آرشیو

* خبرهای دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

18 اسفند 1399
مرتب کن بر اساس
Order

مک کنزی اسکات، همسر پیشین بنیانگذار آمازون که در حال حاضر، خود او نیز یکی از ثروتمندترین زنان جهان است با یک معلم علوم تجربی دبیرستان از سیاتل ازدواج کرده است. شوهر آموزگار او گفته از طریق کارزار خیریه بیل گیتس در اهدای بخش بزرگی از ثروت خانم اسکات به او کمک خواهد کرد. 

آلخاندرو مایورکاس وزیر امنیت میهن دولت پرزیدنت بایدن و چند مقام رسمی دیگر دولت راهی مرز جنوبی آمریکا با مکزیک شدند تا از روند امنیت مرزی و رسیدگی به وضعیت مهاجران بازدید کنند. کاخ سفید اعلام کرد این مقامات پس از بازگشت در مورد وضعیت در مرز جنوبی، به پرزیدنت بایدن گزارش می‌دهند.

پاپ فرانسیس رهبر معنوی کاتولیک‌های جهان روز دوشنبه ۱۸ اسفند به سفر چهار روزه خود به عراق پایان داد. پاپ فرانسیس با رهبران مسیحی و مسلمان عراق در جریان این سفر دیدار کرد. برهم صالح رئیس جمهوری عراق در مراسم بدرقه رسمی پاپ فرانسیس حضور داشت.

فراز ‌و فرود ارزش سهام شرکت‌های تجاری در آمریکا، هفته سختی را برای ایلان ماسک، مدیر عامل «تسلا» رقم زد. به دنبال سقوط ۱۱ درصدی ارزش سهام این شرکت سازنده خودروهای برقی در بازار، ایلان ماسک صاحب ۱۸ درصد سهام تسلا، حدود ۲۷ میلیارد دلار از ثروتش را از دست داد.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا اعلام کرد که بنا بر آمار آنها، تا روز یکشنبه ۹۰ میلیون واکسن کرونا عمدتا از «فایزر-بایو ان تک» و «مدرنا» به مردم در ایالات متحده تزریق شد. آمریکا بیش از ۳۰۰ میلیون جمعیت دارد و پرزیدنت بایدن گفته که تا سه ماه آینده، واکسن مورد نیاز در دسترس خواهد بود.

علی‌رغم طرح موارد جدیدی از اتهام آزارهای جنسی علیه اندرو کومو فرماندار نیویورک، او تأکید کرد که قصد استعفا ندارد. تعداد زنانی که آقای کومو را به آزارهای جنسی متهم کرده‌اند، به پنج نفر رسیده است. او از همه خواست صبور باشند، و تا پایان تحقیقات، از قضاوت خودداری کنند.

تام کروز بازیگر آمریکایی با حضور در یکی از مراکز پزشکی شرق لندن، از عملکرد پرسنل نظام درمانی در مبارزه با کرونا قدردانی کرد. کروز که برای تصویربرداری فیلم «مأموریت غیرممکن» به انگلیس رفته بود، فداکاری آنها را ستایش کرد. 

دکتر جیل بایدن بانوی اول آمریکا نیز در مراسم اهدای جوایز «زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا سخنرانی کرد. 

خانم بایدن گفت: زنان شجاع برای بهبود زندگی خودشان و فرزندان شان تلاش می‌کنند. آنها تلاش دارند که اشتباهات گذشته را اصلاح کنند و آینده روشن تری را بسازند.

وی افزود: این زنان شجاع تصمیم گرفته‌اند که در مقابل مشکلات مقاومت کنند. آنها خواستار عدالت هستند.

بانوی اول آمریکا افزود: من می‌خواهم به این زنان بگویم، تلاش و نبرد شما، نبرد ما هم هست. شجاعت شما باعث می‌شود همه ما بار دیگر در کنار یکدیگر قرار بگیریم. همسر من می‌داند که ما اینکار را نمی‌توانیم تنهایی انجام بدهیم. ایالات متحده در کنار شما زنان می‌ایستد تا شجاع باشیم؛ صادق باشیم و کمک به ارتقای دختران و زنان در جهان کنیم.

در این مراسم، یکی از برندگان شهره بیات استاد شطرنج ایرانی مقیم بریتانیا بود.

مراسم اهدای جوایز به «زنان شجاع» توسط وزارت خارجه ایالات متحده در حال برگزاری است.

وزیر خارجه آمریکا در این مراسم سخنرانی کرد. 

آنتونی بلینکن در سخنان خود گفت: آمریکا این جایزه را در ۱۵ سال اخیر به کسانی داده است که نشان داده‌اند قدرتمند هستند و به دنبال حقوق زنان بوده‌اند. این زنان کسانی هستند که خود مورد تعقیب قرار‌گرفتند و حتی مورد آزار و اذیت بودند.

وی افزود: یک چیز را نباید هرگز فراموش کرد، معمولا زنان هستند که اصول حقوق بشر را پیش می‌برند.

وزیر خارجه آمریکا افزود: برای ما در سیاست خارجی آمریکا مهم است که زنان همواره گرامی نگه داشته شوند و حقوق آنها حفظ شود.

 در این مراسم، یکی از برندگان شهره بیات استاد شطرنج ایرانی مقیم بریتانیا است.

 

مریم رجوی، رییس شورای ملی مقاومت، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق در پیامی به مناسبت روز زن و با اشاره به نقض حقوق زنان ایرانی گفت: استبداد زن‌ستیز حاکم می‌خواهد با سرکوب خود را حفظ کند. زنان قربانیان نخست رژیم هستند و بیشترین انگیزه را برای پایان دادن به کار این رژیم دارند.