سفير آمريکا در کره جنوبی روز سه شنبه گفت آمريکا حاضر است در صورتی که کره شمالی موافقت کند به مذاکرات خلع سلاح اتمی مراجعت کند، اين مذاکرات را به طور دو جانبه و در سطح مقامات ارشد با کره شمالی ادامه دهد.

آقای الکساندر ورشبا Alexander Vershbow سفير آمريکا در سئول گفت در صورت موافقت کره شمالی با ادامه مذاکرات اتمی،  آمريکا آقای کريستوفر هيل، مديرکل وزارت امورخارجه را برای انجام چنين مذاکراتی به کره شمالی اعزام خواهد کرد.

آقای هيل سرپرست هيات آمريکا در مذاکرات شش‌جانبه اتمی با کره شمالی است که با حضور کشورهای کره جنوبی، چين، روسيه، ژاپن و به منظور خاتمه بخشيدن به برنامه تسليحات اتمی کره شمالی انجام می‌گيرد.

سفير آمريکا در کره جنوبی روز سه شنبه اعلام کرد آمريکا برای مذاکره در باره صلح دائم در شبه جزيره کره، و ارائه حمايت‌های اقتصادی و سوخت و عادی‌سازی روابط با حکومت کره شمالی آماده است، ولی، وی افزود، اين مشوق‌ها همه به شرط اين است که کره شمالی به برنامه تسليحات اتمی خود خاتمه بخشد.

از سوی ديگر، آقای ريچارد آرميتج، قائم‌مقام سابق وزارت امورخارجه آمريکا، اظهار داشت که نسبت به از سرگيری مذاکرات با کره شمالی در آينده نزديک بدبين است. آقای آرميتج که او نيز در سئول، پايتخت کره جنوبی سخن مي‌گفت، اظهار داشت اعتقاد دارد کره شمالی به خيال اينکه آمريکا در افغانستان و عراق درگير است، حاضر نيست در موضع خود انعطاف قائل شود.

کره شمالی مذاکرات شش‌جانبه را از سال گذشته به اين سو در  اعتراض به تحريم‌های آمريکا، بايکوت کرده است. تحريم‌ها را آمريکا در واکنش به درگيری کره شمالی در برنامه‌های گسترده جعل اسکناس و پولشوئی برقرار ساخت.