سربازان کره جنوبی و آمریکا در بالا ترین سطح آماده باش از سال ۲۰۰۶ قرار گرفته اند. این اقدام روز پنجشنبه پس از آن انجام گرفت که کره شمالی یک آزمایش اتمی انجام داد و تهدید کرد قرار داد ترک مخاصمه سال ۱۹۵۳ را که به جنگ در شبه جزیره کره پایان داد، نادیده خواهد گرفت.

مقامات دفاعی روز پنجشنبه گفتند فرماندهی نیروهای مشترک آمریکا و کره جنوبی فعالیت های تجسسی بر کره شمالی را افزایش داده و شرایط مراقبت را از مرحله ۳ به مرحله ۲ بالا برده است.

سخنگوی فرماندهی سازمان ملل متحد، در کره جنوبی روز پنجشنبه گفت قرار داد ترک مخاصمه که بیش از ۵ دهه پیش امضا شد بقوت خود باقی است و برای تمام امضا کنندگان، از جمله کره شمالی لازم الاجرا است.

فرماندهی نیروهای مشترک از زمان نخستین آزمایش اتمی کره شمالی در سال ۲۰۰۶، سطح آماده باش را بالا نبرده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه روز پنجشنبه گفت مسکو با کوشش هایی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصویب قطعنانه ای در مورد کره شمالی جریان دارد مخالف نیست، اما اظهار داشت روسیه با آنچه آنرا «زبان تحریم ها» نامید مخالف است.

سخنگو گفت مسکو با یک راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای حل بحران در شبه جزیره کره موافق است و افزود روسیه امیدوار است کشورهای دیگر جدید ترین اقدامات کره شمالی را بهانه ای برای براه انداختن مسابقه تسلیحاتی جدید در منطقه قرار ندهند.

مقامات سازمان ملل متحد می گویند شورای امنیت قصد دارد امروز، پنجشنبه، یا جمعه درباره وضع تحریم های بیشتر بحث کند. اما انتظار نمی رود اعضای شورا تا هفته اینده با پیش نویس قطعنامه موافقت کنند.