وزير بهداری مکزيک ميگويد شيوع ويروس مسری H1N1 در آن کشورنقطه اوج را پشت سر گذاشته است و اکنون سير نزولی دارد.

گرچه در گوشه کنار جهان مواردی جديد از ابتلای به اين ويروس عامل بيماری موسوم به آنفلوانزای خوکی گزارش شده است ، خوزه انجل کوردوا وزير بهداری مکزيک روز يکشنبه گفت موارد سخت ابتلا در مکزيک رو به کاهش گذاشته است.

مکزيک کانون سرايت ويروس H1N1 به ديگر نقاط جهان بوده است. مکزيک تا کنون نوزده مورد منجر به مرگ، و چهارصد و هشتاد و هفت مورد ابتلا به ويروس را گزارش داده است.
 هجده کشور ديگر نيز مواردی از ابتلا را تائيد کرده اند.

 دکتر ريچارد بسر از مرکز آمريکائی کنترل بر بيماريها روز يکشنبه خوش بينی محتاطانه ای در مورد چگونگی سرايت و شيوع اين ويروس ارائه داد. وی به شبکه تلويزيونی فاکس گفت نشانه هائی دلگرم کننده حاکی از آن است که  دامنه شيوع و سرايت ويروس H1N1 شديد تر از موارد ناشی از شيوع فصلی آنفلوآنزاهای ديگر نيست.

در همين حال سازمان جهانی بهداشت امروز اعلام کرد شاخص هشدار در مورد شيوع و همه گيری ويروس H1N1 را بالا نمی برد. با اينحال همين سازمان بيش دو ميليون و چهارصد هزار واحد داروئی ويژه درمان آنفلونزای خوکی را برای  هفتاد و دو کشور درحال رشد ارسال کرده است.

کتلين سبليوس وزير بهداری آمريکا امروز گفت دانشمندان آمريکائی هنوز واکسنی برای ويروس H1N1 نساخته اند. وی گفت موثر بودن واکسن عليه هر بيماری به تشخيصی دقيق در مورد ميزان به اصطلاح پادزهر آن بيماری بستگی دارد و مطالعات دانشمندان آمريکائی  در زمينه تهيه واکسنی برای ويروس H1N1 هنوز به مراحل قطعی نرسيده است.

کارشناسان نگرانند اين ويروس در فصل زمستان ، که معمولا فصل شيوع آنفلوانزا و شدت گرفتن بيماريهای ويروسی است، هجومی ديگر از خود نشان دهد. در آمريکا سالانه بطور متوسط دويست هزار نفر از ويروس های آنفلوانزائی بيمار ميشوند، و  قريب سی و شش هزار نفر می ميرند.

در قاره آمريکا، ابتلای به ويروس H1N1 علاوه بر مکزيک، در آمريکا، کانادا، کلمبيا،  و کوستاريکا  تائيد شده است. در اروپا اين ويروس در اتريش، بريتانيا، دانمارک، فرانسه، آلمان، ايرلند، ايتاليا، هلند، اسپانيا و سويس  مشاهده شده است. در آسيا نيز مواردی از ابتلا در هنگ کنگ، کره جنوبی ، و نيوزيلند گزارش داده شده است.

 ويروس H1N1 در آمريکا يک مورد مرگ بجا گذاشته است.