هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا امروز، چهارشنبه، در دومین مرحله سفر آسیایی خود وارد اندونزی شد. انتظار می رود او در جاکارتا از کشورهای عضو اتحادیه آسیای حنوب شرقی بخواهد برای بهبود وضعیت حقوق بشر در برمه تلاش کنند.

کلینتون روز سه شنبه در توکیو گفت واشنگتن در سیاست خود بازنگری می کند تا ببیند آیا می تواند راه بهتری برای نفوذ بر رهبران نظامی برمه پیدا کند یا نه.

او همچنین کره شمالی را از اجرای طرح های خود برای پرتاب آزمایشی یک موشک دوربرد بر حذر داشت.

کلینتون این موضوع را روزسه شنبه در توکیو همراه با «هیروفومی ناکاسونه»، همتای ژاپنی اش عنوان کرد و گفت طرح کره شمالی برای پرتاب موشک «تایپودونگ – ۲» کاری «بسیار غیر مفید» خواهد بود.

کره شمالی روز دوشنبه گفت موشک «تایپودونگ – ۲» را آزمایش خواهد کرد و آن را بخشی از یک برنامه توسعه فضایی توصیف کرد.

کلینتنون گفت دولت اوباما مایل است مناسبات با پیونگ یانگ را عادی سازد به شرط این که کره شمالی به برنامه تسلیحات اتمی خود پایان دهد و توافق های گذشته را رعایت کند.

هیلاری کلینتون روز دوشنبه در نخستین مرحله سفر خارجی خود از زمان بر عهده گرفتن مقام وزارت امور خارجه، وارد توکیو شد. او اتحاد آمریکا و ژاپن را «شالوده» دیپلماسی جهانی واشنگتن نامید.

خانم کلینتون همچنین اعلام کرد نخست وزیر ژاپن سه شنبه آینده ۶ اسفند ماه (۲۴ فوریه) با پرزیدنت اوباما ملاقات می کند. او نخستین رهبر خارجی خواهد بود که از رییس جمهوری جدید آمریکا در کاخ سفید دیدن خواهد کرد.

کلینتون همچنین با بستگان شهروندان ژاپنی که در سالهای دهه ۷۰ و ۸۰ توسط ماموران کره شمالی ربوده شدند دیدن کرد و قول داد آن کشور را برای روشن ساختن سرنوشت آنها زیر فشار بگذارد.

کلینتنون همچنین با مقامات ژاپنی درباره اقتصاد جهانی، تغییرات آب و هوا، وضعیت افغانستان و پاکستان به تبادل نظر پرداخت، و قراردادی برای انتقال ۸ هزار سرباز آمریکایی از جزیره اوکیناوا در جنوب ژاپن به جزیره آمریکایی گوام در اقیانوس آرام امضا کرد.

ژاپن از سفر کلینتون به عنوان نشانه ای از تصمیم واشنگتن به ادامه مناسبات نیرومند با توکیو، حتی در حالی که مشارکت نزدیکتری را با چین جستجو می کند، استقبال کرده است.