رابرت گیتس وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه پس از ملاقات و گفتگو با ملک عبدالله پادشاه اردن اعلام  کرد اگر تهران به پیشنهاد آمریکا مبنی بر گفتگو در مورد برنامه اتمی ايران پاسخ ندهد، آمریکا تلاش های جدیدی را برای اعمال تحریم های شدیدتری عليه ایران آغاز خواهد کرد.

در رويدادی ديگر در روز دوشنبه، آقای گیتس در بیت المقدس با اهود باراک وزیر دفاع اسراییل ملاقات کرد و گفتگویی در مورد برنامه هسته ای ایران با همتای اسراییلی خود به گفتگو پرداخت.

وزیر دفاع اسراییل در این ملاقات تاکید کرد که اسراییل در ارتباط با برنامه ی هسته ای ایران هیچ گزینه ای را کنار نمی گذارد، اما اکنون اولویت با تلاش های دیپلماتیک است.

روز دوشنبه همچنين يک مقام ديگر آمريکايی در راستای تلاش واشنگتن برای پايان دادن به اختلاف های اعراب و اسرایيل در خاورميانه بود. 

جرج ميچل فرستاده ويژه آمريکا به خاورميانه روز دوشنبه با شيمون پرز ریيس جمهوری اسرایيل ملاقات کرد. سپس آقای ميچل به منظور ملاقات با محمود عباس ریيس تشکيلات خودمختار فلسطينيان و صائب عريقات مذاکره کننده ارشد فلسطينی به کرانه غربی رود اردن سفر کرد.  قرار است روز سه شنبه، جرج ميچل با نتانياهو نخست وزير اسرایيل ديدار داشته باشد.

آمريکا خواهان آن است که اسرایيل به فعاليت های شهرک سازی خود پايان دهد. به نظر می رسد شهرک سازی اسرایيل موضوع  گفتگوی مقام آمريکايی و مقام های فلسطينی بوده است.

ژنرال جيمز جونز مشاور امنيت ملی آمريکا نيز در راس هياتی به اسرایيل و کرانه غربی رود اردن سفر کرده است.