آرشیو

* خبرهای جمعه ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

15 اسفند 1399
مرتب کن بر اساس
Order

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا می‌گوید ایالات متحده هنوز در حال ارزیابی عاملان حمله راکتی به پایگاه عراقی است و اگر آمریکا تصمیم به پاسخ به عوامل این حمله بگیرد، در زمان و مکان مناسب اقدام خواهد کرد. حمله به این پایگاه که نیروهای آمریکا در آن حضور دارند،‌ یک کشته برجای گذاشت. 

دولت بریتانیا برای کسانی که قصد سفر از این کشور را دارند یک فرم اجباری گذاشته که افراد باید درباره دلیل سفر توضیح بدهند. عدم تکمیل این فرم می‌تواند به جریمه ۲۰۰ پوندی بیانجامد.

به دنبال سرکوب خونین معترضان به کودتای نظامی در میانمار، یوتیوب چند کانال را که توسط ارتش این کشور اداره می‌شوند، حذف کرد. یوتیوب می‌گوید حذف آنها براساس مقررات خود بود. سایر شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک نیز تعدادی از صفحات متعلق به نظامیان میانمار را حذف کردند. 

پس از دو روز رکورد مرگ و میر ناشی از ابتلا به کرونا در برزیل، رئیس جمهور این کشور از مردم خواست «غر نزنند و به زندگی ادامه دهند». وزارت بهداشت برزیل از ثبت ۷۵ هزار و ۱۰۲ مورد جدید ابتلا در روز پنجشنبه خبر داد که بالاترین افزایش روزانه از ماه ژوئیه تاکنون بوده است. 

بخش انگلیسی صدای آمریکا روز‌ جمعه نوشت،‌ مقامات نظامی آمریکا گفته‌اند، طبق تازه ترین ارزیابی‌ها، حمله راکتی این هفته به یک پایگاه هوایی که میزبان نیروهایی آمریکایی در غرب عراق است، ظاهرا خسارات کمی به پایگاه وارد کرد.

شمار کشته شدگان پرسنل نظامی ترکیه در سقوط هلیکوپتر ارتش این کشور در جنوب شرقی ترکیه، به ۱۱ نفر رسید. به گزارش آسوشیتدپرس، هلیکوپتر در منطقه ای کردنشین سقوط کرد. خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از وزیر دفاع این کشور، بدی آب و هوا را دلیل احتمالی سقوط هلیکوپتر عنوان کرد.

 

به گزارش رویترز در روز جمعه، در پی ادامه سرکوب اعتراضات اخیر علیه کودتای نظامیان در میانمار، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور میانمار، خواستار اقدام شورای امنیت شد.

 

در دوران همه‌گیری کرونا، نرخ تولد نوزادان در آمریکا به طور چشمگیری سقوط کرد. مؤسسه بروکینگز تخمین زده که در سال جاری میلادی، ۳۰۰ هزار نوزاد کمتر به دنیا بیاید. افزایش مسئولیت‌های زنان در این دوران و شرایط اقتصادی از دلایل عدم تمایل به بچه‌دار شدن عنوان شده است. 

رسانه های اسرائيلی اظهارنظر‌ معاون رئیس سازمان جاسوسی موساد در اسرائیل را که دوره خدمتش رو به پایان است، روز جمعه منتشر کردند که ‌گفته ۱۲ شرطی که مایک پمپئو، وزیر خارجه دولت ترامپ برای حل مشکلات با ایران گذاشته بود، غیر واقعی بود. نام این مقام تنها با حرف «ای» منتشر شده است.

جزئیات بیشتری از ادعای این مقام منتشر نشده است. خرداد ۱۳۹۷ مایک پمپئو در یک سخنرانی در بنیاد هریتیج گفته بود آمریکا ۱۲ شرط برای رسیدن به توافق با ایران دارد.
بیشتر بخوانید: ۱۲ شرط آمریکا برای مذاکره با ایران برای رسیدن به توافق جدید چیست

فدراسیون جهانی مبارزه با چاقی می‌گوید خطر مرگ ناشی از ابتلا به کرونا در کشورهایی که بیشتر جمعیت‌شان اضافه وزن دارند، ۱۰ برابر بیشتر است. از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار مرگ ناشی از کرونا تا پایان فوریه، ۲.۲ میلیون مورد مرگ در کشورهایی بود که نیمی از جمعیت آنها دارای اضافه وزن هستند.