ایران با دیدار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأسیسات قم موافقت کرد
ایران با دیدار بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی از تأسیسات قم موافقت کرد

محمد البرادعی، رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی، می گوید ایران به بازرسان بین المللی اجازه خواهد داد تا در تاریخ سوم آبان ماه (۲۵ اکتبر)، از تأسیسات تازه برملا شده قم دیدن کنند.

آقای البرادعی می گوید بازرسان برای اطمینان از صلح آمیز بودن اهداف این تأسیسات، باید به آن دسترسی داشته باشند. او این سخنان را روز یکشنبه پس از ملاقات با مسئولان جمهوری اسلامی در تهران ایراد کرد.

رییس آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت آژانس هیچ اثبات قانع کننده ای مبنی بر این که ایران برنامه ممتد تولید سلاح را دنبال می کند، وجود ندارد. آقای البرادعی در عین حال گفت آژانس بین المللی انرژی اتمی به تحقیقات درباره مطالعات ایران در زمینه تولید سلاح اتمی ادامه می دهد.

ایران پس از ملاقات پنجشنبه گذشته با دیپلمات های شش کشور قدرتمند جهان در ژنو، با ورود بازرسان بین المللی به تأسیسات اتمی خود موافقت کرد. نمایندگان جمهوری اسلامی و کشورهای موسوم به ۱+۵ قرار است بار دیگر در تاریخ ۲۷ مهر ماه (۱۹ اکتبر) در وین ملاقات کنند.

سوزان رایس، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، گفت ارزیابی های گوناگونی درباره توانایی هسته ای ایران وجود دارد که آنها با هم همخوانی ندارند. او روز یکشنبه در برنامه ای که از شبکه ان بی سی آمریکا به نام «ملاقات با مطبوعات» پخش می شود گفت اگر ایران از برنامه های اتمی خود دست نکشد، با تحریم های بیشتری مواجه خواهد شد.

ایران می گید برنامه های هسته ای آن کشور صلح طلبانه است.

خانم رایس گفت ایالات متحده می تواند از طریق سازمان ملل متحد با همکاری متحدان اروپاییش، برای تنبیه ایران تحریم هایی وضع کند. او گفت ایران و قدرت های جهانی در یک مرحله حساس مذاکراتی هستند.

شماری از قانون گذاران آمریکایی روز یکشنبه با وضع تحریم علیه ایران موافقت کردند.

قدرت های جهانی که در وین با ایران در ماه جاری ملاقات می کنند شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان خواهد بود.

تمرکز آنها بر ارایه طرحی خواهد بود که در آن ایران اورانیوم خود را برای غنی کردن به خارج از کشور ارسال دارد. اورانیوم غنی شده به عنوان سوخت در یک رآکتور تحقیقاتی پزشکی استفاده خواهد شد.

پس از ملاقات البرادعی از تهران در روز یکشنبه، تلویزیون دولتی ایران از طرف محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، اعلام کرد که عدم توافق بین سازمان بین المللی انرژی اتمی و ایران بر طرف شده است.