گزیده ای از روزنامه های صبح دوشنبه

 

بیانیه انجمن صنفی در مورد توقیف «شهروند امروز» و «ارژنگ»

 

کارگزاران، در حالی که در سرمقاله خود به دشواری کار روزنامه نگاران در ایران اشاره کرده و می نویسد روزنامه نگاران در ایران نمی دانند باید چه قواعدی را رعایت کنند تا از پایداری شغل خود مطمئن شوند، خبری مرتبط با سخت تر شدن فضای کار روزنامه نگاران ایرانی را منتشرکرده است.

 

به نوشته این روزنامه، «انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران» به دلیل توقیف نشریه‌های «شهروند امروز» و «ارژنگ» بیانیه‌ای صادر كرد و از هیات نظارت بر مطبوعات، نهاد زیر نظر وزارت ارشاد اسلامی، به خاطر توقیف این دو نشریه انتقاد كرد.

 

در بیانیه انجمن صنفی روزنامه نگاران آمده است، به رغم صراحتی که در اصل نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده، هر از گاهی شاهد برخورد‌هایی از سوی نهادهایی که خود باید پاسدار حقوق و آزادی‌های شهروندی و به‌ویژه مطبوعات و روزنامه‌نگاران باشند، هستیم که «جز عدول از اجرای قانون و پایبندی به آزادی‌های مشروع و حقوق شهروندی» نامی برآن نمی‌توان نهاد که «توقیف و لغو امتیاز سریالی مطبوعات» در سال‌های اخیر در زمره اینگونه اقدامات و برخوردهاست.

 

انجمن صنفی در ادامه بیانیه خود می آورد: برخورد هیات نظارت بر مطبوعات با روزنامه ها، متکی بر «نگاهی بدبینانه و سخت‌گیرانه و تنگ‌نظرانه است» و از این‌رو توقیف و لغو امتیاز نشریات توسط این هیات به امری عادی تبدیل شده و به‌طور کلی «استقلال حرفه‌ای و امنیت شغلی را در این حرفه به خطر انداخته است» و روزنامه‌نگاران دیگر نمی‌دانند چه باید بکنند که نگران فردای کاری خود نباشند.

 

انجمن توقیف نشریه «شهروند امروز» و لغو امتیاز هفته‌نامه «ارژنگ» را فاقد وجاهت قانونی دانسته و آن‌را نادرست ارزیابی میکند.

 

 

کرسنت شرکت ملی نفت ایران را تهدید کرد

 

کیهان امروز، با انتشار گزارشی درباره قرارداد انتقال گاز ایران، موسوم به «کرسنت»، می نویسد شرکت اماراتی کرسنت، سخنان اخیر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در باره اجرا نشدن تعد های این شرکت را رد کرد.

 

به نوشته کیهان، «حميد ظاهری»، مدیر عامل شرکت «نفت الهلال» یا «کرسنت» می گوید این شرکت تمامی تعهدات خود را طبق قرار داد انجام داده و تاسیسات مورد نیاز برای اجرای قرار داد انتقال گاز را قبل از آذر ۱۳۸۴ تکمیل کرده است.

 

مدیرعامل کرسنت در عین حال گفته :« این شرکت ملی نفت ایران است که در تکمیل تاسیسات فنی خود ۳ سال تاخیر داشته است».

 

مدیرعامل این شرکت امارتی همچنین گفته است «دو طرف ایرانی و اماراتی تا کنون ۱/۵میلیون دلار برای اجرای این قرارداد خرج کرده اند» و اگر ایران به تعهدات خود در قرار داد عمل نکند «به دادگاه شکایت می کند». وی همچنین خواستار انتشار عمومی متن قرار داد صادرات گاز ایران به امارات برای «روشن شدن افکار» عمومی شد.

 

 

کشته شدن ۱۰ نفر در شرق ایران

 

رسالت از کشته شدن ۱۰ نفر در درگیری با ماموران نظامی جمهوری اسلامی در شرق ایران طی دو هفته اخیر خبر می دهد. به نوشته این روزنامه،بهرام نوروزی، «فرمانده قرارگاه عملياتي حضرت رسول اكرم» گفت این افراد «درپی يك سلسله پيگيری‌های اطلاعاتی وعملياتی واقدامات كنترلی» طی دو هفته گذشته کشته شدند.

 

این مقام نظامی می گوید این عده در ارتباط با حمل مواد مخدر فعالیت می کردند.

 

به گفته بهرام نوروزی، در این رابطه ۱۴ دستگاه خودرومنهدم وتوقيف، ۲۶ نفر فرد مسلح دستگير و ۱۰ نفر کشته شدند همچنین ۲نفراز آنان مجروح شدند.

 

اولین نمایشگاه سالانه فروش مجسمه در ایران

 

گزارشی از نخستین نمایشگاه سالانه فروش آثار مجسمه سازان ایرانی در «خانه هنرمندان ایران» را سرمایه به چاپ رسانده است.

به نوشته این روزنامه، فعالیت این نمایشگاه از روز شنبه آغاز شد و در اولین دقایق فعالیت خود، شاهد «فروش ۳۰ اثر به قیمت تقریبی ۱۲۰ میلیون تومان» بود.

 

سرمایه می نویسد گران ترین اثر به نمایش گذاشته شده در این نمایشگاه ۲۵۰ میلیون تومان و ارزان ترین آن ۳۰۰ هزار تومان است.

 

۲۵ درصد از فروش مجسمه سازان، به انجمن این هنرمندان تعلق دارد.