نوری المالکی، نخست وزیر عراق که برای بازدید دو روزه ای وارد تهران شده بود با بدرقه رسمی پرویز داودی، معاون اول رییس جمهوری اسلامی و منوچهر متکی، وزیر امورخارجه، تهران را، به قصد مشهد ترک کرد.

نوری المالکی همراه با ۵ وزیر عراقی روز شنبه به تهران رسید و همان روز با محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد. این چهارمین سفر مالکی به تهران از زمان بدست گرفتن ریاست دولت عراق و نخستین سفرش پس از امضای پیمان آمریکا عراق بشمار می آید. نخست وزیر عراق پیش از سفر به تهران، و با اشاره به نگرانیهای تهران از پیمان امنیتی آمریکا عراق گفته بود: «دولت عراق هرگز اجازه نخواهد داد از خاک این کشور برای حمله نظامی علیه ایران استفاده شود.»

افزون براینها، و بنا به گفته منابع نزدیک به حزب الدعوه عراق، یکی از اهداف این سفر، تلاش نوری المالکی برای از سرگیری گفتگوهای ایران و آمریکا به مشارکت عراق بوده است.

پرویز داوودی، معاون اول رییس جمهوری ایران که همراه با نوری المالکی با رسانه ها گفتگو می کرد، افزود: «امیدواریم بتوانیم رقم کنونی ۴ میلیارد دلار بازرگانی ایران وعراق را به ۱۰ میلیارد دلار در سال برسانیم.»