ائتلافی از قانونگزاران عراقی  وفادار به  مقتدی صدر، روحانی افراطی شيعه، می گويد به تحريم  پارلمان پايان داده است.

اين گروه روز سه شنبه گفت ۳۰ قانونگزار به مجلس برمی گردند زيرا مجلس در خواست های آنها را برای حفاظت بيشتر از زيارتگاه های مسلمانان پذيرفته است.  اعضای اين ائتلاف  تحريم پارلمان را ماه پيش در اعتراض به دومين بمب گذاری در حرم و مسجد عسگری در سامره  آغاز کردند.

در عمليات رزمی، ارتش امريکا روز سه شنبه آغاز حمله عمده ای را به شورشيان در مناطق  استان آشوبزده الانبار، که آمد و شد در آنجا کمتر است، اعلام کرد.  در اين هجوم  بيش از ۹ هزار سرباز امريکائی و عراقی  شرکت دارند. هدف اين است که از استقرار دوباره شورشيان در نواحی روستائی جلوگيری شود.

در خبری ديگر،  مقامات ارتش می گويند  دست کم ۱۰ سرباز، از جمله دستکم سه عراقی، روز سه شنبه،  زمانی که يک بمب انداز انتحاری  خود رو خود را در کنار يک واحد گشت پليس در بغداد منفجر کرد، کشته شدند.

پليس عراق می گويد  در انفجار يک اتومبيل بمب گذاری شده در نزديکی  سفارت ايران در بغداد،  چهار تن جانسپردند و چهار نفر مجروح شدند.

در استان دياله، در شمال،  به گفته پليس افراد مسلح ۲۰ تن را در روستای  ديويليه  به قتل رساندند.  مقامات نظامی گفتند به گمان آنها  ستيزه گران از برابر نيروهای امنيتی امريکا و عراق می گريختند.

در اين ميان، منوچهر متکی وزير امور خارجه جمهوری اسلامی ايران گفت دومين دور مذاکره با امريکا در مورد عراق  ممکن است در آينده ای نزديک انجام شود. ايران و امريکا نخستين بار در ماه مه در مورد وضعيت امنيتی عراق  به گفت و گو نشستند.