ال پسین، خبرنگار صدای آمریکا، پنتاگون

انتظار می رود طی چند روز آینده، پرزیدنت اوباما طرح اعزام ۷ هزار نیروی نظامی تازه نفس ایالات متحده و نیز هزاران نیروی پشتیبانی را به افغانستان مورد تایید قرار دهد.

اما در حالی که موضع کلی در قبال برقراری امنیت و ثبات در افغانستان مشخص است، انتظار می رود پرزیدنت اوباما تصمیم خود پیرامون اعزام نیروهای اضافی را پیش از تصمیم به راهکار بلند مدت ایالات متحده در افغانستان اخذ نماید.

برای اتخاذ یک راهکار کلاسیک، برنامه ریزان ابتدا پیش از چگونگی اجرا، اهداف خود و پیامدهای احتمالی آنها را شناسایی می کنند.

با این حال دولت اوباما مصمم است تا پیش از طراحی راهبرد رسمی خود در مورد افغانستان، طرح اعزام نیروهای اضافی به این کشور را مورد تایید قرار دهد.

جف مورل، سخنگوی مطبوعات پنتاگون می گوید :« فارغ از راهبرد کلی، ما باید روند شرایط کنونی افغانستان که رو به وخامت است را در برخی نقاط کشور تغییر دهیم. این واقعیتی است که پیش از اتخاذ هر راهکار دیگر، از جانب رییس جمهوری مورد پذیرش قرار گرفته است.»

مورل می گوید ایالات متحده به سرکوب شورشیان افغانستان در سطح نظامی و مدنی ادامه خواهد داد و آن را با ادامه تلاش ها برای توسعه اقتصادی ادغام خواهد کرد.

رابرت گیتس، وزیر دفاع می گوید :« از برخی تغییرات در پیگیری اهداف راهبردی ویژه که در دولت بوش در دست اجرا بود، حمایت می کنم. یکی از مسائلی که دولت های مختلف بر سر آن توافق دارند این است که اهداف ما برای توسعه افغانستان دوردست و بلند پروازانه بود و هم اکنون ما باید بر روی اهداف واقع بینانه و قابل دسترس متمرکز شویم. اهدافی همچون تثبیت مجدد کنترل در برخی مناطق، فراهم آوردن امنیت برای مردم کشور، ریشه کنی القاعده، پیشگیری از استقرار مجدد تروریسم و قدرت اجرایی در زمینه ارایه خدمات به مردم در مرکز توجه ما قرار دارند.»

گیتس ادامه می دهد :« ایالات متحده هدف بسیار مهمی در افغانستان دارد که باید محقق شود. در حالیکه این مبارزه بدون تردید بلند مدت و بسیار دشوار است، اما یکی از اهداف راهبردی ما این است که مردم افغان برای القاعده بهشت امن فراهم نکنند، حاکمیت طالبان را نفی کنند و از دولت مشروعی که خود برگزیده اند و در معرض خطر قرار دارد، حمایت کنند.»

وزیر دفاع از اعزام نیروهای نظامی به افغانستان استقبال می کند اما در عین حال نسبت به افزایش بی رویه تعداد نیروهای ایالات متحده در این کشور که تصور حضور این نیروها به عنوان یک نیروی اشغالگر را به وجود بیاورد، هشدار داده است.

از سوی دیگر فرماندهان نظامی ایالات متحده و مقامات محلی معتقدند حتی اجرای اهداف کوتاه مدت و محدود در افغانستان نیازمند افزایش نیروهای نظامی است و تصمیم گیری و اعزام این نیروها امری زمان بر است.

یک تیپ با ۳۵۰۰ سرباز ایالات متحده اخیراً وارد افغانستان شده است. اگر رییس جمهوری تصمیم به اعزام نیروی بیشتر را اجرا کند، انتقال آنها به افغانستان چندین ماه طول می کشد و فصل نبردهای تابستانی به زودی فرا می رسد.

ژنرال دیوید مک کیونان، فرمانده نظامی ارتش ایالات متحده در افغانستان، خواستار اعزام حدود ۶۰ هزار نیروی نظامی بیشتر که دوبرابر نیروهای کنونی ست و به اضافه نیروهای ناتو تا پایان سال شده است.

اما برخی کارشناسان اعتقاد دارند که اعزام نیروی بیشتر ایالات متحده ایده خوبی نیست.

کلنل اندرو باسویج، فرمانده پیشین ارتش ایالات متحده و استاد کنونی دانشگاه بوستون می گوید منافع ایالات متحده در پیشگیری از سوء استفاده گروه های تروریستی به عنوان یک پایگاه از این کشور، بسیار محدود است. او در عین حال معتقد است حتی اگر نیاز به افزایش اعزام نیروی نظامی وجود داشته باشد، اولویت همچنان با برنامه ریزی بلند مدت در افغانستان است.

وی هشدار می دهد صرفاً به دلیل اینکه افزایش نیروهای نظامی در سرکوب شورشیان در عراق کارساز بود، نباید نتیجه گرفت که این اقدام در افغانستان نیز عملی خواهد بود.

وی ادامه می دهد :« مسئله افغانستان، از نظر اندازه این کشور، تاریخ، جمعیت ، فرهنگ و مسائل بسیار دیگر با وضعیت عراق متفاوت است. بنابراین من فکر می کنم باید نسبت به استناد به دستاوردهای عراق و تکرار آن در افغانستان احتیاط به خرج داد.»

دیوید پترائوس، فرمانده نظامی آمریکا در عراق که مسئولیت پیشرفت امور در این کشور را بر عهده دارد، در دولت جدید نیز مبارزه با شورشیان در افغانستان را ادامه خواهد داد.

وی به تفاوت های عمده دو کشور اذعان دارد اما بر این باور است برخی از عملکردهای موفقیت آمیز در عراق، در افغانستان نیز قابل اجرا ست.

وی با همکاری گروهی متشکل از ۲۰۰ پرسنل، راهکارهای جدید در افغانستان، عراق، پاکستان و نیز سایر مناطق تحت فرماندهی را مورد بررسی قرار می دهد. اسناد  و نتیجه بررسی سیاست های این گروه برای بازبینی توسط پرزیدنت اوباما به کاخ سفید ارسال خواهند شد.