آقای سرگئی لاوروف، وزير امورخارجه روسيه، امروز (دوشنبه) در آغاز جلسه ای در مسکو  که با رهبر فلسطينيان داشت به آقای عباس گفت که روسيه از وی به عنوان رهبر تمامی فلسطينيان پشتيبانی می کند.

دليل سفر آقای عباس به روسيه شرکت در جلسه ای است که بمنظور تبادل نظر درباره فرآيند  صلح خاورميانه تشکيل شد. هدف او جلب حمايت بين المللی برای نهضت ميانه روی الفتح است که در رقابت سياسی با گروه شبه نظامی و تندروی حماس بسر می برد.

آقای عباس در نظر دارد در طول سفر سه روزه اش به مسکو با آقای ولاديمير پوتين رئيس جمهوری روسيه نيز ديدار و گفتگو کند. روسيه اکنون تنها عضو گروه چهارگانه خاورميانه است که هنوز با حماس ارتباط هايی دارد. ايالات متحده آمريکا، اتحاديه اروپا و اسرائيل حماس را به عنوان يک سازمان تروريستی می شناسند.

گروه چهارگانه خاورميانه علاوه بر روسيه و سازمان ملل متشکل از اتحاديه اروپا و آمريکاست. اين گروه برای ايجاد توافق صلحی بين اسرائيل و فلسطينيان تلاش می کند.

از زمانيکه حماس کنترل نوار غزه را پس از زدوخوردهای  خرداد ماه گذشته بدست آورد، که موجب انحلال دولت اتحاد ملی تحت رهبری حماس شد، اين نخستين سفر رهبر فلسطينيان به روسيه است.