کوتاهی جمهوری اسلامی از دادن پاسخ مثبت به بسته مشوق های گروه پنج بعلاوه يک
کوتاهی جمهوری اسلامی از دادن پاسخ مثبت به بسته مشوق های گروه پنج بعلاوه يک

دولت ایران در دادن پاسخی مثبت به بسته مشوق هایی که گروه پنج بعلاوه یک - شامل بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه ، ایالات متحده و آلمان - در ماه ژوئن پیشنهاد کرد، کوتاهی کرده است.

مشوق ها شامل یک سلسله مزایا و منافع سیاسی، اقتصادی و تجاری، و نیز کمک به توسعه انرژی اتمی غیر نظامی است، البته در صورتی که ایران موافقت کند تمامی فعالیت های اتمی حساس را متوقف سازد و در مورد توافقی دراز مدت برای برطرف ساختن نگرانی های بین المللی از برنامه اتمی اش، وارد مذاکره شود. اين نگرانی ها به کسب توانائی تولید تسلیحات اتمی مربوط است، و  شورای امنیت سازمان ملل متحد از ایران خواسته است تمام کارهایی را که در این زمینه انجام می دهد متوقف کند.

در نتیجه کوتاهی ایران از دادن پاسخی روشن و مثبت به بسته مشوق های سخاوتمندانه گروه پنج بعلاوه یک، اعضای آن موافقت کرده اند پيگيری تحریم های بیشتری را آغاز کنند.  شورای امنیت پیشتر سه قطعنامه  تصویب کرده است و بر اساس آن تحریم هایی را که از نظر قانونی لازم الاجرا است بر ایران وضع می کند. افزون بر این، ایالات متحده و کشورهای دیگر به اقدامات مالی مشخصی علیه بانک ها، شرکت های ایرانی و افرادی که در فعالیت های مربوط به تسلیحات اتمی ایران شرکت دارند، دست زده اند.

گونزالو گالگوس، کفیل سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفت کشورهای پنج بعلاوه یک  بر تعهد خود به یک استراتژی دو سویه  در برخورد با ایران بار دیگر تاکید گذاشته اند:
***** در حالی که راه مشوق ها همچنان باز است، مدیران سیاسی گروه موافقت کردند که در نبود پاسخی روشن و مثبت، جز این که تحریم های بیشتری را دنبال کنیم گزینه دیگری نداریم،  و ما در باره گام های بعدی بحث می کنیم، و به بررسی رئوس احتمالی  قطعنامه تحریم های دیگر  می پردازیم.

کاندولیزا رایس وزیر امور خارجه آمریکا می گوید خودداری ایران از رعایت قطعنامه های شورای امنیت، آن کشور را در معرض انزوائی که بر اقتصاد آن تاثیر می گذارد قرار می دهد. خانم رایس گفت رهبران ایران باید احساس کرده باشند که زمان توجه به این مساله مدتی پیش  سپری شده است. وقتی کشوری زير تحریم های فصل هفتم منشور سازمان ملل قرار دارد، و برای تشویق بانک ها به سرمایه گذاری با مشکل روبرو است، زمانی که اعتبارات صادراتی از سراسر جهان کم می شود، هنگامی که نرخ تورم بشدت بالا می رود، نشان می دهد که زمان بسرعت می گذرد.