پلیس نیجریه می گوید جنگ در شهر «مایدوگور» در شمال کشور ادامه دارد، در همین حال نیروهای امنیتی در کوشش برای فرونشاندن دو روز نا آرامی به منطقه سرازیر شده اند.

نیروهای کمکی پلیس و ارتش به شمال نیجریه فرستاده می شوند، و برای جلوگیری از خشونت جدید دست کم در چهار ایالت حکومت نظامی برقرار شده است. در جریان دو روز نبرد با شورشیان اسلامگرا، ده ها تن کشته شدند.

گفته می شود شورشیان خواهان کاربرد گسترده تر قوانین اسلامی در سراسر نیجریه هستند .

رییس پلیس نیجریه می گوید پلیس روز سه شنبه با اعضای یک فرقه اسلامی در «مایدوگور» در نبرد بود، و نیروهای کمکی به محل اعزام شده بودند. او این گروه را یک سازمان متعصب ضد دولت توصیف کرد. دولت تخمین می زند که در زد و خورد بین دو طرف در چهار ایالت، ۵۵ تن کشته شده اند. اما گزارش های بسیاری از شاهدان، از جمله خبرنگاران خارجی و محلی، این رقم را از ۱۵۰ نفر بالاتر می داند.

خشونت روز یکشنبه و زمانی آغاز شد که اعضای یک گروه اسلامی افراطی، در پی دستگیری برخی از رهبران آن، به یک کلانتری در ایالت «بوچی» حمله کردند.

گروه «بوکو حرام»، که گاهی خود را طالبان نیجریه می نامد و گفته می شود در پشت سر حملات قرار دارد، با فرهنگ غربی مخالف است، و می خواهد یک حکومت کاملا اسلامی در سراسر شمال نیجریه، که در استیلای مسلمانان است، برقرار کند.

در دهه های گذشته، در ۱۲ ایالت از ۳۶ ایالت نیجریه، شرع اسلام به اجرا درآمده است.

نیجریه تقریبا بطور مساوی بین مسیحیان و مسلمانان تقسیم می شود و اسلام در بخش شمالی کشور مسلط است. زد و خوردهایی که گاه بگاه بین دو طرف روی می دهد، هزاران کشته در سالهای اخیر برجا گذاشته است.