آسیای میانه سالم و باثبات، هدف مشترک آمریکا و روسیه
آسیای میانه سالم و باثبات، هدف مشترک آمریکا و روسیه

ایالات متحده آمریکا و روسیه در بوجود آمدن یک آسیای میانه سالم و باثبات هدفی مشترک دارند، و می خواهند آنجا منطقه ای عاری از تروریسم، افراط گرایی، و قاچاق مواد مخدر، که آنرا به ثباتی می کشاند، باشد. به این دلیل است که در جریان جلسه رهبران دو کشور در مسکو در ماه گذشته، روسیه با امضای توافقنامه ای برای حمل تدارکات نظامی، موافقت کرد با آمریکا در افغانستان همکاری کند.

پرزیدنت باراک اوباما و دیمتری مدودیف رییس جمهوری روسیه در بیانیه مشترکی بر حمایت خود از قطعنامه ۱۳۸۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد، که اجازه می دهد نیروهای نظامی در افغانستان مستقر شوند، تأکید گذاشتند، و قصد خود را برای «استفاده فعال از مسیر انتقال، از طریق سرزمین فدراسیون روسیه، برای حمل تدارکات و تجهیزات مورد نیاز نیروهای بین المللی در افغانستان»، اعلام کردند. این توافق، هواپیماهای ایالات متحده را قادر می سازد تجهیزات و پرسنل نظامی را برای حمایت از نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان حمل کنند.

توافق اجازه می دهد هر سال ۴۵۰۰ پرواز نظامی و تجارتی از آسمان روسیه انجام گیرد. آلکساندر ورش بُو، مدیر کل وزارت دفاع آمریکا در امور امنیت بین المللی و سفیر سابق آمریکا در روسیه گفت این توافق موجب صرفه جویی های چشمگیری می شود. مسیرهای مهم حمل کالا و تجهیزات به افغانستان را متنوع خواهد ساخت، زمان حمل و میزان مصرف سوخت را کاهش خواهد داد، و قراردادهایی را که آمریکا با دیگر کشورهای منطقه دارد تکمیل می کند. آقای ورش بو گفت: ما به استفاده از تمام روش های موجود در افغانستان ادامه خواهیم داد و به هیچکدام از آنها اتکای مطلق نخواهیم داشت. اجرای توافق جدید نباید بیش از ۶۰ روز طول بکشد.

پرزیدنت باراک اوباما گفت: پرواز مستقیم از مسیر روسیه برای نیروی بین المللی کمک امنیتی در افغانستان، کمک بزرگی خواهد بود:«این توافق، سهم قابل ملاحظ روسیه به کوشش های بین المللی است و موجب خواهد شد آمریکا از نظر وقت و منابع و رساندن تدارکات به سربازان در افغانستان صرفه جویی کند».

ایالات متحده و روسیه هردو تشخیص می دهند که طالبان تهدیدی برای هر دو کشور و بقیه جهان هستند. روسیه با موافقت با همکاری با آمریکا و نیروی بین المللی در افغانستان، گام مهمی در جهت کمک به از بین بردن این تهدید برداشته است.