باراک اوباما با فرمانده ارشد آمریکا در افغانستان ملاقات می کند
پرزیدنت اوباما: ایران و کره شمالی به مسئولیت های خود عمل نمی کنند

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در سخنرانی اخیر خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد، بر نیاز و فرصتی برای تمام ملت ها جهت همکاری در فراهم آوردن یک پاسخ جهانی برای چالش های جهانی تاکید گذاشت.

او، اما، گفت پیش از آن که پاسخی هماهنگ و کارساز تهیه شود، این نکته باید کاملا درک شود که تمام ملت ها، در حالی که حقوقی دارند، دارای مسئولیت هایی نیز هستند.

ایران و کره شمالی دو کشوری هستند که حاضر نشده اند به مسئولیت های خود در حوزه ممنوعیت گسترش تسلیحات اتمی عمل کنند. ایران با نادیده گرفتن قطعنامه های سازمان ملل متحد به فعالیت های غنی سازی اورانیوم ادامه می دهد، و کره شمالی اعلام کرد دو آزمایش اتمی انجام داده است.

پرزیدنت اوباما در مجمع عمومی، علاقه به تعامل دیپلماتیک با ایران و کره شمالی تکرار کرد، اما گفت نمی توان به آنها اجازه داد تعهدات بین المللی خود را با مصونیت نادیده بگیرند:

*** اگر دولت های ایران و کره شمالی راه نادیده گرفتن معیارهای بین المللی را انتخاب کنند، اگر دنبال کردن تسلیحات اتمی را بر ثبات و امنیت منطقه ای و فراهم آوردن فرصت برای مردم خود ترجیح دهند، اگر همچنان به خطرات شدت گرفتن مسابقات تسلیحات اتمی در شرق آسیا و در خاورمیانه بی اعتنا بمانند، آنگاه آنها باید مسئول شناخته شوند و پاسخگو باشند. جهان باید یکپارچه و متحد نشان دهد که قوانین بین المللی قولی توخالی نیست و پیمان ها اجرا خواهند شد. ما باید تاکید کنیم آینده متعلق به ترس و وحشت نیست.

پرزیدنت اوباما گفت: مقصود این نیست که روی کشورهای مشخصی انگشت گذاشته شود، هدف، حمایت از حقوق تمام ملت هایی است که به مسئولیت های خود پای بند هستند. جهانی که در آن از بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی جلوگیری شود و درخواست های سازمان ملل متحد نادیده گرفته شود، برای تمام ملت ها نا امن ترخواهد بود.

پرزیدنت اوباما گفت: دولت های ایران و کره شمالی با اقداماتی که تاکنون انجام داده اند، ما را به کشیده شدن به این سراشیب خطرناک تهدید می کنند.