لیزا اشلین، خبرنگار صدای آمریکا، ژنو

سازمان های نیکوکاری بین المللی هشدار دادند چنانچه از شیوع بیماری مسری وبا در زیمباوه به سرعت جلوگیری نشود، با آغاز فصل باران های موسمی در این منطقه تلفات بیشتری به بار خواهد آمد. این سازمان ها درصددند تا عملیات نیروهای کمک کننده به این مناطق را افزایش دهند تا بتوانند بر شیوع این بیماری غلبه کنند.

زیمبابوه هم اکنون در یکی از بدترین شرایط شیوع بیماری های واگیردار قرار دارد که می تواند با وجود بارندگی شدت بیشتری پیدا کند.

ماتیو کاکرن، سخنگوی فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و حلال احمر می گوید:« فصل بارندگی امسال کمی تاخیر دارد ولی از هم اکنون این باران ها در جمهوری کنگو آغاز شده است

. »

او می گوید تجربیات گذشته به ما نشان داده است که این باران ها از طریق رودخانه زامبزی به مناطق پایین دست و به داخل زیمباوه می رسند و در آنجا سیلاب ایجاد می کنند.

کاکرن می گوید: «اگر ما به عنوان یک سازمان بشردوستانه از همین حالا اقدام نکنیم نتایج می تواند فاجعه آمیز باشد. معمولا علائم ظهور وبا را وقتی می بینید که سیلاب آغاز شده و برخی از چاه های کم عمق را آلوده کرده است. اما هم اکنون ما با شرایط جدی و خطرناکی روبرو هستیم که بارش باران فقط می تواند آن را وخیم تر کند. باید هرچه زودتر دست به کار شد

بنا برگزارش سازمان ملل متحد، تعداد مبتلایان به بیماری وبا در زیمباوه هم اکنون به ۱۸۴۰۰ تن و تعداد تلفات نیز به حدود ۱۰۰۰ تن رسیده است. سازمان بهداشت جهانی می گوید میزان تلفات این بیماری به چهار ممیز هفت درصد رسیده است که میزان بسیار خطرناک و بالایی است. طبق محاسبات بیش از ۶۰ هزار نفر در معرض خطر بیماری وبا قرار دارند.

یکی از مهم ترین دلایل بروز و شیوع بیماری وبا در زیمباوه، از بین رفتن سیستم آب و فاضلاب در این منطقه است. دست اندرکاران نگرانند که با آغاز بارندگی، مدفوع انسان به چاه های کم عمق راه پیدا کرده و باعث آلودگی آب آشامیدنی شود.

سازمان صلیب سرخ ضمن افزودن به مقدار کمک رسانی خود به نواحی وبا زده زیمباوه، اقدام به پخش بسته بندی های دارو و نیازمندی های دیگر برای مراقبت از مبتلایان کرده است و بیش از ۱۰ میلیون لیتر آب را از طریق سیستم تصفیه آب قابل آشامیدن ساخته است.

این سازمان همچنین با ارسال اطلاعات کتبی و اعلامیه های مختلف مبادرت به جلوگیری از شیوع هرچه بیشتر بیماری وبا و سرایت آن به مناطق دیگر کرده است.

جان روش، مدیرعملیات کمک رسانی صلیب سرخ می گوید:« بیماری وبا به سرعت در کشورهای همسایه زیمباوه در حال شیوع است. آفریقای جنوبی، آنگولا و موزامبیک هر یک هزاران گزارش از شرایط مبتلایان به این بیماری را ارسال کرده اند

جان روش می گوید: « البته ما به تصویر بزرگتری از این فاجعه نگاه می کنیم. با فرا رسیدن تعطیلات کریسمس، بسیاری از کارگرانی که در آفریقای جنوبی کار می کنند به خانه های خود در زیمباوه باز می گردند. اگر ما از هم اکنون جلوی شیوع این بیماری کشنده را نگیریم، سرایت آن به مناطق دیگر خیلی سریع تراز آنچه ما فکر می کنیم خواهد بود


روز پنجشنبه آینده، سازمان بهداشت جهانی در نظر دارد یک طرح جهانی تازه برای مبارزه با وبا را در زیمباوه آغاز کند. بنا بر این طرح یک موسسه ویژه کار دیده بانی چگونگی شیوع و پیشرفت این بیماری را به عهده خواهد داشت و کار شناسایی و پیشگیری از بروز و بروز این بیماری را در سطح کشور انجام خواهد داد.