هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا و آویگدور لیبرمن وزیر امور خارجه اسراییل در پی دیداری در واشنگتن در روز چهارشنبه، مناسبات نیرومند بین دو کشور را ستودند. اما در باره توسعه محله های یهودی نشین در کرانه اشغالی غرب رود اردن نظریات متفاوتی ابراز داشتند.
کلینتون موضع دولت اوباما را که متوقف ساختن فعالیت های خانه سازی یک " بخش اساسی" برای تامین صلحی فراگیر در منطقه است،    تکرار کرد.

لیبرمن گفت دولت اسراییل نمی تواند توقف کامل خانه سازی را قبول کند، و افزود مهم است درنظر داشت، همانند هر محل دیگر در جهان،  جوامع، در حالی که مردم ازدواج می کنند و بچه دار می شوند، طبیعا رشد می کنند.

کلینتون همچنین  گفت تاسیس یک کشور جداگانه فلسطینی عنصری مهم در صلح است،  و با هدف های امنیتی اسراییل مغایرت ندارد.
او از کشورهای عرب خواست به فلسطینیان در بوجود آوردن نهادهایی که یک کشور فلسطینی را حفظ خواهند کرد کمک کنند.

لیبرمن، که در دولت دست راستی  بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل یک  تند رو تلقی می شود،  همچنین قرار است با  قانونگزاران آمریکا و جیمر جونز مشاور امنیت ملی گفت و گو کند.

دیدارهای او با مقامات آمریکائی احتمالا بر شرایطی که نتانیاهو برای صلح تعین کرده است متمرکز خواهد بود. نتایناهو گفته است  او تاسیس یک کشور فلسطینی را تایید خواهد کرد بشرط اینکه غیرنظامی باشد و اسراییل را به بعنوان یک کشور یهود برسمیت بشناسد.  نتانیاهو همچنین  حاضر نشده است در خواست امریکا را برای متوقف ساختن فعالیت های خانه سازی در کرانه اشغالی غرب رود اردن قبول کند.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا  گفته است  شرایط نتانیاهو برای کشور فلسطینی می تواند در مذاکرات مطرح شود،  اما بر موضع خود  در مورد محله های یهودی نشین همچنان استوار است.

رهبران فلسطینی می گویند موضع رهبر اسراییل از هر پیشرفتی بسوی صلح جلوگیری می کند.

علی رغم ادامه اختلاف،  جرج میچل فرستاده آمریکا به خاورمیانه روز سه شنبه گفت  دو طرف ممکن است ظرف چند هفته با  مذاکرات جدید صلح موافقت کنند.