وزیران انرژی ۱۴ کشور عمده تولید کننده گاز طبیعی، به دنبال اجلاس خود در مسکو، تشکیل سازمانی به نام  «مجمع کشورهای صادر کننده گاز» را اعلام کردند. دفتر مرکزی این مجمع در دوحه در قطر قرار خواهد داشت.

پس از نشست های مکرر وزیران انرژی کشورهای عمده تولید کننده گاز طبیعی از سال ۲۰۰۱ تا کنون که اولین بار در تهران صورت گرفت سرانجام در هفتمین گردهمایی این وزیران در مسکو، سرگئی شماتکو وزیر انرژی روسیه تشکیل «مجمع کشور های صادر کننده گاز طبیعی» را اعلام کرد: مایلم به اطلاع همگی برسانم که امروز سازمان جدیدی متولد شده است. این سازمان بر اساس یک پیمان بین المللی تاسیس شد و از قوانین بین المللی پیروی خواهد کرد. نام این سازمان «مجمع کشور های صادر کننده گاز» است. منشور و اهداف این سازمان به تصویب رسیده و مقر آن در قطر خواهد بود.

در همین حال ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه در این نشست گفت از آن جا که بحران مالی جهانی و بالا رفتن قیمت ها به تولید گاز طبیعی لطمه خواهد زد بهای گاز افزایش خواهد یافت.

آقای پوتین پیش بینی کرد بحران اقتصادی به ویژه به صنعت تولید گاز طبیعی که هم اکنون نیز رو به کسادی می رود صدمه خواهد زد.

ولی تحلیل گران بر این باورند که با کم شدن تقاضا برای سوخت فسیلی در کوتاه مدت و تا بهار آینده بهای گاز کاهش یابد و نگرانند که بحران مالی فعلی در جهان مانع از سرمایه گذاری در این صنعت و در نتیجه کاهش تولید شود.

وزیر انرژی روسیه تصریح کرد مسکو قصد ندارد با کاهش تولید گاز موجب افزایش بهای آن شود و در نشست اخیر گفتگویی در مورد هماهنگ کردن تولید گاز در کشورهای عضو انجام نشده است.

برخلاف نفت که بهای آن در بازارهای جهان بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می شود، گاز طبیعی طبق توافقنامه های ویژه ای فروخته می شود که به خریدار اجازه می دهد برای سال ها قیمت آن را ثابت نگاه دارد و در نتیجه ایجاد یک اتحادیه یا کارتل گاز در تعیین بهای آن چندان تاثیری نخواهد داشت.

سرگئی شماتکو در همین حال تاکید کرد «مجمع کشورهای صادر کننده گاز» هیچگونه  وابستگی مستقیم با سازمان اوپک نخواهد داشت.