باراک اوباما، نامزد دمکرات ریاست جمهوری آمریکا، از ایران خواسته است به درخواست جامعه بین المللی برای متوقف ساختن غنی سازی اورانیوم گردن نهد.

اوباما که امروز( جمعه) در یک کنفرانس خبری با نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه، در پاریس سخن می گفت اظهار داشت تهران نباید منتظربماند رییس جمهوری بعدی آمریکا بر این مساله فشار وارد آورد، زیرا به گمان او فشار هم اینک رو به افزایش است.

اوباما در پی گفت و گویی گسترده با رییس جمهوری فرانسه، گفت دو طرف موافقت کردند که ایران معرّف وضعیتی فوق العاده وخیم است.

دو رهبر همچنین با اهمیت پیروزی بر نیروهای طالبان در افغانستان و نیاز به مقابله با پدیده تغییر آب و هوا موافقت کردند.

اوباما اینک رهسپار لندن شده است و قرار است با گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، ملاقات کند.

اوباما در پاسخ به این پرسش که در باره رهبر فرانسه چگونه فکر می کند، گفت او نشان می دهد که غرب وقتی فرصت هایی برای همه فراهم می آورد، در بهترین شکل قرار دارد. اوباما یاد آور شد که پدر سارکوزی نیز ، همانند پدر خودش، یک خارجی بود.

لندن آخرین مرحله سفر باراک اوباما خواهد بود. او پیشتر از افغانستان، عراق، اسراییل، سرزمین های فلسطینی و آلمان دیده کرده بود.

سفر اوباما به فرانسه در پی دیدار پر سروصدایش از آلمان ، آرام صورت گرفت. او در آنجا در برابر ۲۰۰ هزار نفر که در مقابل بنای یادبود ستون پیروزی آلمان جمع شده بودند سخن گفت و اظهار داشت دیوارهای بین کشورهای غنی و فقیر، و بین نژادها و گروه های مذهبی نمی توانند برپا بماند. او اروپائیان و آامریکائیان را به همکاری برای شکست دادن تروریسم فراخواند و همچنین از اروپا خواست در برقراری ثبات در افغانستان و پایان دادن به جنگ در عراق در کنار آمریکا بایستد.

جان مک کین، رقیب جمهوریخواه اوباما، از سخنان او در برلن انتقاد کرد. مک کین روز پنجشنبه در اوهایو گفت او دوست دارد در آلمان سخنرانی کند، اما به عنوان رییس جمهوری و نه یک نامزد انتخابات.

در این میان، مقامات پنتاگون و اردوی انتخاباتی اوباما تایید کردند که او طرح دیدار از سربازان مجروح آمریکا در آلمان را لغو کرد. این اقدام پس از آن صورت گرفت که وزارت دفاع گفت چنین مسائلی نباید در مبارزات سیاسی به کار گرفته شود.