کنفرانس مذاهب بزرگ جهان، که به ابتکار و با حمایت ملک عبداله پادشاه عربستان سعودی درمادرید برپا شده بود، روز جمعه  پایان گرفت و در بیانیه ای خواهان یک توافق بین المللی برای نبرد با تروریسم شد.

بیانیه، تروریسم را یک « پدیده جهانی» توصیف می کند و یاد آور می شود که نبرد با آن « به شیوه ای جدی، مسئولانه و عادلانه،  کوشش های یکپارچه بین المللی را ایجاب می کند.»

بیانیه می افزاید: چنین رویکردی  به یک « توافق بین المللی  در تعریف تروریسم،  توجه به  عوامل ریشه ای آن و استقرار عدالت و ثبات در جهان» نیاز دارد.

بیانیه، که توسط  عبدالرحمان الزید، معاون دبیرکل « اتحادیه جهان اسلام» قرائت شد، آمده است شرکت کنندگان در کنفرانس « روند گفت و شنود و موانع آن و نیز بلایا و مصیبت هایی را که بر بشریت تاثیر می گذارد»  کاملا بررسی کردند و تروریسم را« یکی از جدی ترین موانع  در راه پیشرفت گفت و شنود و همزیستی » بر شمردند.

در کنفرانس سه روزه بین المذاهب، که با هدف نزدیکتر  ساختن ادیان ابراهیمی  تشکیل شده بود، نمایندگانی از اسلام، مسیحیت و یهودیت حضور داشتند.

کنفرانس کار خود را روز چهارشنبه با پیام ویژه ملک عبداله آغاز کرد. او از مذاهب عمده جهان و پیروان آنها خواست به افراط گرایی پشت کنند و به  گفت و شنودی سازنده بپردازند.