مایکل جکسون ابرستاره موسیقی پاپ آمریکا، در یکی از استودیوهای صدابرداری شهر بربنک در لس آنجلس در حال تمرین برای اجرای نخستین کنسرت از۵۰کنسرت آینده خود در شهر لندن است.

چهار روز در هفته، مایکل جکسون در حالی که سوار یک جیپ سیاه رنگ با پنجره های تیره شده است از داخل دروازه های یک ساختمان نا مشخص وارد استودیویی در نزدیکی فرودگاه کوچک شهر بربنک می شود. او در این محل بیش از ۶ ساعت در روز را به تمرین می پردازد و به همراه ۱۰ رقاص به طراحی حرکات تازه چند رقص دستجمعی مشغول است.

جزییات این برنامه و چگونگی اجراهای این ۵۰ کنسرت در لندن کاملا محرمانه است اما این که کنسرت های اخیر چه تاثیری بر آغاز این دوره تازه از زندگی حرفه ای مایکل جکسون خواهد گذاشت از کسی پوشیده نیست.

تلاش مایکل جکسون برای اجرای ۵۰ کنسرتی که امیدوار است تمام بلیت های آن از پیش به فروش برسد می تواند یا فصل پایانی و غم انگیزی برای این ستاره جنجال برانگیز به همراه باشد و یا به یکی از بزرگ ترین داستان های بازگشت هنری در تاریخ موسیقی پاپ بیانجامد.

چنانچه این کنسرت ها به واقعیت بپیوندند و بنا بر گفته برخی از افرادی که با بدبینی های خاص به مایکل جکسون نگاه می کنند «او به قول خود وفادار باقی بماند»، اجرای نخست این کنسرت ها در روز ۱۷ تیر ماه (۸ جولای)، در ورزشگاه ۲۰ هزار نفری«او تو» در لندن برگزار خواهد شد. این نخستین بار پس از ۱۲ سال غیبت است که مایکل جکسون دست به اجرای کنسرت و یا کنسرت هایی خواهد زد.

افراد شکاک معتقدند که با درنظر گرفتن سن و سال مایکل جکسون که هم اکنون ۵۰ سال دارد، هم چنین بیماری ریوی مزمنی که او بنا بر شایعات اخیر به آن گرفتار است، سال ها استفاده از داروهای آرام بخش و بالاخره پیشینه ای که او در لغو کنسرت های قبلی دارد ممکن است این کنسرت ها را هم در لحظات آخر منحل کند.

اما دست اندرکاران در کمپانی «ایی جی لایو» لس آنجلس، شرکت کنسرت گزاری که مسئولیت این سری ۵۰ برنامه ای را بر عهده دارد معتقدند که مایکل جکسون هم از نظر روحی و هم از نظر جسمانی آمادگی دارد تا شوی تازه خود را که «این است» نام دارد به بهترین نحو بر روی صحنه بیاورد و نه تنها این کنسرت از لحاظ هنری یکی از مهم ترین و بی سابقه ترین رویدادهای تاریخ موسیقی پاپ خواهد بود بلکه یکی از پول سازترین آن ها نیز محسوب خواهد شد.

شرکت «ای جی لایو» بنا بر گفته رییس این شرکت رندی فیلیپس تا امروز مبلغی بیش از ۲۰ میلیون دلار برای تهیه مقدمات کنسرت تازه مایکل جکسون سرمایه گذاری کرده است. بخشی از این مبلغ برای ساختن ۲۲ منظره مختلف بر روی صحنه کنسرت جکسون استفاده شده است.

فیلیپس می گوید: «این یکی از بزرگ ترین، پر خرج ترین و از لحاظ تکنولوژی که به کار گرفته شده یکی از پیشرفته ترین برنامه هایی است که تا کنون در یک ورزشگاه بزرگ بر روی صحنه آمده است.»

این هفته در لس آنجلس، کمپانی ای جی لایو اعلام کرد که کنی اورتگا، طراح رقص و کارگردان هنری که پیش از این بر روی فیلم موفق «درتی دنسینگ» با شرکت پاتریک سویزی و «موزیکال دبیرستان» کار کرده است و چند سال پیش نیز در کنسرت موفق «تور تاریخی» مایکل جکسون با او همکاری داشته است کارگردانی هنری کنسرت تازه این خواننده را برعهده خواهد داشت.

 

اورتگا که هم اکنون مشغول کارهای پایانی اجرای یک تئاتر موزیکال تازه از داستان قدیمی «فوت لوز» است موافقت کرده است که بخشی از اوقات خود را به کار بر روی پروژه تازه مایکل جکسون اختصاص دهد.

اورتگا در یک اعلامیه رسمی مایکل جکسون را «بزرگ ترین هنرمند زمان ما» خوانده است و از این که فرصتی خواهد داشت تا یک بار دیگر با او کار کند ابراز خوشوقتی کرد: «دادن پاسخ مثبت به دعوت مایکل برای من بیش از یک ثانیه به طول نیانجامید.»

 

مایکل جکسون علاوه بر اورتگا، از طراحان رقص جوان تری نیز استفاده کرده است که توانسته اند حرکات رقص های ابتکاری او را به شکل پدیده ای تازه برای نسل جوان ترجمه کنند.

یکی از این طراحان جوان، تاد سمز است که مدت ها با «آشر» کار کرده است. هم چنین دو طراح دیگر که با « ریس براون» همکاری داشته اند نیز دعوت به کار بر روی کنسرت تازه مایکل جکسون شده اند.

روزی که قرار بود تا رقاص های روی صحنه کنسرت انتخاب شوند بیش از ۷۰۰ درخواست کننده در سالن عظیم و نوساز «نوکیا» در لس آنجلس صف کشیدند تا آزمایش رقص بدهند.

نندی مک کلین رقاص اهل استرالیا یکی از کسانی که در این آزمایش رد شد می گوید: «این رقاص ها از بهترین آژانس های رقص دنیا، از لندن، نیویورک و فرانسه به لس آنجلس آمده بودند. بین آن ها رقاص های هیپ هاپ و رقاص های جازی دیده می شد که به خوبی مشخص بود اکثر آن ها هواداران بی چون و چرای مایکل جکسون هستند و از میان کسانی که از بچگی به تماشای او و حرکات رقص شگفت انگیزش نشسته اند.»

 

در پایان روز دوم در حضور مایکل جکسون، ۸ زن و ۲ مرد به عنوان رقاص هایی که در کنار او به اجرای برنامه خواهند پرداخت انتخاب شدند. یکی دیگر از رقاص های حاضر در محل، ویکتورکارتر، این آزمایش ها را با انتخاب بازیگر برای تیم بسکتبال مایکل جوردن مقایسه کرد: «رقصیدن در مقابل هنرمندی که این نوع رقصیدن اصولا ابتکار خود او بوده برای من و همه کسانی که با اشتیاق درمحل جمع شده بودند یک افتخار بود. مایکل جکسون در واقع کسی است که حرفه رقص روی صحنه هنگام اجرای موسیقی پاپ را به وجود آورده است.»

با این همه فیلیپس و اورتگا می گویند که کارگردان اصلی حرکات موزون روی صحنه کنسرت خود مایکل جکسون است که در حال حاضرمشغول تکمیل کردن رقصی است که می تواند با رقص معروف روی سطح ماه او مقایسه شود.

آخرین باری که عموم مردم با نام مایکل جکسون سر و کار داشته اند در سال ۲۰۰۵ و در دوران محاکمات و تبرئه او از اتهام سوء استفاده جنسی از چند کودک خردسال بوده است. مایکل جکسون در آن دوران دچار افسردگی شدید وچندین بار در بیمارستان بستری شد.

اما بنا بر گفته دست اندرکاران کنسرت تازه، مایکل جکسون اخیرا تحت مراقبت های پزشکی به مدت ۴ ساعت مورد آزمایش های گوناگون قرار گرفته است و از لحاظ سلامتی کاملا قادر به انجام این برنامه های تازه خواهد بود. فیلیپس می گوید: «مایکل هر روز با کمک یک مربی به ورزش مشغول است و هنگام تمرین هیچ مشکلی ندارد که ساعت ها به همراه رقاص هایی که نصف سن او را دارند به رقص بپردازد.»

با وجود محرمانه نگاه داشتن شگفتی های کنسرت تازه مایکل جکسون، بنا برگزارش نشریات انگلیسی قرار است تا مایکل جکسون برای نخستین بار یک ترانه دو صدایی با پسر خود «پرنس مایکل» بر روی صحنه اجرا کند در حالی که در بخش دیگر این کنسرت ها ده ها نفر که خود را شبیه به مایکل جکسون ساخته اند به همراه چند میمون و فیل بر روی صحنه ظاهر خواهند شد.

فیلیپس کنسرت گزار مایکل جکسون شایعه «حیوانات روی صحنه» را نفی کرده است اما می گوید: «مایکل جکسون ۲۲ ترانه خواهد خواند که اغلب آن ها از میان ترانه های بیاد ماندنی او انتخاب شده است و برخی طراحی های رقص به شیوه بند بازی در هوای باز ورزشگاه اجرا خواهد شد.»