراسم ادای سوگند ریاست جمهوری آقای اوباما را تماشا کنند. 

باراک اوباما در اولین سال ریاست جمهوری خود با چالش های داخلی و خارجی دشواری روبرو بود.،. احیای اقتصاد ایالات متحده، تصویب لایحه قانونی طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی، جلب حمایت داخلی برای جنگ درافغانستان و تعطیلی بازداشتگاه نظامی خلیج گوانتانامو درکوبا ازجمله  چنین چالش هایی بود.

در حالی که میلیون ها آمریکایی بیکار شده بودند و افزایش نرخ بیکاری در٢٦ سال گذشته بی سابقه بود ، یافتن راهکاری برای مشکلات اقتصادی درصدراولویت های پرزیدنت اوباما قرارداشت. درشرایطی که کشور در بدترین بحران اقتصادی از دوران رکود بزرگ قرار گرفته بود، پرزیدنت اوباما در ماه فوریه طرح قانونی مشوق اقتصادی ٧٨٧ میلیارد دلاری را امضا کرد.

اصلاح طرح بیمه خدمات درمانی نیز یکی دیگر از اولویت های رئیس جمهوری بود. کنگره در پی گفتگوهای طولانی و بحث برانگیز، چندین ماه این طرح را مورد بررسی قرار داد. پرزیدنت اوباما امیدواراست لایحه قانونی اصلاح بیمه خدمات درمانی را درسال جدید امضا کند.

پرزیدنت اوباما درسخنرانی خود دردانشگاه  قاهره در ماه ژوئیه خواستار آغاز مناسبات جدیدی بین ایالات متحده و یک میلیارد مسلمانان جهان شد. وی با انتخاب سونیا سوتومایور بعنوان  قاضی دیوان عالی کشور، یک لحظه تاریخی را درنظام قضایی کشور  رقم زد. سونیا نخستین  زن لاتین تبار و سومین زنی  است  که بر کرسی بالاترین  مرجع  قضایی امریکا می نشیند. 

در ماه های پایانی  سال، اعلام خبراهدای جایزه صلح نوبل سال ٢٠٠٩ به پرزیدنت اوباما جهان را شگفت زده کرد. او چند روز پس از اعلام راهبرد جدید خود برای جنگ در افغانستان و تصمیم  اعزام ٣٠ هزار سرباز اضافی به آن کشور،  برای دریافت جایزه به اسلو سفر کرد.

درجهان سیاست، مردم آمریکا در درگذشت ادوارد کندی، سناتور ایالت ماساچوست  سوگواری کردند. سناتور کندی یک سال پس از ابتلا به سرطان مغز در ماه اوت درگذشت. این چهره محبوب و لیبرال که آخرین بازمانده برادران کندی بود، حدود نیم قرن بر کرسی سنای ایالات متحده تکیه زده بود.

گسترش بیماری مسری آنفولانزای خوکی نیز درصدراخبار سال ٢٠٠٩ قرارداشت . کشورهای جهان برای رویارویی با شیوع آن  و تولید و توزیع واکسن با چالش های بسیاری روبرو بودند. سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است از اواخر ماه دسامبر، بیش از ١١٥٠٠ نفر به دلیل ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند.

درسال ٢٠٠٩ مایکل جکسون، سمبل موسیقی مردمی به طورغیرمنتظره ای در ماه ژوئن در سن پنجاه سالگی درگذشت. جکسون به دلیل مصرف ترکیبی از داروهای کشنده که شامل پروپوفول، یک داروهای بیهوشی قوی بود، جانسپرد. پزشکی قانونی لس آنجلس ایده قتل جکسون را رد کرد ، با این حال  بازجویی از کنراد موری، پزشک مخصوص وی ادامه یافت.

همکاری بین المللی به منظور مبارزه با تغییرات اقلیمی یکی دیگر ازمسائل سال ٢٠٠٩ بود. رهبران کشورهای جهان درماه دسامبر دراجلاسی که به این مناسبات در کپنهاگ  پایتخت دانمارک برپا شد شرکت کردند. پرزیدنت اوباما گفت برای اولین بار درتاریخ، همه اقتصادهای قدرتمند جهان گردآمدند تا برای اقدام عملی و موثر به منظور رویارویی با تهدید پیش رو مسئولیت خود را بپذیرند. اما دستیابی به این موافقت بسیارکمتر از حد انتظار کشورهای در حال توسعه و طرفداران محیط زیست بود. آن ها خواهان تصویب پیمانی بودند که نه تنها ضمانت اجرایی داشته باشد بلکه کشورها را به تعهدهای ویژه بیشتری ملزم کند.

احیای اقتصاد ایالات متحده، تصویب لایحه قانونی طرح اصلاح بیمه خدمات درمانی، جلب حمایت داخلی برای جنگ درافغانستان و تعطیلی بازداشتگاه نظامی خلیج گوانتانامو درکوبا ازجمله  چالش های داخلی و خارجی  باراک اوباما در اولین سال ریاست جمهوری بود