چهار گوشه جهان: جلوگيری از آنفلوآنزای خوکی و خیر های ديگر
چهار گوشه جهان: جلوگيری از آنفلوآنزای خوکی و خیر های ديگر

جلوگيری از گسترش بيماری آنفلوآنزای خوکی

مقامات بهداشتی آمريکا می گويند نبايد برای جلوگيری از گسترش بيماری آنفلوآنزای خوکی، از دارو های  ضد ويروسی نظيرتامی فلو استفاده کرد. مرکز کنترل و پيشگيری از بيماری ها در آمريکا تاکيد کرد اين داروها، فقط بايد مورد استفاده ی کسانی قرار گيرد که دارای علائم شديد بيماری آنفلوآنزا هستند و يا شرايطی  نظير شرايط زنان باردار دارند.

هشدار ميليبند در مورد گرمايش کره ی زمين

ديويد ميليبند، وزير امورخارجه بريتانيا، می گويد روند مذاکرات درباره ی پيمانی تازه مربوط به گرمايش کره ی زمين، با مشکلات جدی روبرو است و احتمال دارد اين مذاکرات با شکست روبرو شود. به گفته وزير امور خارجه بريتانيا، مردم تا زمانی که خطر گرم شدن کره ی زمين به مرحله ای نرسد که گفته شود ديگر برخورد با آن خيلی دير است، بيدار نخواهند شد. وی اضافه کرده است که متوسط درجه  دمای کره زمين  ممکن است تا سال ٢٠١٠ به ميزان چهار درجه افزايش يابد.

حامد کرزای می گويد آمريکا می خواهد موقعيت وی در افغانستان را زير سؤال ببرد

حامد کرزای، رييس جمهوری افغانستان می گويد به عقيده ی او، ايالات متحده ی آمريکا با هدف زير سوال بردن موقعيت وی در افغانستان، خانواده و متحدانش را محکوم می کند . آقای کرزای در مصاحبه ای با روزنامه فرانسوی لو فيگارو، که روز دوشنبه منتشر شد، آمريکا را به تقلب و تزوير برای زير سوال بردن او در افغانستان متهم کرد. به گفته رييس جمهوری افغانستان، انتقاد اخير آمريکا از محمد قسيم فهيم، معاون سابق رييس جمهوری افغانستان و حامی انتخاباتی حامد کرزای، در حقيقت، متوجه خود اوست. وی همچنين اتهام فساد مطرح شده عليه برادرش را رد کرد. بحث بر سر تقلب در انتخابات اخير افغانستان بالا گرفته است و مخالفان حامد کرزای می گويند آراء وی به علت تقلب، بيش از رقبايش است.

نظر عبدالله عبدالله در مورد کميسيون مستقل انتخابات در افغانستان

عبدالله عبدالله رقيب اصلی انتخاباتی  حامد کرزای  رئيس جمهوری افغانستان پس از اعلان نتايج شمارش آرا گفت کميسيون مستقل انتخابات برای نگاه داشتن حامد کرزای در قدرت با کاخ رياست جمهوری همکاری کرده است. نتايج آرا تا کنون نشان داده است حامد کرزی با کسب ٥٤ درصد آرا  به ميزان کافی برای پيروزی در دور اول انتخابات دست يافته است. کميسيون انتخابات همچنين  اعلام کرد آقای عبدالله عبدالله  ٢٨ در صد آرا را به خود اختصاص داده است.  عبدالله عبدالله  گفت «من از نتايج اعلام شده  تعجب نکردم. زيرا از روند انتخابات کاملاً آگاهی داشتم. معلوم بود کميسيون مستقل انتخابات تحت فشار کاخ رياست جمهوری عمل می کند. رئيس اين کميسيون آقای لودين است که برای آقای کرزای کار می کند. برخی ديگر از اعضای اين کميسيون هم همين وضع را دارند. برای من تعجب آور نبود ، اما برای مردم افغانستان کاملاً مايوس کنند ه است. فکر کنم ، نتايج آرا بيشتر به يک شوخی غم انگيز شبيه است.» آقای عبدالله گفت مقامات رسمی صد ها هزار رای تقلبی به صندوق ها ريختند:  «متاسفانه ، برخورد آقای کرزی غير مسئولانه بوده است. زيرا صدمة تقلب در انتخابات بسيار طولانی مدت خواهد بود . توجيه انتخاباتی که نتيجه آن نه بر اساس آرای مردم ، بلکه بر اساس تقلب تعيين شده است ، بسيار دشوار خواهد بود. آن هم در شرايطی که جان سربازان سازمان ناتو و صدها ميليون دلار  برای ثبات افغانستان هزينه شده است.» عبدالله عبدالله در ميان نيروهای ائتلاف که در سال ٢٠٠١  رژيم طالبان را سرنگون کرد، نقش مهمی داشته است.  کميسيون مستقل  انتخابات ، آرای ٦٠٠ حوزة رای گيری را  به دليل  برخی نابسامانی ها، باطل کرد. پيشتر ، رئيس کميسيون رسيدگی به شکايات انتخاباتی از سوی  سازمان ملل متحد که بر انتخابات ماه گذشته در افغانستان نظارت داشته است ، گفت شواهد کافی از بروز تقلب در انتخابات موجود است. اين کميسيون دستور داد آرای حوزه هايی که نشان می دهد  ٩٥ درصد واجدين اخذ رای در آن شرکت کردند و همچنين حوزه هايی که مجموع آرای ثبت شده در آن ها بيش از ٦٠٠ رای بوده است ، دو باره باز شماری شوند.    

تلفات بارش های شديد در شمال غربی ترکيه 

بارش های شديد در شمال غربی ترکيه  و جاری شدن  سيلاب های بزرگ ، تاکنون ٨ تن کشته برجای گذاشته است. پليس می گويد ٣ نفر نيز ناپديد شده اند. بارش های گرمسيری، بخشهايی از مناطق ساحلی استانبول را نيز به زير آب برده است. شهردار شهر ساريه گفت: امدادگران جسد يک مادر و سه دختربچه اش را يافته اند  و جستجو برای يافتن پدر اين خانواده همچنان ادامه دارد. هلی کوپترها و شناورهای ارتش به کمک آسيب ديدگان حادثه شتافته اند. بنا به گزارشها، بسياری از ساکنان مناطق آسيب ديده به روی بام خانه ها رفته اند تا امدادگران آنان را نجات دهند. دو بزرگراه بين المللی که استانبول را به يونان و بلغارستان متصل می کند، بسته شده اند و يک کشتی باری ، در سواحل استانبول غرق شده است؛ اما همه ١٢ خدمه آن نجات يافته اند. خبرگزاری نيمه رسمی آناتولی  گزارش داد: بارانهای گرمسيری که از شامگاه دوشنبه آغاز شده، بنا به پيش بينی اداره  هواشناسی، تا روز چهارشنبه ادامه خواهد يافت.