آرشیو

* خبرهای چهارشنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۹

06 اسفند 1399
FILE - In this Feb. 3, 2007 file photo, a technician works at the Uranium Conversion Facility just outside the city of Isfahan,…
آژانس بین المللی انرژی اتمی می‌گوید جمهوری اسلامی ایران ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی خود را بیش از ۱۷ کیلوگرم افزایش داده است

خلاصه خبرها:

  • نامه نگاری‌ها در کنگره آمریکا در موافقت و مخالفت با استراتژی دولت بایدن برای پیوستن به توافق ایران 
  • تازه ترین گزارش آژانس درباره افزایش ذخایر اورانیوم ۲۰ درصدی ایران 
  • بستن حساب‌های مربوط به ایران توسط توئیتر
مرتب کن بر اساس
Order

کیومرث مرزبان، طنز نویس زندانی  ‌روز چهارشنبه ۶ اسفندماه به صورت مشروط از زندان اوین آزاد شد. محمدحسین آقاسی، وکیل مدافع وی با تایید این خبر در توئیتر خود با اشاره به تعلیق مابقی دوران محکومیت موکلش نوشت: «کیومرث مرزبان ۲ سال و شش ماه و ۳ روز پس از بازداشت، آزاد شد.

درخواست اعاده دادرسی آتنا دائمی، فعال مدنی زندانی در اوین از سوی دیوان عالی رد شد. این درخواست پس از گشوده شدن پرونده جدیدی در زندان به اتهام «اخلال در نظم زندان» و محکومیت وی به ۲ سال زندان و شلاق به دیوان عالی ارائه شده بود. خانم دائمی از سال ۱۳۹۵در زندان به سر می‌برد.

چند روز پیش اعلام شد یک تبعه فرانسوی در ایران زندانی شده است.  سعید دهقان، وکیل دادگستری امروز خبر داد که نام این فرد «بنجامین» است و از ۹ ماه پیش با «اتهاماتی متناقض و واهی» در زندان مشهد نگهداری می‌شود. آقای دهقان گفته وکلای او به محتوای پرونده او دسترسی ندارند. 

 

دکتر آنتونی فاوچی، مشاور ارشد پزشکی رئیس جمهوری آمریکا می‌گوید با اینکه واکسینه شده اما هنوز در محیط بسته رستوران غذا نمی‌خورد، به سفر نمی‌رود، بیرون از خانه ماسک می‌زند و با رعایت اصول بهداشتی مهمان در خانه می‌پذیرد. دکتر فاوچی می‌گوید احتمالا تا پاییز امسال زندگی در آمریکا به روال عادی نزدیکتر خواهد شد.

در پی افزایش آمار خودکشی در ژاپن به ویژه در دوران همه‌گیری کرونا، نخست وزیر این کشور، یک نفر از اعضای کابینه را به عنوان «وزیر تنهایی» برگزید. «وزیر تنهایی» قصد دارد با راه‌اندازی برنامه‌های متنوع، مردم را از انزوا بیرون بکشاند و به هم نزدیک کند. آمار نشان می‌دهد میزان خودکشی به ویژه میان زنان ژاپنی در دوران شیوع کرونا افزایش چشمگیری داشته است. 

دادگاهی در آلمان یک مقام اطلاعاتی سابق سوریه را به اتهام همدستی در جنایت علیه بشریت به ۴.۵ سال زندان محکوم کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، فرد مزبور «ایاد القریب»، ۴۴ ساله، مامور سازمان امنیت سوریه است. این اولین حکم محکومیت یک مقام سابق دولت بشار اسد در ارتباط با سرکوب های خشونت بار معترضان در سوریه است و دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است این حکم را تاریخی دانسته است. 

 

 

کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا روز چهارشنبه ششم اسفند، نامزدی ویلیام برنز برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای را بررسی می‌کند. ویلیام برنز در صورت تایید سنا، به عنوان هشتمین رئيس سازمان اطلاعات مرکزی، جانشین جینا هسپل می‌شود که به عنوان نخستین زن، در دوران دونالد ترامپ رئيس سی‌آی‌ای شده بود.

رسانه‌های آمریکایی از تصادف «تایگر وودز» بازیکن سرشناس گلف آمریکا خبر دادند. آقای وودز دارنده ۱۵ عنوان قهرمانی مسابقات بزرگ گلف است. خودروی جِنسیس آقای وودز در حومه لس آنجلس واژگون شد. گزارش شده که او از چندناحیه پا دچار جراحت شده است.

ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با توجه به گزارش اخیر آژانس در مورد جمهوری اسلامی گفت ایران در مسیر خطایی حرکت می‌کند و افزود ما باور داریم توافقی پایدار، باید از راه مذاکره دنبال شود.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه پنجم اسفند در کنفرانس خبری گفت: ما هنوز گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مورد ایران را ندیده‌ایم. نکته اصلی، تلاش‌های مدیرکل آژانس برای اطمینان از ادامه راستی‌آزمایی در ایران است و ما به مدیرکل اطمینان و اعتماد کامل داریم.

State Department spokesman Ned Price speaks during a news conference at the State Department, Tuesday, Feb. 23, 2021, in…
سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ایران در مسیر خطایی حرکت می‌کند
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با توجه به گزارش اخیر آژانس در مورد جمهوری اسلامی گفت ایران در مسیر خطایی حرکت می‌کند و افزود ما باور داریم توافقی پایدار، باید از راه مذاکره دنبال شود.

سازمان «جوامع ایرانیان آمریکایی» می‌گوید، جمهوری اسلامی در «ضعیف ترین موضع خود در تاریخ» قرار دارد و دولت پرزیدنت بایدن باید به فشار بر ایران ادامه دهد. فاکس نیوز گزارش سازمان «جوامع ایرانیان آمریکایی» را منتشر کرده که یک گروه مخالف جمهوری اسلامی ایران است. دولت بایدن می‌گوید درصورت بازگشت ایران به تعهدات برجام، آمریکا نیز به توافق هسته‌ای که از زمان دولت ترامپ از آن خارج شده بود، باز می‌گردد.