انتظار می رود کمیسیون رسیدگی به شکایات نظر خود را درباره اتهامات تقلب که علیه حامد کرزی، رییس جمهوری، عنوان شده است اعلام کند

عبدالله عبدالله، کاندیدای ریاست جمهوری افغانستان، می گوید امیدوار است تحقیقاتی که با حمایت سازمان ملل متحد در مورد تقلب درانتخابات صورت می گیرد، به برگزاری دور دوم رای گیری منجر شود.

انتظار می رود کمیسیون رسیدگی به شکایات نظر خود را درباره اتهامات تقلب که علیه حامد کرزی، رییس جمهوری، عنوان شده است اعلام کند.

نتایح مقدماتی نشان می دهد کرزی با کسب ۵۴ درصد رای ها برنده شد، اما کمیسیون می تواند آرایی را که تعداد آنها برای کشیده شدن انتخابات به دور دوم کافی باشد، کنار بگذارد.

در رویدادی جداگانه، ایتالیا این اتهام را که برای حفظ آرامش در منطقه ای که سربازان آن کشور در آنجا مستقر بودند، به فرماندهان طالبان و جنگ سالارن افغان پول داد تکذیب کرده است.

دراتهامات، که در روزنامه تایمز لندن منتشر شده است، گفته می شود ماموران سرویس مخفی ایتالیا ده ها هزار دلار به شورشیان در ناحیه ای که نیروهای ایتالیا در آنجا مستقر بودند پرداخت کردند. به گزارش تایمز، سربازان فرانسوی بعدا جای سرباران ایتالیایی را گرفتند، اما از پرداخت پول آگاه نشدند، و مشخصا به قیمت کشته شدن چندین سرباز فرانسوی در یک شبیخون تمام شد.

در خبری دیگر، ناتو می گوید نیروهای افغان و بین االمللی در جریان عملیاتی در شرق افغانستان در روز پنجشنبه، چندین ستیزه گر را کشتند. ناتو گفت نیروهای مشترک در ایالت های زابل و وردک به جستجو پرداختند. در یک اطلاعیه نظامی گفته شد سربازان ستیزه گران را کشتند، و سلاح های گرم، تجهیزات ارتباطی و یک جلیقه انتحاری را در ناحیه بهار در ایالت زابل از بین بردند.

ناتو گفت سربازان در ناحیه «چک» نیز چندین ستیزه گر را که به سوی سربازان تیراندازی کرده بودند کشتند.

روز پنجشنبه همچنین لاتویا موافقت کرد مشارکت در نیروی بین المللی کمک امنیتی، به فرماندهی ناتو، را یک سال دیگر تمدید کند. لاتویا در حال حاضر حدود ۱۶۰ سرباز در افغانستان دارد.

در این میان، نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه، می گوید او سربازان بیشتری به افغانستان نخواهد فرستاد، و بار دیگر بر سیاست دولت خود برای نگاهداشتن سطح سربازان در حدود سه هزار نفر تاکید می گذارد. او می گوید سربازان فرانسوی تا جنگ به پیروزی برسد در افغانستان خواهند ماند.