آرشیو

* خبرهای سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹

19 اسفند 1399
مرتب کن بر اساس
Order

حساب توئیتر فارسی وزارت خارجه آمریکا نوشت: راب مالی نماینده ویژه در امور ایران و کریستوفر لا مون معاون دستیار وزیر امور خارجه آمریکا، امروز با کارشناسان حقوق بشر ایران دیدار کردند. ایالات متحده همچنان به انتقاد وایستادگی در برابر نقض حقوق بشر در ایران ادامه خواهد داد.

 

اسماعیل عبدی،‌ معلم زندانی در ایران، در اعتراض به آنچه «انتقال غیر قانونی به بند ۶ زندان اوین، ایجاد محدودیت و قطع تلفن و ارتباط با خانواده» نامیده،  دست به اعتصاب غذا زده است. اعتصاب او از روز یکشنبه شروع شده و این فعال صنفی معلمان اعلام کرده که این اعتراض را تا رسیدگی به وضعیت موجود ادامه خواهد داد.

عیسی کلانتری، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران به اتهام «توهین» به آیت‌الله خمینی به ۴ ماه حبس تعزیری و و منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی به مدت دو سال محکوم شد. او در مصاحبه‌ای گفته بود «حضرت امام فرزند ناخلفی» برای آمریکایی‌ها بود اما بعد عذرخواهی کرد.

 

کاخ باکینگهام در بیانیه‌ای به مصاحبه جنجالی مگان مارکل و شاهزاده هری واکنش نشان داد و گفت خانواده سلطنتی بریتانیا با شنیدن مشکلات آنها غمگین شده‌اند و این مسأله را به صورت خصوصی حل خواهند کرد. این بیانیه همچنین مطرح شدن مسائلی چون نژادپرستی را «نگران‌کننده» خوانده است و گفته آن را بسیار جدی می‌گیرند. 

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا می‌گوید ۷۸ درصد از کسانی که در اثر ابتلا به کرونا راهی بیمارستان می‌شوند، نیاز به دستگاه تنفس مصنوعی پیدا می‌کنند و یا جان‌شان را از دست می‌دهند اضافه وزن و یا چاقی مفرط دارند. شاخص توده بدنی بالای ۲۵ اضافه وزن، و بالای ۳۰، چاق تعریف می‌شود.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه سه شنبه گزارش داد که دادگاهی در این کشور، پنج نفر را در ارتباط با قتل سفیر روسیه در آنکارا، به حبس ابد محکوم کرد. خبرگزاری فرانسه با اعلام این گزارش نوشت که سفیر روسیه در سال ۲۰۱۶ در یک نمایشگاه عکس ترور شد.

به گزارش بلومبرگ در روز سه شنبه، رئیس آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید حتی اگر تهران بتواند در باره منشاء ذرات اورانیوم گزارش نشده در  چند سایت، توضیح روشنی بدهد، تحقیقات درباره فعالیت‌های اتمی ایران ممکن است چند سال طول بکشد.

نواک جوکوویچ صرب، با ادامه صدرنشینی خود در جدول امتیازات بازیکنان تنیس حرفه‌ای، رکورد راجر فدرر سوئیسی را شکست. او با قهرمانی در رقابت‌های استرالیا به رکورد ۳۱۱ هفته صدرنشینی رسید. نواک جوکوویچ تلاش می‌کند تا رکورد ۲۰ قهرمانی فدرر و نادال را نیز بشکند. 

 سخنگوی کاخ سفید در واکنش به مصاحبه جنجالی مگان مارکل و شاهزاده هری با اپرا وینفری گفت اشتراک تجربه‌های شخصی از مقابله با مشکلات روحی، «شجاعت» می‌خواهد. او گفت نظر رئیس جمهوری آمریکا نیز همین است و دولت بایدن بر سرمایه‌گذاری روی سلامت روان تأکید دارد. 

مگان مرکل در این گفتگو گفته بود حتی در مقاطعی تمایل به خودکشی داشته است. 

Meghan and Harry give interview to Oprah Winfrey
از اتهام نژادپرستی تا تمایل به خودکشی؛ مگان و هری در گفتگوی جنجالی با اپرا وینفری درباره خانواده سلطنتی بریتانیا چه گفتند
مگان مارکل همسر شاهزاده هری بریتانیا در گفتگویی تلویزیونی دو ساعته با چهره مشهور تلویزیونی آمریکا اپرا وینفری که از شبکه «سی بی اس» پخش شد با ادعاهایی جنجال‌برانگیز توجه جهانیان را به سوی خانواده سلطنتی بریتانیا جلب کرده است.

در واکنش به انتشار گزارش وضعیت حقوق بشر ایران، نمایندگان برخی از کشورهای عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد از جمله کانادا،‌ آلمان، اسرائیل با حمایت از آخرین گزارش‌ جاوید رحمان، به آمار بالای اعدام، به خصوص خصوص اعدام کودک- مجرمان در ایران اشاره کردند.