خبرگزاری آسوشيتدپرس در گزارشی از آماده شدن گروه های مخالف دولت محمود احمدی نژاد برای به نمايش گذاشتن قدرت خود در نماز جمعه امروز تهران خبر داده بود.

امروز برای نخستين بار از زمان برگزاری انتخابات دهمين دوره رياست جمهوری ايران، اکبر هاشمی رفسنجانی، رييس مجلس خبرگان رهبری، امامت نماز جمعه تهران را بر عهده گرفت.

گفته می شود در نماز جمعه ی امروز تهران، علاوه بر مخالفان دولت آقای احمدی نژاد، حاميان وی نيز حضور يافته اند. محمود احمدی نژاد و هيات دولت او روز پنجشنبه به مشهد سفر کردند و در نماز جمعه تهران حضور ندارند. محمود احمدی نژاد هنگام ورود به مشهد از سوی احمد علم الهدی امام جمعه و برخی مقامات محلی اين شهر مورد استقبال قرار گرفت. آيت الله عباس واعظ طبسی نماينده ولی فقيه و توليت آستان قدس رضوی در مراسم استقبال از آقای احمدی نژاد حضور نداشت. آيت الله واعظ طبسی از جمله روحانيونی است که تا کنون از صدور پيام تبريک به محمود احمدی نژاد خودداری کرده است.

آسوشيتدپرس می گويد دانشجويان حامی محمود احمدی نژاد، با انتشار بيانيه ای، هاشمی رفسنجانی، منتقد دولت محمود احمدی نژاد را تحت فشار گذاشته اند که در سخنان خود، از آنچه که ارزش های انقلابی خوانده اند، دفاع کند.

ميرحسين موسوی و مهدی کروبی، نيز اعلام کرده بودند که امروز در نماز جمعه تهران شرکت ميکنند. رسانه های حامی اين دو چهره معترض به نتيجه انتخابات، از طرفداران آنان خواسته بودند که در نماز جمعه امروز تهران شرکت کنند.

سازمان بين المللی گزارشگران بدون مرز، که از حقوق رسانه ها دفاع می کند اعلام کرد دست کم هفت عکاسِ خبرنگار در ايران بازداشت شده اند. به گفته اين سازمان يکی از بازداشت شدگان به نام سعيد موحدی، دارای تابعيت ايرانی فرانسوی است.

گزارشگران بدون مرز می گويد مهدی زابلی خبرنگار روزنامه همشهری در ٣٠ خرداد و توحيد بيگی، مجيد سعيدی، ساتيار امامی، مرجان عبدالهيان و کورش جوان در تاريخ ١٨ تير بازداشت شده اند.

گزارشگران بدون مرز می گويد در جريان اعتراض ها به اعلام پيروزی محمود احمدی نژاد درانتخابات، دست کم ٤١ خبرنگار در ايران بازداشت شده اند.

اکبر گنجی در گفتگو با صدای آمريکا از بازداشت مجدد پسر و همسر سعيد حجاريان، يکی از حاميان مير حسين موسوی و عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت در روز پنجشنبه خبر داد. به گفته اکبر گنجی همسر سعيد حجاريان، پس از بازجويی آزاد شد اما پسر وی همچنان در بند است.

اکبر گنجی گفت که بازجويان خانواده آقای حجاريان را متهم به داشتن ارتباط با سازمان مجاهدين خلق کرده اند. آقای گنجی هدف از بازداشت بستگان سعيد حجاريان را افزايش فشار بر وی به منظور گرفتن اعتراف های ساختگی عنوان کرد.

اکبر گنجی می گويد بازجويان بر اين عقيده هستند که گرفتن اعتراف های ساختگی از سعيد حجاريان، که به عنوان يک نظريه پرداز شناخته می شود، می تواند ضربه ای به جبهه اصلاحات بزند.