آرشیو

* خبرهای پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

14 اسفند 1399
مرتب کن بر اساس
Order

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال گزارش داد، قرار بود نیروهای آمریکایی دو هدف در سوریه را در ۸ اسفند بمباران کنند که ۳۰ دقیقه قبل از بمباران جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا پس از دریافت گزارشی از حضور یک زن و کودکان در حیاط یکی از هدفها، دستور توقف حمله به آن سایت را صادر کرد.

جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز پنجشنبه ۱۴ اسفند در کنفرانس خبری در کاخ سفید، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد.

بررسی وضعیت طرح کمک مالی، برنامه‌ها برای افزایش واکیسناسیون و همچنین برنامه وزارت کهنه‌سربازان برای توزیع واکسن، مطرح و بررسی شد.

کاهش ذخایر ارزی «روپیه» جمهوری اسلامی ایران در نزد بانک‌های هند موجب شده که بازرگانان هندی تقریبا به طور کامل از امضای قرارداد جدید صادرات کالاهایی نظیر برنج، شکر و چای به ایران خودداری کنند. به گزارش رویترز، منابع هندی می‌گویند پرداخت های ایران ماه ها به تاخیر افتاده است.

در حاشیه سرکوب معترضان به کودتای نظامی در میانمار (برمه)، چندین نفر از جمله خبرنگار سرویس برمه صدای آمریکا که اخبار اعتراضات را پوشش می داد، مجروح شدند. سرپرست صدای آمریکا ضمن محکومیت این حملات، در این باره گفت دموکراسی به آزادی مطبوعات و آزادی جریان اطلاعات وابسته است.

بعد از ادعای سه زن درباره آزار جنسی توسط فرماندار نیویورک، «اندرو کومو» گفته که قصد استعفا ندارد، ولی با دادستان کل نیویورک برای تحقیقات در این رابطه همکاری خواهد کرد. او از رفتار و گفتار خود عذرخواهی کرده و گفته کسی را بطور نامناسب لمس نکرده است. 

جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد ایالات متحده از نشان دادن واکنش به مسئولان یا عاملان حمله موشکی به پایگاه عین‌الاسد، ابایی ندارد. سخنگوی پنتاگون گفت: اجازه دهید متحدان عراقی ما تحقیق خود را انجام دهند و پس از آن و اگر نیاز بود، من فکر کنم به وضوح نشان داده‌ایم که از نشان دادن واکنش هیچ ابایی نداریم.

پلیس پایتخت آمریکا اعلام کرد در پی برخی گزارش‌های اطلاعاتی منبی بر احتمال یورش دوباره یک گروه شبه‌نظامی به ساختمان کنگره در روز پنجشنبه ۱۴ اسفند، تدابیر امنیتی در محل ساختمان کنگره را تشدید کرده است. از زمان حمله حامیان دونالد ترامپ، چند هزار نیروی گارد ملی در کنگره هستند.

سومین آزمایش موشک فضاپیما یا «استارشیپ» ساخته شرکت اسپیس اکس نیز پایان ناخوشایندی داشت. این موشک که تا ارتفاع  نزدیک به ده کیلومتر پرواز کرد، پس از فرود آرام بر زمین، روی جایگاه منفجر شد. این نخستین باری بود که موشک به آرامی بر زمین نشست و از این نظر تجربه موفقی محسوب می‌شود.

چهار زن آمریکایی برنده المپیک، با هدف برجسته کردن دستاورد زنان ورزشکار در رسانه‌ها، شرکتی را تاسیس کردند. از راست: الکس‌ مورگان، سیمون مانوئل، سو برد و کلوئی کیم، می‌گویند رسانه در تسخیر مردان ورزشکار است و آنها می‌خواهند محتوایی تولید کنند که الهام‌بخش دختران نسل جدید باشد.

آژانس دارویی اروپا بررسی واکسن کرونای ساخت روسیه به نام «اسپوتنیک وی» را آغاز کرد. این ناظر اروپایی اعلام کرد با توجه به نتایج آزمایش‌ها و تحقیقاتی که در بزرگسالان انجام شده، نشان داده این واکسن می تواند به محافظت در برابر ویروس کرونا کمک کند.