چهارمین و آخرین گرند اسلم سال که از روز دوشنبه  ۲۵ ام اوت - در نیویورک آغاز شده - در روز سه شنبه نیز در دور نخست پیگیری شد. درپی رقابتهای این مرحله - نامداران تنیس جهان - با پیروزی به دور بعد گام گذاشتند. 

دور اول مسابقات تنيس آزاد آمریکا - در لوئیس آرمسترانگ استادیوم فلاشینگ مدوز- در نیویورک  با حضور رافائل ندال اسپانیایی - نفر نخست رده بندی تنیس بازان  برتر جهان- آغاز شد . ندال که قهرمانی گراند اسلم های فرنچ اوپن-  ویمبلدون و مدال طلای المپک۲۰۰۸ پکن را در سال جاری  کسب کرده است - در حالی پا به این میدان گذاشت که به تازگی -  راجر فدرر سوئیسی را از اریکه ی قدرت و رده  نخست جدول تنیس بازان ATP مسترز پایین کشیده است. فدرر بیش از ۵ سال یکه تاز تنیس جهان بود و نادال ۲۲ ساله - با کسب امتیازات رقابتهای امسال - وی را به رده دوم فرستاد. ندال در دور اول یو اس اوپن- به چابکی همیشگی خود نبود و در دیداری که ۳ ساعت طول کشید- بيورن فائو از آلمان  را شکست داد. وی با نتايج هفت- شش و شش- سه و هفت- شش- نفر ۱۳۶ ام تنیس را  مغلوب کرد و راهی دور بعد شد.  

اما هموطنش-  دیوید فرر- بخت چهارم کسب عنوان قهرمانی  -  در دیدار یکطرفه موفق شد برابر مارتین واسایو آرگوئلو  از آرژانتین در سه ست  به برتری دست یابد. اندی مورای بریتانیایی -  تنیس باز رده ی ششم رنکینگ جهانی نیز در مصاف با سرجیو رویتمن از آرژانتین در سه ست کار را یکسر کرد و نام خود را در کنار نامداران  دور بعد قرار داد. 

ديوید نعلبندیان با همیم نتیجه بر ماركوس دانیل فائق آمد  همچنین - ژیل مانفي فرانسوی موفق شد کوئواس از اروگوئه را حذف کند. همچنین در آخرین پیکار های دور نخست مردان شب گذشته -  خوان مارتین دل پوترو  از آرژانتین  - هموطنش-  گیلرمو کاناس را حذف کرد و جیمز بلیك آمریکایی ۳ بر ۲ از سد دیگر آمریکایی میدان دونالد یانگ گذشت.
  

جدال تنیس بازان زن  برتر جهان:
 اما در دیدارهای دور نخست تنیس زنان- آنا چاکوتادزه روس -  نفر دهم تنیس بازان زن  جهان -  برابر هموطنش- اکاترینا  ماکارو وا  ۲ بر یک به پیروزی رسید تا راهی دور بعد شود.  

نفر پنجم تنیس زنان - النا دمینتوا - دیگر تنیس باز روسیه نیز در پیکار با  آکگول آماندوُوا ازبکستان - دشواری کمتری داشت و در دو ست وی را شکست داد. همچنین- قهرمان  ۱۹۹۸ این مسابقات - لیندسی داونپورت آمریکایی - با تجربه ترین تنیس باز حاضر در رقابتهای یو اس اوپن- که بدلیل عمل جراحی بر روی زانوی خود - مدتی از میادین بدور بود- دردو ست متوالی-  آلکساندرا  وژنیاک از کانادا مغلوب کرد. 

دیگر قهرمان سابق  این میدان- سِوتلانا کوزنتسوای روس- بخت سوم فتح جام-  که در سال ۲۰۰۴ قهرمان یو اس اوپن شد در برابر حرف چینی خود که رده ی ۲۴۳ ام جهان را داراست قرار گرفت. کوزنتسوا در دو ست- شائو ژانگ را ناکام کرد و خود به مرحله بعد صعود نمود.  يلنا يانکويچ از صربستان- هم  موفق شد- کوکو واندِوِگ از آمريکا را حذف کند.  وی در دور بعد - سوفیا  آرویدسون سوئدی را برابر خود خواهد یافت.